Tento chlapík vytvoril pre hada robotický exoskelet, aby mu umožnil chodiť po nohách

Známy vedecký YouTuber vytvoril robotický exoskelet v snahe pomôcť hadom „nájsť“ stratené nohy, o ktoré prišli 150 miliónov rokov dozadu.

had s umelymi koncatinami
Zdroj: YouTube (Allen Pan)

Pravdepodobne len málokto vie, že hady mali v minulosti nohy. 150 miliónov rokov dozadu ale nastali zmeny v ich genetike, ktoré viedli v to, že o ne prišli.

Allen Pan na serveroch YouTube publikoval v týchto dňoch video, v ktorom uviedol, že sa „cíti zle z tejto krivdy“, v dôsledku ktorej hady došli o končatiny. To ho pravdepodobne doviedlo k tomu, aby im ich vyrobil, upozorňuje portál Futurism.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Aby Pan napravil túto „evolučnú krivdu“, vyrobil robotický exoskelet v snahe pomôcť hadom „nájsť“ stratené nohy. Výsledkom jeho práce je 3D tlačený exoskelet, prostredníctvom ktorého vrátil pytónovi schopnosť chôdze.

Vo videu nižšie poukázal i na skutočnosť, že hadie nohy celkom nezmizli. V skutočnosti existuje molekulárny základ pre tvorbu končatín, len je vypnutý.

„Ukázalo sa, že hady majú dve nohy, keď sú embryá,“ povedal vloger, „ale ich DNA je celá posratá, takže z genómov, z ktorých im majú narásť dve nohy, narastú namiesto toho dva penisy. Na tých ale nemôžu chodiť,“ dodal.

Pan v rámci videa ďalej vysvetľuje, že prvý exoskelet, ktorý vytvoril, viedol k častým pádom hada. Preto sa rozhodol vytvoriť exoskelet so štyrmi nohami – dvoma vpredu a dvoma vzadu, aby bol had schopný udržať rovnováhu. Následne kontaktoval chovateľa hadov, ktorý mu pomohol umiestniť pytóna do protézy. Nemusíte sa báť, že by hadovi bolo ublížené. Vliezol tam sám a bez väčšieho nátlaku. A hoci to trvalo o niečo dlhšie, kým sa dostal do protézy, tak zvedavosť hada nakoniec vyhrala. Aj napriek tomu, že had vo videu nižšie nebol schopný smerovať chôdzu kam kráča, tak svoju jazdu si celkom užíval. Čo poviete?

„Nemôžem sa zbaviť obrazu hada, ktorý sa plazí do svojho robotického exoskeletu,“ uviedol vedecký vloger.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre