ANDROIDBezpečnosťSpravodajstvo

Ktoré verzie Androidu Google už nepodporuje? Dotýka sa to aj vás? Týmto verziám OS vyhnite, inak sa vystavujete v nebezpečenstvo!

Pozrite sa, ktoré verzie Androidu sú ku dnešnému dňu zo strany Google už nepodporované a prečo by ste sa im mali vyhnúť.

Spoločnosť Google nedávno predstavila novú verziu operačného systému Android, konkrétne Android 14, ktorá by si mal nájsť cestu do stoviek modelov smartfónov. No ako to býva zvykom, tak ako pribúdajú nové verzie softvéru, tak vývojári upúšťajú od podpory tých starších. Viete ale, ktoré verzie Androidu sú k dnešnému dňu nepodporované? Poďme sa na túto problematiku pozrieť bližšie vrátane toho, prečo by sme sa mali týmto verziám systému vyhnúť.

Prečo by ste nemali používať nepodporované verzie Androidu?

Začnime tým, že každý softvér vrátane operačného systému má predurčený nejaký životný cyklus, počas ktorého sa o neho vývojári starajú. Dobrým príkladom je WhatsApp, ktorý v pravidelných intervaloch ohlasuje ukončenie vývoja aplikácie pre staršie smartfóny. Dôvod je jednoduchý, nie je v silách firiem, aby udržiavali aj staršie verzie softvéru pri živote donekonečna. Rovnako je to aj v prípade Androidu. Predtým, ako ale prejdeme k nepodporovaným verziám OS zo strany Google, tak si je dôležité povedať, prečo by sme sa mali týmto verziám systému vyhýbať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
aktualizacia smartfoni Android
Zdroj: tomeqs / Shutterstock.com

Vo všeobecnosti môžeme povedať, že vývojári prinášajú dva druhy aktualizácií. Prvým z nich sú tie, ktoré zavádzajú nové funkcie. A druhým sú bezpečnostné záplaty, ktorými reagujú na kybernetické hrozby. Bohužiaľ, každý softvér má v sebe chyby. Niektoré z nich sú známe a iné neznáme. Ako už asi tušíte, tak mierime k tomu, že ak váš telefón nedostáva bezpečnostné aktualizácie, tak sa vystavujete riziku napadnutia smartfónu vírusom. V dnešnej dobe, keď na nás číhajú útočníci na každom rohu, by bolo nezodpovedné používať telefón, ktorý už nie je softvérovo podporovaný. Pri mnohých útokoch, aby sa útočník dostal do smartfónu, už nemusíte urobiť prakticky nič, stačí prijať správu so škodlivým kódom alebo navštíviť infikovanú webovú stránku a nešťastie môže byť na svete.

Spravidla býva, že smartfóny strácajú softvérovú podporu dva až tri roky od ich uvedenia na trh. No nájdu sa aj takí výrobcovia, ktorí svoje zariadenia podporujú 4 alebo 5 rokov. V každom prípade, fungovať so smartfónom, s ktorým pracujete napríklad s bankovými aplikáciami potom, ako stratil softvérovú podporu, je obzvlášť nebezpečné.

Ktoré verzie Androidu už nie sú softvérovo podporované

Prejdime ale teraz k samotným verziám Androidu, ktoré nie sú zo strany Google k dnešnému dňu podporované. Inými slovami, spoločnosť dala od nich ruky preč. Naposledy Google ukončil podporu pre Android 10 a to konkrétne 6. marca 2023. Pre tých, ktorí nevedia, tak táto verzia softvéru bola oficiálne predstavená 3.9.2019.

Inými slovami, aktuálne sú podporované nasledujúce verzie Androidu: Android 14, Android 13 (Tiramisu), Android 12 (Snow Cone) a Android 11 (Red Velvet Cake). Ak máte v telefónu staršiu verziu softvéru, tak už nedostávate bezpečnostné aktualizácie a používanie telefónu je potenciálne nebezpečné.

Pozrite sa, akú verziu Androidu máte v smartfóne

Navštívte nastavenia vášho telefónu a hlavnú ponuku zrolujte zväčša na spodok k možnosti O telefóne alebo Informácie o telefóne. V tejto sekcii nájdete kolónku Informácie o softvéri, kde si môžete pozrieť nielen verziu Androidu, ale poslednú aktualizáciu zabezpečenia vášho zariadenia.

Ak máte smartfón, ktorý už nebol dlhšiu dobu aktualizovaný, tak ho radšej vymeňte za novší.

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close