Priblížili sa vedci k odhaleniu života mimo Zeme? Hneď za rohom sa našla kľúčová látka pre život

Enceladus už v minulosti bol najlepším cieľom pre pátranie po živote, no najnovšie objavy sú ešte lepšie.

Enceladus
Zdroj: YouTube(Seeker)

Podarí sa nám niekedy objaviť život mimo Zeme? Najnovší výskum, na ktorom sa podieľal aj vedecký inštitút Southwest Research Institute naznačuje, že jeden z mesiacov Saturnu, Enceladus, by mohol ukrývať základné látky pre život.

V rámci novej štúdie vedci vytvorili model poukazujúci na existenciu rozpusteného fosforu v oceáne, ktorý sa nachádza pod hrubou ľadovou škrupinkou mesiaca. Ide o základnú ingredienciu pre život a ak sú modely správne, pod povrchom mesiaca by sa malo nachádzať veľa fosforu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Enecladus sa radí medzi primárne ciele počas hľadania života v našej Slnečnej sústave. Sonda americkej NASA, Cassini, navštívila Saturn a odvtedy sme boli ohromení tým, čo sa nám všetko podarilo objaviť,“ vysvetľuje doktor Christopher Gllein z vedeckého inštitútu SwRI.

Sonde Cassini sa podarilo objaviť stopy oceánu pod povrchom a zároveň aj kompozíciu gejzírov, ktoré do vesmíru vystreľujú cez praskliny v ľadovom obale mesiaca. V gejzíre zloženom z čiastočiek ľadu a vodnej pary vedci objavili všetky nevyhnutné základné látky pre život, ako ho poznáme. Fosfor nebol v oblaku pozorovaný priamo, no na základe modelov vedci dokazujú, že s najväčšou pravdepodobnosťou by sa v oceáne nachádzať mal, a to vo výraznom množstve.

Život pod ľadovým povrchom

Mesiac Enceladus ale nie je jediným, ktorý sa môže pýšiť oceánom. Jeden z najvýznamnejších objavov za posledných 25 rokov sú takzvané oceánske svety v našej Slnečnej sústave. Ide o mesiace, ako napríklad Europa alebo Titan, ktoré pod ľadovou škrupinou ukrývajú obrovské množstvo vody a možno aj život. Pod povrchom týchto telies môže existovať voda v oveľa širšom spektre podmienok, ako napríklad na Zemi. Potenciálne obývateľných planét tak môže byť v našej galaxii oveľa viac, než sa predpokladalo.

Život na povrchu planéty si vyžaduje existenciu vody spolu s ďalším množstvom faktorov. Na to, aby však mohla voda existovať na povrchu, musí teleso ležať v takzvanej obývateľnej zóne. Ide o oblasť, v ktorej planéta dostáva od svojej hviezdy ideálne množstvo energie na to, aby mohla voda existovať na povrchu v kvapalnom skupenstve. Ďalším dôležitým faktorom je atmosféra.

Mesiace ako Enceladus však dokážu podporovať život aj keď sa v obývateľnej zóne hviezdy nenachádzajú. Vodu chráni pred vesmírom hrubá ľadová vrstva a teplo pochádza väčšinou z interiéru planéty, či v tomto prípade mesiaca.

Fosfor je životne dôležitý pre všetky organizmy na Zemi. Ide o dôležitú látku pri vzniku DNA, RNA a energiu prenášajúcich molekúl. Zároveň hrá dôležitú úlohu pri vzniku kostí a zubov u ľudí. Hodnoty fosforu v oceáne pod povrchom mesiaca môžu byť podobné, alebo ešte vyššie ako hodnoty fosforu v dnešných moriach a oceánoch Zeme.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre