Čína má v pláne začať s masovou produkciou humanoidných robotov

Čína sa chce stať lídrom v oblasti humanoidných robotov.

humanoidne roboty cina
Zdroj: Prapat Aowsakorn / shutterstock.com a Tatohra / shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Keď sa povie humanoidný robot, tak mnohým z nás napadnú roboty spoločnosti Boston Dynamics či robot, ktorého ešte v októbri minulého roka ukázal Elon Musk. Predpokladá sa, že tento typ strojov by mohol nahradiť veľkú časť ľudskej pracovnej sily a zdá sa, že tento scenár, by mohol prísť skôr, než si myslíme.

Čína má smelé plány v oblasti humanoidných robotov. Chce byť lídrom

Portál scmp.com poukazuje na ambiciózne plány Číny, ktorá už čoskoro chce začať s masívnou produkciou humanoidných robotov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Humanoidné roboty sú len krôčik od toho, aby boli masovo rozšírené

Budúcnosť čínskeho priemyslu môže spočívať na pleciach humanoidných robotov, ak krajina dokáže splniť oficiálne nové ciele. Spravodajský web sa odvolávala na miestne Ministerstvo priemyslu a informačných technológií (MIIT), podľa ktorého, by Čína mohla začať s masívnou produkciou humanoidných robotov už v roku 2025 a v roku 2027, sa plánuje stať globálnym lídrom v tejto oblasti.

Plány krajiny sa môžu zdať smelé, no treba podotknúť, že Čína ešte v roku 2021 predbehla USA a stala sa piatou najautomatizovanejšou krajinou na svete. Nemusia byť preto odtrhnuté od reality. MIIT uviedlo, že Čína sa zameria na „vytvorenie systému inovácie humanoidných robotov, prelomy v niekoľkých kľúčových technológiách a zabezpečenie bezpečných a efektívnych dodávok základných komponentov“.

Zverejnená správa hovorí, že miestne ministerstvo očakáva, že robotizácia bude ďalej prebiehať naprieč viacerými oblasťami ako sú napríklad zdravotníctvo, domáce služby, poľnohospodárstvo či logistika.

Politický dokument (pozn. redakcie: súbor usmernení o budúcnosti čínskej výroby humanoidných robotov) rovnako nalieha na to, aby sa priemysel zameral na „mozog“ a „končatiny“ humanoidných robotov. V tejto oblasti majú vývojárom pomôcť hlavne skoky v pokroku umelej inteligencie. Rovnako vyzýva priemysel, aby navrhli robotov, ktoré budú použiteľné aj v „drsných a nebezpečných podmienkach“. Zverejnený dokument ale nespresňuje bližšie podmienky, kde by mali humanoidné roboty fungovať. Treba ale prízvukovať, že nemusí ísť hneď o robotizáciu s cieľom budovania armády. V minulosti pri nasadzovaní robotov, sa krajina sústredila na nasadzovanie technológie súvisiacej s hasičskými a policajnými prácami. Prioritou podľa dokumentu je okrem iného aj zlepšenie schopností humanoidných robotov vo výrobnom sektore. V dokumente sa možno rovnako dočítať, že MIIT nalieha na vytvorenie bezpečného a spoľahlivého systému priemyselného dodávateľského reťazca s cieľom dosiahnutia medzinárodnej konkurencieschopnosti.

Rovnako treba povedať, že v nedávnej minulosti, sa viacero významných miestnych spoločností, ako sú napríklad Xiaomi, Xpeng či Tencent, začali aktívne venovať vývoju vlastných robotov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre