Prelomová štúdia našla spôsob, ako zmierniť bolesť, ktorý nevyvoláva závislosť na látkach

Dostupné lieky proti bolesti buď nepomôžu až tak dobre, alebo ide o opiáty, na ktorých môže vzniknúť závislosť.

bolest
Zdroj: Sebastian Kaulitzki / Shutterstock.com

Keď nás niečo bolí, väčšinou nemáme veľmi na výber a sme odkázaní len na Ibuprofen alebo iné lieky. Ak trpíte pravidelnými a silnými bolesťami, lekár vám môže predpísať niečo silnejšie, spravidla liek proti bolesti založený na opiáte. Tieto lieky môžu byť za určitých podmienok návykové.  

Výskumníci z Virginia Tech však objavili spôsob liečby bolesti, ktorý je neinvazívny a zameriava sa priamo na mozgový región, ktorý pocit bolesti zaregistroval. V rámci práce zistili, že cielené ultrazvukové vlny s nízkou intenzitou, ktoré sú namierené na región hlboko v mozgu, môžu pomôcť zmierniť pocit bolesti a jeho dôsledky, napríklad zvýšený tep srdca.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

“Naša práca je len konceptom. Chceli sme zistiť, či dokážeme použiť cielenú ultrazvukovú energiu na preniknutie do hlbokých vrstiev mozgu. Následne sme zisťovali, či to niečo spraví,” vysvetľuje Wynn Legon, jeden z autorov štúdie.  

Nové zariadenie funguje na rovnakom princípe ako ultrazvuk, ktorý si nechávajú mamičky urobiť, aby mohli vidieť svoje dieťa. V tomto prípade však doručí úzke pásmo zvukových vĺn do malého bodu. Ako vedci vysvetľujú, ultrazvuk s vysokou intenzitou môže poškodiť tkanivo, no vlny s nízkou intenzitou majú oveľa miernejší účinok. V tomto prípade dokázali jemne pozmeniť elektrickú aktivitu neurónov.  

Autori štúdie sa už dlho venujú tomu, ako môžu rôzne neinvazívne metódy, napríklad magnetická stimulácia, liečiť depresiu a ďalšie problémy. Táto práca je však prvou, ktorá sa zamerala na región mozgu, ktorý nazývame insula. Zároveň ide o prvú štúdiu, ktorá dokázala, že sústredený ultrazvuk môže pomôcť mozgu uľaviť od pocitu bolesti.  

Pomáha ultrazvuková stimulácia mozgu?

Do štúdie vedci zapojili aj 23 dobrovoľníkov. Tým na zadnej strane dlane vyvolali bolesť pomocou tepla. Zároveň ale dobrovoľníci mali na sebe zariadenie, ktoré stimulovalo insulu pomocou ultrazvuku. Vedci tiež merali ich mozgovú aktivitu pomocou MRI.  

Dobrovoľníci mali ohodnotiť pocit bolesti na stupnici od nula do deväť. Vedci merali aj ich tep, aby lepšie pochopili, ako ultrazvuk ovplyvňuje aj reakciu tepla. V priemere dobrovoľníci hlásili, že s použitím ultrazvuku sa ich bolesť znížila o trištvrte bodu. 

“Tri štvrtiny bodu sa možno nezdá ako veľa, no metóda sa považuje za klinicky zmysluplnú, ak pacientovi uľaví od bolesti len o jediný bod. Naša metóda by mohla výrazne zlepšiť kvalitu života pacientov trpiacich chronickými bolesťami bez toho, aby museli neustále užívať voľnopredajné lieky alebo predpisové opiáty,” tvrdí Legon.  

V ďalších krokoch sa výskumníci zamerajú na prepojenie srdca a mozgu. Ukázalo sa, že ultrazvuková liečba pomáha ukľudniť aj zrýchlený tep, ktorý sa častokrát dostavuje pri bolesti. Autori štúdie chcú lepšie pochopiť, ako sa navzájom srdce a mozog ovplyvňujú a či môžeme uľaviť od bolesti tým, že znížime záťaž na kardiovaskulárny systém. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre