Prelomová testovacia elektráreň STEP je hotová: Vedci demonštrujú efektívnejšiu, lacnejšiu a environmentálne priaznivejšiu metódu výroby elektriny

Výstavba projektu STEP sa začala ešte v roku 2018. Dnes sú vedci pripravení demonštrovať túto revolučnú technológiu.

Testovacia elektráreň STEP je oficiálne spustená
Zdroj: SwRI

Výskumníci z inštitútu SwRI v spolupráci s ďalšími energetickými spoločnosťami odštartovali 27. októbra prelomovú testovaciu elektráreň STEP (pozn. redakcie: Supercritical Transformational Electric Power).  

Cieľom elektrárne STEP je demonštrovať novú metódu efektívnejšej a lacnejšej výroby elektrickej energie. Od bežných elektrární sa líši STEP tým, že namiesto vody ako termálneho média v energetických cykloch používa superkritický oxid uhličitý. Tento krok zvyšuje efektivitu elektrárne až o 10% vďaka priaznivým termodynamickým vlastnostiam.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Oxid uhličitý je netoxická a nehorľavý látka. Ak sa udržiava nad kritickou teplotou a tlakom, potom môže pracovať ako plyn, pričom hustotu má blížiacu sa tekutine. Technológia energetických cyklov na superkritickom oxide uhličitom je zároveň kompatibilná aj so solárnou energiou a priemyselným odpadovým teplom.  

“STEP zmení spôsob akým uvažujeme o vytváraní elektriny. Je naozaj vzrušujúce oficiálne spustiť testovaciu elektráreň, v ktorej nájdeme revolučné technológie vyrobené priamo v inštitúte SwRI,” tvrdí prezident a CEO SwRI, Adam Hamilton.  

STEP zároveň predstavuje krok k udržateľnejšej a efektívnejšej výrobe elektriny. Ako vysvetľujú vedci, ďalšou výhodou superkritického oxidu uhličitého je, že turbíny elektrárne majú len desatinu veľkosti komponentov v tradičnej elektrárni. Vďaka tomu môžeme znížiť nielen celkovú veľkosť elektrárne, no aj jej uhlíkovú stopu a náklady na výstavbu. sCO2 turbína s veľkosťou kancelárskeho stola môže poskytovať energiu až 10-tisíc domácnostiam.  

Ambiciózny projekt sa môže rýchlo uplatniť v priemysle

Výstavba testovacej elektrárne STEP začala v roku 2018 a hotová bola v roku 2020. Po prvýkrát sa spustila začiatkom tohto roka. Plná prevádzka elektrárne by sa mala začať začiatkom budúceho roka. Testovacia elektráreň STWP je jednou z najväčších na svete pre sCO2 technológiu. Cieľom projektu je výrazne vylepšiť efektivitu, operačnú flexibilitu, priestorové požiadavky a environmentálny dopad týchto elektrární.  

Testovacia elektráreň je navrhnutá tak, aby sa dala postupom času vylepšovať, aby dokázala kráčať s pokrokmi v priemysle. Zároveň je táto testovacia elektráreň mimoriadne flexibilná a ponúka jedinečný, konfigurovateľný dizajn.  

Technologický inštitút SwRI je lídrom vo vývoji sCO2 energetických cyklov. V tomto smere vedci úspešne zvládli niekoľko projektov, ktoré zlepšili efektívnosť, spoľahlivosť a komerčnú pripravenosť všetkých kriticky dôležitých systémov. Tím odborníkov má teda bohaté skúsenosti s sCO2 technológiou a zároveň všetkými základnými stavebnými kameňmi. S pomocou všetkých doteraz nadobudnutých skúseností tento tím zaručí úspech testovacej elektrárne STEP. 

Ak sa testovacia fáza elektrárne preukáže ako úspech, výskumníci zo SwRI pripravia STEP na komerčné využitie. Popri tom neustále pracujú na vylepšení energetického cyklu, či demonštrujú škálovateľnosť projektu. Testovacia elektráreň STEP bola navrhnutá a konfigurovaná tak, aby poskytla možnosť zaškolenia priamo na mieste. Pomôže aj získať operátorom skúsenosti s sCO2 technológiou, čo ešte viac urýchli prechod tejto technológie do komerčnej sféry.  

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre