SpravodajstvoTechnológie

Elon Musk ukázal robota, ktorý by mal v budúcnosti nahradiť časť ľudskej pracovnej sily

Zatiaľ ide o prototyp robota, ktorý by mal v budúcnosti stáť menej ako 20 tisíc dolárov.

Elon Musk počas včerajšieho dňa ukázal svetu prototyp humanoidného robota. A hoci bol tento projekt predstavený približne rok dozadu, tak až v týchto dňoch sme mohli vidieť prvý funkčný prototyp robota, ktorý sa volá Optimus. Na tému upozornil portál teslarati.com.

Spoločnosť ukázala prvý funkčný prototyp humanoida

Ide o zariadenie, ktoré je poháňané umelou inteligenciou, ktorú spoločnosť vyvinula v súvislosti s automobilmi Tesla. Počas akcie bola predvedená menej rafinovaná verzia Optimusa s názvom Bumble C. Robot bol schopný pohybovať sa po pódiu, robiť (nesmelé) tanečné kroky ale aj pozdraviť publikum.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Následne sa premietali krátke videá, v ktorých spoločnosť ukázala, ako by mohol byť robot použitý v praxi. Na jednom z videí sme mohli napríklad vidieť, ako robot pracuje v továrni Fremont Factory.  Video ukázalo, že robot vykonáva niekoľko úloh – od prenášania balíkov po tovární až po prácu za pásom.

Treba ale uviesť, že práce ktoré robot vykonával, neboli moc sofistikované. Tesla tiež ukázala pokročilejší prototyp, ktorý mal menej viditeľných káblov, ale ešte nebol schopný samostatne chodiť.

Rovnako je potrebné podotknúť, že v minulosti sme už mohli vidieť podobných robotov, ktorý robili rôzne piruety, reagovali na prostredie a podobne. Optimus z tohto pohľadu nijako nevyčnieva, skôr naopak. Pri mnohých pohyboch vyzeral až komicky či nemotorne. Musk ale prízvukoval, že ide o „hrubý vývojový prototyp“, ktorý neskôr dospeje na to, čo má byť Optimus. Na druhej strane je ale potrebné prízvukovať, že rok dozadu Musk ukázal človeka, ktorý bol oblečený v kostýme a skákal po pódiu, pričom spoločnosť nemala žiaden funkčný prototyp. Z tohto pohľadu ide bezpochyby o kus dobrej práce.

Až na konci bolo povedané, že komerčná verzia Optimusa je „blízko k výrobe“. Presný dátum ale nebol spomenutý. Čo ale bude tento robot stáť? Musk uviedol, že keď sa dostane do masovej výroby, tak jeho cena by mohla byť menej ako 20 tisíc dolárov. Zároveň podotkol, že je navrhnutý tak, aby mohol byť „replikovaný miliónkrát“.

Záverom je potrebné ale uviesť, že mnoho podrobností spoločnosť o robotovi nezdieľala. V minulosti Musk ale uviedol, že robot bude môcť nahradiť pracovníkov, ktorí vykonávajú monotónnu alebo nebezpečnú prácu. Rovnako povedal, že by mohol robiť aj spoločnosť a pomáhať starším ľuďom v domácnosti.

Viete si predstaviť ako kolegu robota vyššie? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close