Prvé hviezdy vo vesmíre mohli byť naozaj gigantické: Naše Slnko je oproti tomuto nič!

Autori novej štúdie vytvorili simuláciu, ktorá sa pozrela na vznik prvých hviezd po veľkom tresku.

Prvé hviezdy vo vesmíre mohli byť naozaj gigantické
Zdroj: NASA

Vesmír vznikol pred približne 13,8-miliardami rokov Veľkým treskom. Počas prvých sekúnd priestor rapídne expandoval, no stále vyzeral úplne inak, než je tomu dnes. Dlhú dobu neexistovali žiadne hviezdy, až kým sa podmienky dostatočne neupokojili.

Lenže ako vyzerali prvé hviezdy vo vesmíre? Ako informuje portál Universe Today, podľa novej štúdie boli naozaj gigantické. Jedna mohla mať hmotnosť 100-tisíc násobku nášho Slnka. Predpokladá sa, že prvé hviezdy vo vesmíre vznikli niekoľko stoviek miliónov rokov po Veľkom tresku. Zatiaľ však astronómovia nemajú v rukách žiadne pozorovania prvých hviezd.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V rámci novej štúdie sa ich hmotnosť autori pokúšali zistiť prostredníctvom sofistikovaných simulácií. V tomto smere sa však predchádzajúce štúdie značne líšili. Niektoré predpokladali že prvé hviezdy mali hmotnosť v stonásobkoch hmotnosti nášho Slnka, iné, že tieto hviezdy boli relatívne normálne. Autori novej štúdie preto vytvorili nové simulácie, ktoré priniesli naozaj prekvapujúce výsledky.

Tentokrát sa autori špecificky pozreli na fenomén, ktorý označujú ako studená akrécia. Keď hviezda vznikne, postupne na seba nabaľuje hmotu, ktorá sa okolo nej nachádza, čo vedci označujú ako akrécia. Ak však chceme získať veľkú hviezdu, musí existovať spôsob ako rýchlo nahnať veľa materiálu do malého objemu bez toho, aby sa zvýšila teplota. Teplejší materiál totiž bráni kolapsu.

Hviezdy vznikajú z molekulárnych oblakov. Tie existujú vo vesmíre až dokým ich niečo nenaruší. V tomto momente sa začína hmota postupne hromadiť v centre, až kým sa nevytvoria vhodné podmienky pre jadrovú fúziu. V tomto momente vzniká hviezda, ktorá časť hmoty z oblaku uväzní svojou gravitáciou. Vzniká tak akréčny disk, z ktorého sa hviezda ešte nejakú dobu kŕmi. Keď ukončí svoju evolúciu, z disku môžu postupom času vzniknúť planéty, mesiace či asteroidy. Rovnakým spôsobom vznikla aj naša Slnečná sústava.

Na to aby mohli hypotetické gigantické hviezdy vzniknúť sa ale vyžaduje, aby kolaps prebehol iným spôsobom.

Ako vznikali gigantické hviezdy?

Musí teda existovať metóda, ktorá odoberá teplo z materiálu. Predchádzajúce simulácie v tomto smere odhalili v prvých galaxiách regióny s vyššou hustotou, ktoré chladli mimoriadne rýchlo. Simulácie ale nemali dostatočné rozlíšenie na to, aby mohli vedci zistiť, čo sa v týchto regiónoch deje. Nová štúdia priniesla odpovede.

Chladné regióny môžu byť až 100-tisíc krát masívnejšie ako Slnko. Keďže nemajú tepelnú energiu, ktorá by zabránila ich kolapsu, okamžite vytvoria naozaj gigantickú hviezdu, ktorá nesie označenie supermasívna.

Astronómovia zatiaľ nevedia, či supermasívne hviezdy naozaj existovali v rannom vesmíre. V tomto prípade by mohol pomôcť vesmírny teleskop Jamesa Webba. Astronómovia sa s ním plánujú v budúcnosti pozrieť do obdobia ranného vesmíru a veria, že im najvýkonnejšie vesmírne observatórium pomôže nájsť odpovede.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre