Môžu vaše inteligentné hodinky zlepšiť liečbu depresie?

Výskumníci prišli na metódu, ako zbierať údaje zo smart hodiniek na diagnostikovanie depresie alebo podobných stavov.

chytre hodinky
Zdroj: Anna Hoychuk / Shutterstock.com

Technológia smart hodiniek alebo sledovanie aktivity na telefóne môže lekárom pomáhať pri určovaní diagnózy depresie alebo inej psychickej poruchy. Vychádza to z výsledkov výskumu, ktorý komentuje jeho spoluautor, Joshua Curtiss, asistent profesora aplikovanej psychológie na Northeastern University v Bostone.

„Cieľom tohto typu výskumu bolo zistiť, či môžeme používať dáta z pasívnych senzorov k predpovedaniu vecí, na ktorých nám záleží, aby sme zistili, či či to súvisí so zmenami závažnosti depresie alebo závažnosti jej symptómov. Ukázalo nám to, ako sa depresia u ľudí prejavuje naozaj odlišnými spôsobmi.“

Čo dokážu lekári zistiť zo smart hodiniek?

Pacienti, ktorí sa zúčastnili tohto výskumu, nosili smart hodinky, ktoré im merali tep a ostatné fyziologické ukazovatele počas spánku aj počas pohybu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výchylky z kvality spánku, či už priveľa alebo primálo spánku, nedostatok fyzickej aktivity alebo sociálnej interakcie môžu byť symptómom depresie. Smart hodinky dokážu merať všetky tieto symptómy, tvrdí Curtiss.

Netýka sa to ale iba smart hodiniek. To, ako často človek použije aplikáciu na odosielanie textových správ, môže poskytovať lekárom dáta o ich socializácii s ostatnými ľuďmi. Curtiss ďalej dodáva:

„Myslím, že údaje z pasívnych senzorov môžu ponúkať neuveriteľný nástroj pre získanie viacero informácií, ktoré by za iných okolností bolo náročné získať.

Nemá to nahradiť ale klinický úsudok. Spájame informácie získané zo senzorov s našim klinickým úsudkom a tým, čo nám hovoria pacienti, aby sme získali úplný obraz.“

Prečo lekári potrebujú viac dát?

Pri diagnostikovaní psychických chorôb, ako napríklad depresie, lekári vychádzajú hlavne z toho, čo im povedia pacienti. Nakoľko sa však pacienti na svoje problémy pozerajú subjektívne, môže sa stať, že svoje symptómy prehliadnu, alebo naopak, preženú. Práve tu prichádzajú na scénu smart hodinky, ktoré dokážu podložiť údaje o životnom štýle pacientov dátami.

Ak dáta ukazujú, že pacient nemal veľa fyzickej aktivity, čo by mohlo naznačovať únavu alebo nedostatok radosti zo života, lekár by na to mohol pacienta upozorniť a diskutovať o tom, čo sa deje. Rovnako to podľa Curtissa platí i o kvalite spánku.

Ak sú dáta viac personalizované, môžeme rozmýšľať o rozdieloch v type liečby alebo psychoterapeutických zručnostiach, ktoré by sme vedeli pacientovi poskytnúť.

Pacienti majú právo odmietnuť nosiť smart hodinky pri diagnostikovaní. Curtiss vraví, že dôležitá je prvorade otvorená konverzácia o pozitívach a negatívach používania takejto technológie.

Tiež je dôležité zmieniť, že zozbierané informácie o pacientoch ostávajú anonymné a na ich zber sa používajú len zariadenia schválené regulačnými úradmi.

Curtiss na záver dodáva, že na identifikovanie digitálnych známok odlišných druhov symptómov depresie ostáva ešte veľa práce, ktorú treba spraviť. Druhým krokom je podľa Curtissa liečba.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre