Protiúder Číny na sankcie USA voči Huaweiu môže byť pre americký Apple zdrvujúcim

Apple
YouTube: Jonathan Morrison

Ekonomická vojna medzi USA a Čínou naberá na obrátkach. Zatiaľ čo USA zaradilo spoločnosť Huawei a jeho dcérsku spoločnosť HiSilicone na zoznam „entity list“, vďaka čomu s nimi americké spoločnosti nemôžu obchodovať, tak Čína má v rukáve žolíka, ktorého ešte nevytiahla.

Apple môže mať obavy z budúcich krokov Číny

Portál Techspot.com poukázal na report analytika Rod Hall z Goldman Sachs, ktorý napísal, že 17% predajov spoločnosti Apple tvorí práve čínsky trh. Z pohľadu čistého zárobku spoločnosti to predstavuje 29% ziskov. Inými slovami, Čína má v ruke žolíka a tým je spoločnosť Apple, pre ktorú čínsky trh je jedným z hlavných zdrojov príjmov. V prepočte na reálne čísla, hovoríme o čistom zisku 15 miliárd dolárov ročne.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Odhliadnuc však od zárobkov, treba ešte podotknúť, že nie je reč len o ziskoch, ale aj o tom, že americký Apple outsourcuje značnú časť výroby svojich zariadení práve v Číne (u spoločnosti Foxconn).  Rod Hall zároveň hovorí, že Apple na prípadný protiútok Číny nie je dostatočne pripravený, aby bol schopný zvládnuť presun výroby v takom krátkom čase do inej krajiny.

Ako dopadne celá táto ekonomická vojna môžeme dnes len odhadovať. Spoločnosť Huawei môže však z nej na konci dňa aj dačo vyťažiť. Spoločnosť totiž začala eskalovať vývoj svojho vlastného operačného systému, na ktorom pracuje od roku 2012. Mal by byť pripravený na komerčné využitie najneskôr do jari budúceho roka. Na konci dňa, tak môže Huawei vytvoriť konkurencia schopný operačný systém k Androidu a vzhľadom na veľkosť svojho trhu, má reálnu šancu uspieť v boji o zákazníka.

Máte v domácnosti smartfón od Huaweiu alebo plánujete si kúpiť telefón od tohto čínskeho giganta? Vplýva na vaše rozhodovanie aktuálne prebiehajúci konflikt?

Zdroj: Techspot.com

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre