Míľnik pre veternú energiu na mori: Najväčšia veterná farma na svete začala vyrábať prvú energiu

Veterná elektráreň Dogger Bank už vyrobila prvú elektrinu. Takto pomáha bojovať proti globálnemu otepľovaniu. Keď bude plne funkčná, bude produkovať 3,6 GW energie.

Elektráreň Dogger Bank
Elektráreň Dogger Bank Zdroj: Dogger Bank, Jake Hamilton

Najväčšia veterná elektráreň mimo pevniny sa nazýva Dogger Bank a nachádza sa v Spojenom kráľovstve. Ako informuje portál elektrárne, aj napriek tomu, že je stále vo výstavbe, začala po prvýkrát produkovať elektrinu.  

Elektráreň Dogger Bank leží približne 130 km od pobrežia Yorkshire a skladá sa z troch 1.2 GW fáz, ktoré sa označujú Dogger Bank A, B a C. Elektrinu začala vyrábať fáza Dogger Bank A a posiela ju do elektrickej siete Spojeného kráľovstva prostredníctvom transmisného systému HVDC (pozn. redakcie: High-Voltage Direct Current). To zároveň značí prvé použitie systému HVDC na veternej elektrárni.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Veterné turbíny sú jedny z najväčších a najvýkonnejších turbín na celom svete a keď bude elektráreň plne postavená, produkovať by mala 3,6 GW energie. Skladať sa bude z 277 gigantických turbín. Každé otočenie turbíny teraz vyprodukuje dostatok energie na to, aby mohlo napájať priemernú domácnosť dva dni.  

Keď bude výstavba elektrárne hotová, ročne ušetrí na emisiách CO2 toľko, ako odstránenie 1,5-milióna vozidiel z cesty.  

“Som hrdý na to, že Spojené kráľovstvo je už teraz lídrom v dosiahnutí nulových emisií do roku 2050. Ak investujeme do budúcnosti aj do ďalších zelených riešení, veríme že tento cieľ splníme nielen pragmatickým, ale aj ambicióznym štýlom,” tvrdí premiér Spojeného kráľovstva, Rishi Sunak.  

Elektráreň Dogger Bank má zároveň potenciál podporiť energetické zabezpečenie krajiny a zároveň znížiť cenu elektriny pre obyvateľov, pričom prispieva aj k boju proti globálnemu otepľovaniu.  

Výrazný krok k riešeniu globálneho otepľovania

Viacerí experti varujú, že život na planéte je vplyvom globálneho otepľovania ohrozený. Ako hovorí nedávna štúdia, roku 2023 sme zatiaľ zažili 38 dní, kedy boli globálne teploty o 1,5 stupňa vyššie, než pred priemyselnou revolúciou. Až do dnešného roka boli tieto dni skôr raritou. Výskumníci zároveň majú dôkazy, predpokladajúce ďalší znepokojivý trend. Počas tohto júla vedci zaznamenali doteraz najvyššiu povrchovú teplotu a veria, že išlo o najvyššiu povrchovú teplotu za posledných 100-tisíc rokov.    

Vedci apelujú na svetové krajiny, aby konali čo najrýchlejšie, no podľa viacerých názorov sú reakcie absolútne nedostačujúce. Naša šanca na vyhnutie sa najhoršiemu scenáru sa rapídne vzďaľuje, čo by mohlo mať katastrofálne dôsledky pre všetkých ľudí. Do konca tohto storočia sa môže stať, že 6-miliárd ľudí bude žiť mimo obývateľných regiónov planéty. Globálne otepľovanie postihne ako prvé tropické oblasti a teploty v nich vyženie nad mieru znesiteľnosti. Znamená to, že ľudia budú umierať na teplo a v ohrození môže byť aj produkcia potravín.  

Veterná elektráreň Dogger Bank je mimoriadne potrebným krokom vpred, hoci sama o sebe toho veľa nezmení. Dosiahla však niekoľko prvenstiev, ktoré môžu pomôcť urýchliť vývoj aj ďalších veterných elektrární mimo pevniny.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre