„Preskakujúce“ kométy by mohli zohrať kľúčovú úlohu pri prenose života z jednej planéty na druhú

Výskumníci v novej štúdii zisťovali, čo treba na to, aby mohli organické látky prežiť cestu atmosférou planéty.

kometa
Zdroj: berrydog / Shutterstock.com

Zem je zatiaľ jedinou planétou o ktorej vieme, ktorá dokáže podporovať život. Ako však život na našej planéte presne vznikol, ostáva však záhadou. Výskumníci zatiaľ nedokážu povedať, či naša planéta mala základné stavebné kamene života od začiatku, alebo sa na ňu dostali prostredníctvom komét či iných menších kozmických objektov.  

Výskumníci z University of Cambridge v novej práci zisťovali, či by mohli kométy doniesť na planétu látky potrebné pre život. Vysvetľujú, že na doručenie organického materiálu musia kométy letieť vesmírom relatívne pomaly, rýchlosťami pod 15 kilometrov za sekundu. Ak by cestovala kométa rýchlejšie, teplota ktorá vznikne nárazom by ich zničila.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Štúdia dokazuje, že kométy môžu do planéty naraziť ideálnou rýchlosťou v sústavách, kde sú planéty blízko pri sebe. V takomto prípade by si planéty kométu “prehadzovali”, pričom gravitácia planéty by kométu zabrzdila. Keď klesne rýchlosť kométy na určitú hodnotu, tento objekt spadne na planétu a doručí na ňu nepoškodené organické látky. Autori vysvetľujú, že podobné sústavy by mohli predstavovať najlepšie miesto, kde by sme mohli nájsť život mimo Zeme.  

Už predchádzajúce výskumy odhalili, že kométa môže ukrývať celý rad základných látok pre život, ktoré výskumníci označujú ako prebiotické molekuly. V roku 2022 výskumníci analyzovali vzorky asteroidu Ryugu a zistili, že obsahujú nepoškodené aminokyseliny a vitamín B3. Kométy obsahujú tiež pomerne vysoké množstvo kyanovodíku, mimoriadne dôležitej prebiotickej molekuly. Medzi vodíkom a uhlíkom existuje v tejto molekule silná väzba, čo znamená, že táto látka by mohla prežiť aj vysoké teploty počas preletu atmosférou.  

“Čoraz viac sa dozvedáme o atmosférach exoplanét, preto sme v našej štúdii chceli zistiť, či existujú planéty, ktoré získali komplexné molekuly prostredníctvom komét. Je možné, že základné stavebné kamene života získala Zem práve prostredníctvom nich. Rovnako tak môžu tieto dôležité látky získať aj iné planéty v galaxii,” tvrdí Richard Anslow, jeden z autorov výskumu.

Kométy nie sú potrebné pre vznik života, no môžu mu pomôcť

Výskumníci nehovoria, že kométy s prebiotickými molekulami sú pre život nutné. Môžu však pomôcť dopraviť viac dôležitých látok na povrch planéty a tým nakopnúť vznik života. V prípade našej Slnečnej sústavy väčšina objektov pochádza z Kuiperovho pásu, asteroidového pásu ďaleko za obežnou dráhou Neptúnu, na okrajoch sústavy. 

Keď sa objekty v Kuiperovom páse zrazia, môžu sa dostať pod vplyv gravitačnej sily Neptúnu a začnú svoju cestu k Slnku. Následne ich zachytí gravitácia Jupitera, najväčšej planéty Slnečnej sústavy. Niektoré kométy dokážu prejsť hlavným asteroidovým pásom medzi Marsom a Jupiterom. Vtedy sa dostávajú do takzvanej vnútornej Slnečnej sústavy.

Ak sa planéty nachádzajú blízko pri sebe, kométu si môžu navzájom posúvať. V určitom bode rýchlosť kométy klesne na takú hranicu, že sa nechá objekt vtiahnuť gravitáciou planéty. Kométa do planéty naráža a niektoré organické molekuly dokážu proces prežiť a stávajú sa súčasťou planéty. Autori štúdie dodávajú, že ak chceme nájsť vo vesmíre život, mali by sme pátrať po sústavách s planétami blízko pri sebe.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre