SpravodajstvoVeda a výskum

Airbus v experimente ukázal, ako by sme cez solárne panely vedeli posielať energiu z vesmíru na Zem!

Spoločnosť Airbus demonštrovala, ako by mohli solárne panely posielať z vesmíru energiu ku nám na Zem.

Solárna energia z vesmíru by mohla byť kľúčom k čistému a obnoviteľnému zdroju energie pre celý svet. Ako by tento koncept fungoval, sa podarilo demonštrovať spoločnosti Airbus, ktorý ukazuje, ako by sa mohla energia z vesmíru „vysielať“ späť na Zem.

Princíp tohto konceptu je pomerne jednoduchý, vysvetľuje Jean-Dominique Coste. Solárne panely zachytia energiu vo vesmíre a tá sa pomocou bezdrôtovej energie presunie na Zem. Následne môže zásobovať nielen domy, ale aj továrne a dokonca aj celé mestá. Svoj koncept prispôsobili na Európu, no fungovať by mohol hocikde na svete a prispieť k tomu, aby malo ľudstvo do roku 2050 neutrálnu uhlíkovú stopu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Táto technológia by nám umožnila vytvoriť vo vesmíre obrovské siete a vyriešiť náš energetický problém. Krajiny by mali možnosť úplnej kontroly a distribúcie energie tam, kde to potrebujú,“ vysvetľuje Coste.

Spoločnosť Airbus tento inovatívny koncept demonštrovala koncom septembra. Hoci sa test odohral v menšom merítku, podľa všetkých zúčastnených bol obrovským úspechom. Vedcom a inžinierom sa podarilo čistú energiu pomocou mikrovĺn presunúť medzi dvoma bodmi, ktoré reprezentovali Vesmír a Zem. V rámci demonštrácie boli tieto body vzdialené 36 metrov.

Je vesmírna energia budúcnosť?

Demonštrácia bola prvou svojho druhu a funkčnosť konceptu v malej škále ukázala spoločnosti, že je čas presunúť sa na ďalší level. Hlavnou otázkou ostáva, ako by tento koncept fungoval v reálnom svete. Momentálne sa zvažuje niekoľko konceptov, no spoločnosť čelí aj pomerne výraznému problému. Ak by mali byť satelity zachytávajúce solárnu energiu efektívne, museli by mať priemer dva kilometre.

„Zbieranie solárnej energie vo vesmíre má mnoho výhod. Za atmosférou Zeme je solárna energia dostupná neustále a je o 50% silnejšia,“ vysvetľuje Airbus.

Keď vesmírne solárne panely zachytia energiu, následne ju bezdrôtovo pošlú späť na Zem. Energia by sa poslala na širokú oblasť bezpečným spôsobom. Na povrchu našej planéty by sa nachádzali antény, ktoré by energiu zachytili a vyprodukovali z nej elektrinu. Poslaná energia sa dokáže s ľahkosťou dostať cez oblaky s minimálnymi stratami. Zároveň nepredstavuje riziko pre zvieratá, a ani ľudí v lietadlách.

Jedna „solárna farma“ na geostacionárnej orbite Zeme by dokázala vyprodukovať 2 gigawatty elektriny, približne rovnaké množstvo ako jadrová elektráreň alebo veľká tepelná elektráreň. Prvý funkčný prototyp solárnej farmy by mohol vzniknúť už v priebehu nasledujúceho desaťročia, no stále je čo robiť, tvrdia výskumníci. Tí musia nájsť spôsob, ako získať čo najviac energie s tým, čo majú k dispozícii.

S týmto konceptom by sa mohla úplne transformovať aj letecká doprava. Lietadlá by mohli čerpať elektrinu z vesmíru, no zároveň ju distribuovať ďalej do sveta. Ako vysvetľuje Coste, s energiou by sme v tomto prípade pracovali rovnako ako s dátami.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close