SpravodajstvoTechnológie

Britská laserová zbraň DragonFire prvýkrát strieľala laserovým lúčom na vzdušné ciele

Laserové zbrane predstavujú budúcnosť ozbrojeného konfliktu, sú lacné a mimoriadne efektívne.

Spojené kráľovstvo otestovalo doteraz najsilnejší laserový zbraňový systém DragonFire. Ide o zbraň určenú na zneškodnenie vzdušných cieľov a hoci jej presný dosah nie je známy, ide o zbraň, ktorá funguje na línii pohľadu a dokáže si poradiť s akýmkoľvek viditeľným cieľom.  

Laserový zbraň typu LDEW (pozn. Redakcie: Laser Directed Energy Weapon) obsahuje najmodernejšie technológie, vďaka ktorým dokáže presne zasiahnuť cieľ aj na obrovské vzdialenosti. Ako vysvetľujú inžinieri zapojení do projektu, zbraň dokáže zasiahnuť mincu zo vzdialenosti jedného kilometra.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výhodou zbraňových systémov je to, že ich “projektil”, v tomto prípade laserový lúč, cestuje rýchlosťou svetla. Zbraň používa mimoriadne intenzívny laser, ktorý do cieľa vypáli dieru a zničí jeho interné súčiastky. Laserové zbrane majú slúžiť ako obrana pred bezpilotnými dronmi alebo raketami. V prípade dronov laserová zbraň ciel zneškodní, prípadne úplne vyradí z prevádzky, v prípade rakiet môže po zasiahnutí hlavice nastať explózia.  

Ďalšou výhodou je, že takáto zbraň prirodzene nepotrebuje muníciu, len elektrinu. Operačná cena zbrane sa počíta na jeden výstrel a cena je typicky mimoriadne nízka, menej ako desať libier za výstrel. Vývoj laserového zbraňového systému DragonFire prebieha na podnet Ministerstva obrany Spojeného Kráľovstva.  

V rámci nového testu zbraň DragonFire demonštrovala, že si dokáže poradiť s niekoľkými vzdušnými hrozbami v relevantných vzdialenostiach. Úspech testu zároveň znamená, že je zbraň o krok bližšie k uplatneniu v aktívnej službe. Armáda a námorníctvo Spojeného Kráľovstva uvažujú o uplatnení tejto technológie v praxi.  

“Tento typ špičkovej zbrane má potenciál priniesť na bojisko revolúciu vďaka tomu, že sa nemusí spoliehať na drahú muníciu a zároveň znižuje vedľajšie škody. Investovanie do technológií ako DragonFire je kritické vo svete s veľkou konkurenciou. Podobné laserové zbraňové systémy nám poskytujú výhodu potrebnú na víťazstvo a ochranu našej krajiny,” tvrdí britský minister obrany, Grant Shapps.  

Laserová zbraň DragonFire v testoch exceluje

Nové testy stoja na ramenách predchádzajúcich úspešných testov. Tie demonštrovali schopnosť laserového zbraňového systému DragonFire sledovať pohybujúce sa vzdušné a námorné ciele. Aj úspech tohto testu presvedčil britské Ministerstvo obrany, aby investovalo do multimiliónového projektu DragonFire. Vedci a inžinieri budú hľadať spôsob ako transformovať DragonFire z konceptu do skutočnej zbrane.  

“Zbraňový systém DragonFire je naozaj inovatívnou aplikáciou vedy a inžinierstva. Zároveň môžeme hovoriť o plodoch nepretržitej finančnej podpory a tvrdej práce. DragonFire používa prelomové technológie a ponúka oveľa väčší výkon, než iné zbrane v podobných triedach,” vysvetlil doktor Nick Joad. 

Britské Ministerstvo obrany pokračuje v dotovaní podobných projektov, ktoré by laserové zbraňové systémy posunuli bližšie k realite. Na podobných zbraniach pracuje aj americká spoločnosť Lockheed Martin, v spolupráci s americkou armádou, letectvom a námorníctvom.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close