SpravodajstvoZariadenia

Ako často by sme mali vymieňať náš smartfón za nový? A aké na to majú používatelia dôvody?

Svoj smartfón by sme z hľadiska bezpečnosti nemali využívať po ukončení jeho softvérovej podpory. Pozrite sa, kedy by sme ho mali vymeniť.

Výmena smartfónu za nový nemusí byť jednoduchá z viacerých dôvodov. Jedným z nich je i finančné hľadisko, keďže nové smartfóny sú čoraz lepšie vybavené, no i za vyššiu cenu. Navyše sa môžeme držať príslovia zvyk je železná košeľa a zbavovať sa zariadenia, na ktoré sme niekoľko rokov zvyknutí nemusí byť zrovna jednoduché. Výmena zariadenia však so sebou prináša viacero výhod. Kedy je však ten najlepší čas na výmenu nášho smartfónu za nový? A prečo by sme to mali spraviť a neodkladať kúpu nového? Odpoveď nám prináša portál emergeits.com a my sa na ňu teraz pozrieme spoločne. Pretože starší smartfón so sebou môže priniesť hneď niekoľko problémov, ktorým sa môžeme vyhnúť.

Prečo si smartfón nechávame i niekoľko rokov po ukončení jeho softvérovej podpory?

Pravidelné aktualizácie pre Android smartfóny prichádzajú spravidla v priebehu troch rokov od jeho predstavenia. Samozrejme, že sa nájdu i výnimky, no tie nie sú až tak bežné. Napriek tomu si svoj smartfón pokojne nechávame i 5 rokov, pričom jeho výkon značne klesá a s bezpečnostnými aktualizáciami to tiež nie je úplne slávne. Ako sme však spomínali už v úvode, najväčším dôvodom pre ponechanie si smartfónu je najmä vysoká cena nového modelu. Ak chceme siahnuť po smartfóne s lepšou výbavou, musíme si častokrát pripraviť nemalé sumy. Stáva sa však, že nám do plánov nabehnú nečakané výdavky a v konečnom dôsledku kúpu nového smartfónu odkladáme niekoľkokrát za sebou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ďalším dôvodom pre ponechanie si staršieho smartfónu je ekologické hľadisko. Ročne populácia vyprodukuje naozaj veľké množstvo elektronického odpadu a ak sa snažíme správať sa zodpovedne, jednoducho si nekupujeme smartfón, keď ho ešte nepotrebujeme. Z hľadiska ekológie je toto skvelým krokom, ako sa správať zodpovedne. Na druhú stranu ak si nekupujeme nový smartfón každý rok, tak neprodukujeme až také veľké množstvo tohto odpadu. A starší ešte použiteľný smartfón môžeme napríklad darovať potrebným či predať na bazári, určite ešte niekomu poslúži.

Ako vyuzit stary smartfon
Zdroj: unsplash.com (Mika Baumeister), Vosveteit

Ak sme si však už zvykli na naše zariadenie, len ťažko sa ho budeme zbavovať. Treba však myslieť i na našu bezpečnosť a riziká, ktoré na nás môžu striehnuť pri používaní staršieho nepodporovaného zariadenia. Absencia bezpečnostných aktualizácií je naozaj veľké riziko, na ktoré by sme nemali zabúdať. Kedy je teda najlepší čas vymeniť náš smartfón za nový?

Kedy je najlepší čas na výmenu?

Nedostatok výkonu, opotrebenie zariadenia, rôzne poškodenia a praskliny a v neposlednom rade i absencia bezpečnostných aktualizácií. Všetky tieto dôvody by pre nás mali byť znamením, že nastal najlepší čas pre výmenu nášho smartfónu. Problémy s naším starším zariadením častokrát ignorujeme, a preto meníme svoj smartfón pokojne i po 3 a viac rokoch od jeho kúpy. Práve tento čas by mal byť maximálnym pre využívanie Android smartfónu. 3 roky sú naozaj veľa pre takéto zariadenie a ak vlastníte model, ktorý má podobný vek, mali by ste zvážiť jeho výmenu. Samozrejme, ak váš poskytovateľ ponúka dlhšiu softvérovú podporu zariadenia, tak môžete svoje zariadenie vymeniť i neskôr. Na trhu je však veľmi malé množstvo výrobcov smartfónov, ktorí ponúkajú dlhšiu softvérovú podporu.

Obzvlášť v prípade ak často pracujete s bankovými aplikáciami a ďalšími aplikáciami na správu financií, by sme mali zvážiť výmenu smartfónov potom, ako stratí softvérovú podporu. Dôvodom je, že každý softvér má slabiny a aktualizáciami na ne vývojári zariadení reagujú. To sa však netýka už smartfónov, ktoré stratili zo strany výrobcu softvérovú podporu. Inými slovami, smartfóny bez softvérovej podpory sú ľahkým cieľom pre hackerov.

V skutočnosti však priemerný používateľ vymení svoje zariadenie približne po dvoch rokoch od jeho kúpy. Bežné Android smartfóny totiž získajú dve veľké aktualizácie systému Android a ak sa chceme dostať po novšiu verziu, musíme siahnuť po novom modeli. Dva či tri roky sú naozaj akceptovateľné pre jeden smartfón. Nájdu sa však i nedočkavci, ktorí potrebujú najnovšie funkcie po hardvérovej stránke každý rok, ktorí zasa tvoria opačný extrém. Takto často náš smartfón taktiež nemusíme meniť. No na druhú stranu je to oveľa bezpečnejšie, ako využívať jeden smartfón počas piatich rokov.

Ako často vymieňate svoj smartfón vy? A aké dôvody vás väčšinou doženú k výmene zariadenia? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close