Prečo nemajú hady nohy? Evolúcia prináša odpoveď s fascinujúcim rozuzlením

Pred 150-miliónmi rokov mali hady končatiny, no v určitom momente o ne prišli, či?

Prečo hady nemajú nohy?
Zdroj: Unsplash (David Clode), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Pred približne 150-miliónmi rokov sa hady namiesto plazenia po našej planéte prechádzali. Tieto plazy totiž mali nohy, no v určitom bode im ich evolúcia zobrala. Čo sa presne stalo?

Na túto otázku dlhú dobu neexistovala odpoveď, no vďaka práci dvoch vedcov môžeme nahliadnuť do minulosti a pozrieť sa na evolučné procesy, ktoré ovplyvnili vývoj hadov. Prekvapením štúdie je zistenie, že genetický kód pre tvorbu nôh hady stále v sebe majú, no jednoducho nie je zapnutý, informuje portál NPR.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Niektoré hady ako napríklad pytón, technicky nohy má, no nie vo forme tradičnej končatiny, ako by sme si mohli predstavovať. Tento druh stále má drobné zárodky, ktoré sa objavujú vo forme malých hrbolčekov na oboch stranách panvy. Za vývoj končatín je zodpovedný gén, ktorý sa nazýva „ježko Sonic“ po kultovej postavičke zo sveta videohier. Vedci z University of Florida zistili, že sa tento gén na moment zapne v embryu pytóna, nie staršieho ako 24 hodín, preto majú tieto hady zárodky končatín.

To ako funguje gén sa nelíši od iných živočíchov s končatinami, no zvláštnosťou v tomto prípade je to, že sa po čase vypína. Vedci vysvetľujú, že tento gén neriadi len vývoj končatín, ale aj množstvo ďalších orgánov. Regulačné sekvencie v DNA kontrolujú ktoré gény v tele fungujú a ktoré zas nie a hadom chýba sekvencia, ktorá sa postará o vývoj končatín. Bez toho ich nemôže gén správne vytvoriť. V rámci evolúcie pytóna v niektorom momente nastalo vymazanie niektorých úsekov sekvencie.

Vedci skúmali ešte jeden gén, ktorý sa označuje ako HOXD a je zodpovedný za vývoj prstov na rukách a nohách. Činnosť tohto génu vedcov prekvapila. Počas vývoja bol aktívny, akoby sa snažil vytvoriť chodidlo, ktoré ale hady nemajú. Skutočný dejový zvrat však prišiel až v momente keď si všimli, že embryo pytóna vytvorí základy pre celú končatinu, od nohy až po chodidlo.

Vedia ako na to

Vedci objavili niekoľko fosílii hadov s nohami. Teórie tvrdia, že niektorí predkovia hadov si končatiny zachovali, zatiaľ čo iné druhy ich stratili a následne znovu vyvinuli. Táto teória by dokázala vysvetliť prečo má pytón „know-how“ na to, ako sa robia končatiny. Problém ale je, že vedci nemajú predstavu o tom, ako opätovne vyvinúť štruktúru, ktorá sa časom stratila.

Autori štúdie ale uvažujú, že hady v podstate nikdy nohy nestratili:

„Pytóny majú v sebe ukrytý naozaj precízny návod, ako končatinu vytvoriť. Ak by ich telo dovolilo potrebným génom pokračovať v práci, končatiny by určite vznikli,“ vysvetľuje Martin Cohn, jeden z autorov štúdie.

Vedci aj ďalej pokračujú v tejto štúdii a dúfajú, že sa im v budúcnosti podarí priniesť viac informácií.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre