Predkovia si na rytinách dávali záležať: Dodnes z nich vedia domorodí stopári vyčítať dôležité informácie

V novom výskume vedci zavolali na pomoc domorodých stopárov z Namíbie. Tí z rytín našich predkov vyčítali druh, vek a pohlavie zvieraťa.

Naši predkovia si dali na rytinách stôp záležať
Zdroj: Andreas Pastoors (CC-BY 4.0)

Počas neskoršej kamennej doby naši predkovia vyrývali do skál jaskýň stopy zvierat a ľudí. V novej štúdii publikovanej v PLOS ONE sa výskumníci pozreli na tieto rytiny z jaskyne v Namíbii. Zistili, že domorodí stopári dokázali na základe nákresov identifikovať nielen samotné zviera, ale aj jeho približný vek a pohlavie.  

Podobné výtvory sa objavujú aj v iných jaskyniach po celom svete. Namíbia sa však vyznačuje naozaj bohatou zbierkou prehistorického umenia, ktoré sa datuje do neskoršej kamennej doby. Zároveň sú tieto rytiny naozaj veľmi detailné. Niektoré štúdie spájajú podobné rytiny s inou formou prehistorického umenia, jednoduchými geometrickými útvarmi vyrezanými alebo namaľovanými do skaly. Napriek tomu sú rytiny stôp naozaj slabo študovaným historickým fenoménom.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V rámci novej štúdie vedci zvolili zaujímavý prístup, na pomoc si zavolali domorodých lovcov a stopárov z púšte Kalahari. Tí vedcom pomohli analyzovať zvieracie a ľudské stopy, ktoré sa objavili v jaskyni, nachádzajúcej sa v horách Doro! Nawas. Títo domorodí experti dokázali identifikovať druh, pohlavie, približný vek a dokonca aj konkrétnu končatinu zvieraťa, ale aj človeka. Správne sa im podarilo identifikovať rytinu stopy v 90% prípadov. Domorodci pritom pracovali s 513 rytinami.  

Naši predkovia si dali na rytinách záležať

Podľa úspešných odhadov vedci usúdili, že rytiny samotných stôp sú v jaskyni oveľa pestrejšie zastúpené ako rytiny samotných zvierat. Naši predkovia v rytinách ukázali jasnú obľubu v určitom druhu a častejšie zobrazovali stopy dospelých zvierat než mláďat. Rovnako častejšie zachytávali stopy samcov než samíc.  

Táto preferencia môže mať kultúrne základy. Vedci však nemôžu s istotou povedať, či sa za týmito preferenciami ukrýva nejaký význam. V ďalších štúdiách by sa mohli porozprávať s domorodými obyvateľmi, ktorí by mohli poskytnúť viac informácií. Názor a skúsenosti domorodcov môžu vedcom pomôcť rozlúštiť túto záhadu. Aj dnešné domorodé komunity však od našich predkov delí dlhá doba. Vedci upozorňujú aj na to, že skutočný kontext a význam rytín môže už navždy ostať záhadou.  

Jaskyne v Namíbii ukrývajú veľké množstvo rytín nielen živočíchov, ale aj ľudí. Výskumníci dokázali aspoň sčasti pochopiť rytiny celých zvierat alebo človeka, no stopy zatiaľ nedokázali uspokojivo interpretovať. Najpravdepodobnejšie je, že išlo o zvieratá, ktoré naši predkovia pravidelne lovili. Počas lovu museli živočícha sledovať a tak neprekvapí, že sa naučili dokonale rozpoznávať jeho stopy. Tie následne vyryli do steny jaskyne.  

Dôvod, prečo stopy do jaskyne vyryli však môže byť úplne iný. Domorodí stopári poukázali na to, že v jaskyni sú zachytené stopy širokého spektra rôznych živočíšnych druhov. Zároveň si všimli, že pri zobrazovaní týchto stôp a samotných živočíchov možno vidieť odlišné kultúrne vzorce.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre