Prečo sme ešte nenašli mimozemšťanov? Tí nemusia mať také šťastie ako my, tvrdí štúdia

Niektoré inteligentné mimozemské civilizácie možno nedokážu opustiť svoju planétu, alebo majú iné problémy.

ufo vesmir
Zdroj: Pixabay.com (tombud)

Zem je momentálne jedinou planétou o ktorej vieme, že dokáže na svojom povrchu podporovať život. Príkladom sme nielen my, ľudia, ale aj naozaj obrovské množstvo iných živočíchov. Keď sa pozrieme na našu históriu a všetko čo sme dokázali, môžeme s istotou konštatovať, že nám veľa vecí nahrávalo do karát.  

Lenže sú na tom mimozemské civilizácie rovnako? Výskumníci priznávajú, že zatiaľ nemáme najmenšiu predstavu o tom, ako by život na inej planéte mohol vyzerať, pretože ten pozemský život nemáme aspoň nateraz s čím porovnať. Niektorí vedci veria, že inteligentné mimozemské civilizácie nám môžu byť podobné, iní zas tvrdia, že mimozemský život sa od toho nášho môže diametrálne líšiť.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Otázkou ale zostáva, prečo sme ešte žiaden inteligentný mimozemský život nenašli? Vyspelejším civilizáciám nemusí robiť problém prekonávať obrovské kozmické vzdialenosti, no aj tak odborníci v odbore pátrania po inteligentnom mimozemskom živote nenašli jedinú vierohodnú stopu toho, že by okrem nás vo vesmíre existoval iný život.  

Portál Universe Today ale upozorňuje na jednu mimoriadne zaujímavú štúdiu. Jej základnou myšlienkou je to, že niektoré mimozemské civilizácie nemusia mať také šťastie ako my a môžu byť jednoducho na svojej planéte uväznené. Ako je niečo také možné? V rámci práce autor narábal s dvoma novými konceptmi, únikovým faktorom a “akváriovými svetmi”.  

Naša Zem je relatívne malou planétou, no aj tak potrebujeme obrovskú rýchlosť, aby sme unikli z jej gravitačného zovretia. Takzvaná úniková rýchlosť Zeme je 11,2 km/s, čo je približne 40-tisíc km/h. Hoci vesmírne rakety takouto rýchlosťou necestujú, dáva nám to lepšiu predstavu o tom, čo treba na cestu do vesmíru.  

Iné civilizácie nemusia mať tak vhodné podmienky

Vo vesmíre však existuje obrovské množstvo planét, ktoré sú väčšie a majú väčšiu hmotnosť ako naša Zem. Vedci vysvetľujú, že pri určitej veľkosti by cestovanie do vesmíru jednoducho nebolo možné. Inteligentné civilizácie by na to potrebovali nerealistické množstvo paliva a akákoľvek vhodná štruktúra rakety by aj tak nezvládla tlak, ktorý by bol na ňu vynaložený. Autori v tomto smere pracovali so známymi materiálmi, no rovnaká periodická tabuľka platí pre celý vesmír. 

“Tieto civilizácie by sa do vesmíru nedokázali dostať, pretože by im v tom bránila fyzika. Takéto civilizácie možno ani len neuvažovali nad vesmírom a vesmírnym cestovaním,” vysvetľuje Elio Quiroga, autor štúdie. 

V prípade akváriových svetov máme planétu, ktorú celú pokrýva gigantický oceán. V tomto oceáne nejakým spôsobom vznikla inteligentná civilizácia. Quiroga vysvetľuje, že vo vode môžu signály prejsť oveľa väčšie vzdialenosti, než v atmosfére. Takáto civilizácia by teda nepotrebovala satelity, ani inú komunikačnú technológiu. Zároveň by ani nemali motiváciu umiestňovať satelity na obežnú dráhu.  

Rovnako si predstavte planétu, ktorá má nepriehľadnú vrstvu oblakov. Ak by potenciálna civilizácia nikdy nevidela hviezdy, napadlo by ju, že sa niečo ukrýva mimo jej sveta?  

“Ak by na tejto planéte neboli nikdy viditeľné hviezdy, nestali by sa zdrojom prirodzenej zvedavosti,” tvrdí Quiroga.  

Quiroga vo svojej novej štúdii priniesol niekoľko faktorov, ktoré by mohli znemožniť alebo výrazne obmedziť vesmírne cestovanie. Ide o faktory, ktoré sa neberú do úvahy často, keď sa zamýšľame nad potenciálnym inteligentným životom vo vesmíre.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre