Prvý jadrový reaktor štvrtej generácie na svete bol uvedený do prevádzky v Číne

Čína uviedla do komerčnej prevádzky jadrovú elektráreň typu HTR-PM.

jadrova fuzia tokamak
Zdroj: Marko Aliaksandr / Shutterstock.com

6. decembra vstúpila v Číne do prevádzky prvá jadrová elektráreň typu HTR-PM (pozn. redakcie: High Temperature gas-cooled Reactor Pebble-Bed Module). Informujú vedci z Tsinghua University.

Elektráreň sa skladá z dvoch HTR-PM modulov a bežnej parnej turbíny. Výstavba elektrárne sa začala ešte v roku 2012 a pripojená k elektrickej sieti bola 20. Decembra 2021. Momentálne pracuje vo výkone 2x200MWt. Výskumníci vysvetľujú, že v elektrárni sa nachádza 2 200 setov vybavenia, ktoré možno považovať za prvé svojho druhu a viac ako 600 setov inovatívneho vybavenia. Produkčná línia má najväčšiu produkčnú kapacitu energie na svete.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Spusteniu elektrárne predchádzal test, na ktorom sa podieľali výskumníci z Tsinghua University, spoločnosti China Huaneng Group Co. a národnej spoločnosti China National Nuclear Co. HTR-PM je jadrovou technológiou štvrtej generácie a podporuje ju malý modulárny reaktor. V rámci testov bezpečnosti reaktorov pracovníci demonštrovali, ako sa reaktory prirodzene ochladzujú, a to bez zásahu človeka alebo núdzových chladiacich systémov. Po prvýkrát na svete vedci dokázali, že takéto reaktory v komerčnej škále sa môžu chladiť bez núdzových systémov. Nové reaktory označujú vedci ako bezpečné.  

Hlavnou úlohou HTR-PM reaktorov je vytvárať paru o teplote až do 500 stupňov Celzia a elektrinu. V Číne je momentálne výhodnejšie dodávať paru a elektrinu pre petrochemický priemysel, než spaľovať zemný plyn a uhlie. Nová elektráreň je prelomovou technológiou, ktorá pomôže optimalizovať energetickú štruktúru krajiny a pomôže dosiahnuť environmentálne ciele krajiny. Čína momentálne pripravuje niekoľko podobných projektov naprieč celou krajinou.  

Budúcnosť elektrární sa pomaly, ale isto mení

Nie je to tak dávno, čo výskumníci z inštitútu SwRI taktiež odštartovali svoju prelomovú elektráreň STEP (pozn. redakcie. Supercritical Transformational Electric Power). Cieľom elektrárne STEP je demonštrovať novú metódu efektívnejšej a lacnejšej výroby elektrickej energie. Od bežných elektrární sa líši STEP tým, že namiesto vody ako termálneho média v energetických cykloch používa superkritický oxid uhličitý. Tento krok zvyšuje efektivitu elektrárne až o 10% vďaka priaznivým termodynamickým vlastnostiam.  

STEP zároveň predstavuje krok k udržateľnejšej a efektívnejšej výrobe elektriny. Ako vysvetľujú vedci, ďalšou výhodou superkritického oxidu uhličitého je, že turbíny elektrárne majú len desatinu veľkosti komponentov v tradičnej elektrárni. Vďaka tomu môžeme znížiť nielen celkovú veľkosť elektrárne, no aj jej uhlíkovú stopu a náklady na výstavbu. sCO2 turbína s veľkosťou kancelárskeho stola môže poskytovať energiu až 10-tisíc domácnostiam.    

Na rozdiel od HTR-PM elektrárne sa STEP ešte nedostala do komerčného sektoru. Čaká ju ešte testovacia fáza, no ak sa skončí úspešne, odborníci môžu veľmi rýchlo škálovať tento koncept do väčšieho merítka, ktorý by našiel aj priemyselné uplatnenie. Testovacia elektráreň bola navrhnutá tak, aby poskytla možnosť zaškolenia personálu priamo na mieste. Operátorom tak ponúkne možnosť získať skúsenosti s sCO2 technológiou ešte predtým, než elektráreň nájde priemyselné uplatnenie.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre