SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Priblížili sa vedci k odhaleniu života mimo Zeme? Hneď za rohom sa našla kľúčová látka pre život

Enceladus už v minulosti bol najlepším cieľom pre pátranie po živote, no najnovšie objavy sú ešte lepšie.

Podarí sa nám niekedy objaviť život mimo Zeme? Najnovší výskum, na ktorom sa podieľal aj vedecký inštitút Southwest Research Institute naznačuje, že jeden z mesiacov Saturnu, Enceladus, by mohol ukrývať základné látky pre život.

V rámci novej štúdie vedci vytvorili model poukazujúci na existenciu rozpusteného fosforu v oceáne, ktorý sa nachádza pod hrubou ľadovou škrupinkou mesiaca. Ide o základnú ingredienciu pre život a ak sú modely správne, pod povrchom mesiaca by sa malo nachádzať veľa fosforu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Enecladus sa radí medzi primárne ciele počas hľadania života v našej Slnečnej sústave. Sonda americkej NASA, Cassini, navštívila Saturn a odvtedy sme boli ohromení tým, čo sa nám všetko podarilo objaviť,“ vysvetľuje doktor Christopher Gllein z vedeckého inštitútu SwRI.

Sonde Cassini sa podarilo objaviť stopy oceánu pod povrchom a zároveň aj kompozíciu gejzírov, ktoré do vesmíru vystreľujú cez praskliny v ľadovom obale mesiaca. V gejzíre zloženom z čiastočiek ľadu a vodnej pary vedci objavili všetky nevyhnutné základné látky pre život, ako ho poznáme. Fosfor nebol v oblaku pozorovaný priamo, no na základe modelov vedci dokazujú, že s najväčšou pravdepodobnosťou by sa v oceáne nachádzať mal, a to vo výraznom množstve.

Život pod ľadovým povrchom

Mesiac Enceladus ale nie je jediným, ktorý sa môže pýšiť oceánom. Jeden z najvýznamnejších objavov za posledných 25 rokov sú takzvané oceánske svety v našej Slnečnej sústave. Ide o mesiace, ako napríklad Europa alebo Titan, ktoré pod ľadovou škrupinou ukrývajú obrovské množstvo vody a možno aj život. Pod povrchom týchto telies môže existovať voda v oveľa širšom spektre podmienok, ako napríklad na Zemi. Potenciálne obývateľných planét tak môže byť v našej galaxii oveľa viac, než sa predpokladalo.

Život na povrchu planéty si vyžaduje existenciu vody spolu s ďalším množstvom faktorov. Na to, aby však mohla voda existovať na povrchu, musí teleso ležať v takzvanej obývateľnej zóne. Ide o oblasť, v ktorej planéta dostáva od svojej hviezdy ideálne množstvo energie na to, aby mohla voda existovať na povrchu v kvapalnom skupenstve. Ďalším dôležitým faktorom je atmosféra.

Mesiace ako Enceladus však dokážu podporovať život aj keď sa v obývateľnej zóne hviezdy nenachádzajú. Vodu chráni pred vesmírom hrubá ľadová vrstva a teplo pochádza väčšinou z interiéru planéty, či v tomto prípade mesiaca.

Fosfor je životne dôležitý pre všetky organizmy na Zemi. Ide o dôležitú látku pri vzniku DNA, RNA a energiu prenášajúcich molekúl. Zároveň hrá dôležitú úlohu pri vzniku kostí a zubov u ľudí. Hodnoty fosforu v oceáne pod povrchom mesiaca môžu byť podobné, alebo ešte vyššie ako hodnoty fosforu v dnešných moriach a oceánoch Zeme.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close