Prúdový motor bez akýchkoľvek pohyblivých častí: Nový bezpilotný dron má potenciál zaplaviť trh lacnými tryskáčmi

Spoločnosť Wave Engine Corp demonštrovala svoj jedinečný motor, ktorý je lacnejší a konkuruje tradičným dizajnom.

bezpilotny dron
Zdroj: aappp / Shutterstock.com

Spoločnosť Wave Engine Corp, líder vo vývoji pohonnej technológie novej generácie a leteckých technológií, má za sebou úspešnú demonštráciu leteckých schopností bezpilotného lietadla, ktoré používa prúdový motor bez akýchkoľvek pohyblivých častí, informuje Bussineswire. 

Demonštrácia zahŕňala vzlet, stúpanie do výšky a nakoniec pristávanie. Pri lietadlách s prúdovým motorom je pohonný systém bežne najdrahší a najkomplexnejší komponent. Nová demonštrácia ale znamená výrazné vylepšenie nielen v otázke ceny, ale aj rapídnej výroby nových prúdových motorov.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Spoločnosť vyvinula takzvaný vlnový motor, ktorý používa namiesto rotujúceho ústrojenstva tlakové vlny. Prerušované spaľovanie v dutej trubici produkuje tlakové vlny, ktoré následne vytláčajú horúci plyn a tým produkujú ťah. Nový motor dovoľuje lietadlu letieť vysokými rýchlosťami, pričom drasticky znižuje celkovú komplexnosť motora a hlavne cenu na jeho výrobu. To zároveň otvára dvere k uplatneniu v širšom spektre aplikácií.

V rámci testu vedci umiestnili motor na približne 45 kg bezpilotné lietadlo. Motor dokázal fungovať na 87 oktánovom benzíne, petrolejovom palive a zelenom biopalive založenom na etanole. Spoločnosť zároveň oznamuje, že počas testovacieho letu dokázala motor niekoľkokrát naštartovať priamo vo vzduchu a bezpilotné lietadlo letelo rýchlosťou 321 km/h. Dodávajú, že rýchlosť bola obmedzená len praktickými hranicami testovacieho zariadenia. Aby toho nebolo málo, vlnový motor konkuruje efektívnosti turbínových motorov a jeho výkon sa neustále zlepšuje.  

“Pokračujeme v zlepšovaní výkonu nášho motora. Pracovali sme roky na tom, aby sme dokázali ovládnuť silu zvuku a ohňa. Veríme, že náš motor zmení celý priemysel,” vyjadril sa CEO spoločnosti Wave Engine Corporation, Daanish Maqbool.  

Bezpilotné drony sú budúcnosť 

Nie je to tak dávno, čo aj britská zbrojovka BAE Systems odhalila nový model autonómneho drona na výstave World Defense Show v Saudskej Arábii. Spoločnosť prezradila jeho vzhľad, no bližšie technické špecifikácie tohto tajomstvami opradeného modelu neprezradila. Dron sa vyznačuje jedným prúdovým motorom a diamantovo tvarovanými krídlami typu delta. Na zadnej časti trupu sa nachádzajú dva vertikálne chvosty a medzi nimi výfuk. Podľa dostupných informácií, dron by mohol pracovať pri transsonických alebo nadzvukových rýchlostiach. Poháňaný by mal byť taktiež prúdovým motorom.   

Na autonómnych dronoch nepracuje len Veľká Británia, ale aj iné krajiny sveta. Podľa dostupných informácií sa na týchto technológiách pracuje v Európe, Indii, Južnej Kórei a Spojených štátoch. Práve americké zbrojovky okrem autonómnych dronov pracujú aj na riadnych bojových stíhačkách, ktoré by mali umelú inteligenciu. Pilotom v bojovom nasadení by tak umožnili sústrediť sa na najdôležitejšie aspekty, namiesto toho, aby museli v aktívnom boji ešte monitorovať rozličné podsystémy.  

Podobné koncepty nám ukazujú, ako by mohla budúcnosť vojny vyzerať. Okrem bezpilotných leteckých systémov krajiny vyvíjajú aj vhodnú obranu proti nim. Sľubnými sa javia laserové zbrane, napríklad DragonFire.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre