Prehliadač Chrome a Google Kalendár prestanú na miliónoch starších Android smartfónoch riadne fungovať

Google sa rozhodol ukončiť vývoj prehliadača Chrome a aplikácie Kalendár pre Android Nougat.

Google Chrome prehliadac
Zdroj: rafapress / Shutterstock.com

Používatelia starších Android smartfónov by mali spozornieť. Dôvodom je, že dve populárne aplikácie od spoločnosti Google, čoskoro prestanú byť zo strany spoločnosti softvérovo podporované pre staršie zariadenia s Androidom. Výsledkom toho bude, že nielenže aplikácie nebudú dostávať nové funkcie, ale ani bezpečnostné aktualizácie a zároveň, môžu prestať riadne fungovať, prípadne neskôr prestanú fungovať úplne. Reč je konkréte o aplikáciách Google Chrome a Google Kalendár.

Chrome už nebude podporovaný pre staršie verzie Androidu

Aplikácia Chrome prestane na telefónoch s Androidom Nougat riadne fungovať od verzie 120. Táto verzia prehliadača, bude uvoľnená pre širokú verejnosť v priebehu najbližšieho mesiaca. Poslednou kompatibilnou verziou prehliadača je verzia 119.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Google na svojom webe hovorí, že o tomto kroku bude informovať všetkých používateľov, ktorých sa toto obmedzenie dotkne prostredníctvom upozornenia, aby aktualizovali svoj smartfón na novšiu verziu Androidu.

„Posledná verzia prehliadača Chrome, ktorá podporuje Android Nougat, je Chrome 119 a obsahuje správu pre dotknutých používateľov, ktorá ich informuje, aby inovovali svoj operačný systém.“

Pre tých, ktorí nevedia, tak Android Nougat je Android 7. Znamená to, že na to, aby ste mali aktualizovaný prehliadač Chrome vo vašom smartfóne, tak budete potrebovať Android 8 alebo novší. Treba ale povedať, že Android 7 je niekoľko rokov starý operačný systém. Ak ste si kúpili telefón v posledných rokoch, tak toto obmedzenie sa vás nedotkne.

Rovnako má skončiť aj Google Kalendár

Zatiaľ to nie je oficiálne, ale rovnako by mala skončiť aj softvérová podpora pre aplikáciu Google Kalendár, píše portál the-sun.com odvolávajúc sa na vývojára TheSpAndroid. Tomu sa podarilo odhaliť, že vývojová verzia aplikácie Google Kalendár obsahuje rovnakú hlášku ako prehliadač Chrome, ktorá vyzýva používateľov Androidu Nougat, aby si aktualizovali operačný systém na novší.

„Ak chcete naďalej používať Kalendár Google, aktualizujte svoj operačný systém.“, píše sa v predmetom upozornení.

Ak by ste chceli skontrolovať, akú verziu Androidu máte v smartfóne, tak to môžete spraviť cez Nastavenia telefónu, konkrétne cez kartu O telefóne. Rovnako treba povedať, že používanie starších verzií Androidu ako je Android 11, je potenciálne nebezpečné. Dôvodom je, že tieto verzie OS už nedostávajú bezpečnostné záplaty a sú preto ľahkým cieľom pre útočníkov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre