Vitálne znaky Zeme sa zhoršili nad rámec toho, čo ľudia doteraz videli. Život na planéte je ohrozený, hovoria vedci

Ďalšia štúdia apeluje na svet, aby začal klimatickú krízu riešiť skôr, než bude neskoro.

globalne oteplovanie kolaps
Zdroj: Quality Stock Arts / Shutterstock.com

Výskumníci z Oregon State University vo svojej novej práci uvádzajú, že podmienky na Zemi sú horšie, než ľudia doteraz zažili a momentálne sa nachádzame v momente, kedy je život na planéte v ohrození.  

Práca vedcov sa zhoduje s ďalšími klimatickými štúdiami, ktoré varujú pred hrozbou globálneho otepľovania, ktorú sme si na seba privodili sami. Autori nového výskumu vyzdvihujú potrebu akcií, ktoré by adresovali hlavný problém globálneho otepľovania. Tým problémom je podľa nich to, že si ľudstvo berie zo Zeme viac, než je Zem schopná bezpečne poskytnúť.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

“Sme na ceste k potenciálnemu kolapsu prírodných a socioekonomických systémov. Zároveň sa blížime do budúcnosti, v ktorej budeme čeliť nezvládateľnému teplu, nedostatku potravy a čerstvej vody,” varuje jeden z vedúcich štúdie, Christopher Wolf.  

V rámci výskumu vedci sledovali 35 “životných známok” planéty. Výsledky naznačujú, že až 20 z nich je na historických extrémoch. Veľa predchádzajúcich klimatických extrémov bolo pokorených v tomto roku, hlavne tých, ktoré sa týkajú teploty oceánov a množstva ľadu vo vodách v polárnych oblastiach. Tieto rekordy boli tohto roku pokorené s výrazným náskokom. Do pozornosti však uviedli aj sezónu lesných požiarov v Kanade, počas ktorej sa do ovzdušia uvoľnilo množstvo oxidu uhličitého.  

“Život na planéte je pod paľbou. Štatistické trendy ukazujú mimoriadne znepokojivé vzorce klimatických premenných a katastrof. Zároveň sme našli známky len veľmi malého progresu v riešení globálneho otepľovania,” tvrdí William Ripple, vedúci štúdie.  

Situácia sa zhoršuje znepokojivým tempom

V roku 2023 sme zatiaľ zažili 38 dní, kedy boli globálne teploty o 1,5 stupňa vyššie, než pred priemyselnou revolúciou. Až do dnešného roka boli tieto dni skôr raritou. Výskumníci zároveň majú dôkazy, predpokladajúce ďalší znepokojivý trend. Počas tohto júla vedci zaznamenali doteraz najvyššiu povrchovú teplotu a veria, že išlo o najvyššiu povrchovú teplotu za posledných 100-tisíc rokov.  

Autori štúdie poznamenávajú, že frekvencia a vážnosť klimatických katastrof rastie prudkým tempom. Naznačujú, že do konca tohto storočia by mohlo až 6-miliárd ľudí žiť mimo obývateľných regiónov planéty. Aj predchádzajúce štúdie naznačujú, že ak s globálnym otepľovaním nespravíme nič, niektoré oblasti planéty sa stanú pre človeka neobývateľné.  

V praxi to znamená dlhodobé teploty nad bezpečnou hranicou. Dôsledkom tepla bude umierať viac a viac ľudí, pričom extrémne teploty môžu ovplyvniť aj poľnohospodárstvo a produkciu jedla.  

Autori štúdie apelujú na svet, že čas riešiť klimatickú krízu nastáva práve teraz. Zároveň však musíme nájsť riešenia, ktoré podporujú blaho človeka a zároveň klepnú po prstoch bohatým, ktorí produkujú oproti bežnému obyvateľovi neporovnateľne viac emisií. Riešením by bolo prejsť k rastlinnej potrave, zvýšiť ochranu našich lesov a postupne vyraďovať uhlie a fosílne palivá.  

Boj s globálnym otepľovaním však musí byť spravodlivý. Najväčší dopad globálneho otepľovania pociťujú najchudobnejší ľudia, ktorí k celkovému globálnemu otepľovaniu prispeli najmenej.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre