Prečo je môj mobil pomalý? Dávajte pozor, týchto 5 vecí vám garantovane spomalí telefón!

Aké sú najčastejšie dôvody toho, že vám telefón funguje pomaly? Pozrite sa na týchto 5 príčin, ktoré spôsobujú, že vám ide smartfón pomaly.

Trápi vás pomalý smartfón?
Zdroj: Pixabay (USA-Reiseblogger) koláž: vosveteit.sk

Všetci to dobre poznáme. Kúpime si nový mobil, tešíme sa, ako je oproti tomu starému svižný a výkonný, no po čase sa znovu spýtame: Prečo je môj mobil pomalý? O telefón bolo pritom dobre postarané a je v zachovalom stave. V tomto článku si posvietime na 5 vecí, ktoré spôsobujú spomaľovanie telefónu.

Prečo vám ide smartfóny pomaly? Toto sú najčastejšie dôvody, prečo sa tak deje

Aplikácie na pozadí

Vysvetlime si najprv, čo to vlastne znamená, keď je mobil „rýchly“ alebo „pomalý“? Aby mohol mobil rýchlo spraviť to, čo po ňom chceme, musí preto vo svojom vnútri vypočítať veľké množstvo operácií. Na tieto operácie sú vyhradené súčiastky ako procesor alebo pamäť RAM. Podobne, ako klasická pamäť, na ktorú ukladáme napríklad fotky a videá, aj procesory a pamäť RAM majú svoju kapacitu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Väčšina týchto operácií sa vykonáva na pozadí. Aby sa vám napríklad načas zobrazil e-mail alebo správa z Messengeru, aplikácie, ktoré to majú na starosti, musia byť stále zapnuté a pýtať sa serveru, či vám náhodou niekto práve nenapísal správu. Tieto veci sa tiež robia cez výpočtové súčiastky, ako procesor alebo pamäť RAM.

Keď je priveľa aplikácií, ktoré chcú niečo od vášho mobilu, stáva sa, že jednoducho naplnia výpočtovú kapacitu a mobil nestíha odpovedať na všetky požiadavky naraz. V tom prípade musíte čakať, kedy sa pre vašu požiadavku uvoľní nejaké miesto na výpočet. Návod, ako sa môžete pozrieť, koľko RAM pamäte používajú aplikácie, sme vám priniesli v tomto článku.

RAM pamat smartfon_titulka
Zdroj: Vinne / shutterstock.com a Robot / shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Nedostatok miesta

Klasický ukladací priestor neslúži priamo na výpočty, o ktorých píšeme v predošlom bode. Napriek tomu však môže spôsobovať pomalší chod telefónu. Do ukladacieho priestoru sa totiž ukladajú dočasné súbory aplikácií, niečo ako „pomocné výpočty“.

Keď aplikácie nemajú kde tieto pomocné výpočty zapisovať, trvá im dlhšie spracovať požiadavky, ktoré vykonávajú cez mikročipy v procesore. Majte teda na mobile vždy pár gigabajtov voľného miesta. Vedeli ste, že v ideálnom prípade by ste mali mať aspoň 20% úložiska voľného, inak vám môže telefón sekať?  Dovoľte nám v súvislosti s touto témou, dať vám do pozornosti článok, kde sme sa venovali téme, ako môžete efektívne uvoľniť úložný priestor.

Automatická archivácia si poradí s nedostatkom voľného miesta v smartfóne
Zdroj: Pixabay (Pexels, kpuljek, Clker-Free-Vector-Images), Úprava: Vosveteit.sk

Starý operačný systém

Ak nebudete aktualizovať svoj operačný systém, postupom času sa vám stane, že vám „ujde vlak“. Vývojári aplikácií, ktoré denne používate, totiž neustále aplikácie aktualizujú, a to primerane k najnovšej technológii, ktorá je dostupná. Čo je však efektívny spôsob plnenia úlohy na najnovšom Androide, nemusí byť rovnako efektívne aj na staršom. Preto aktualizácie smartfónu nepodceňujte, sú dôležité, hoci nemusia sami o sebe prinášať nové viditeľné vylepšenia.

Vírusy

Vírusy a podobné neželané programy vo vašom mobile môžu spomaľovať zariadenie tak, že bez vášho schválenia a vedomia budú na pozadí robiť nekalé činnosti, ako sledovanie vašich osobných údajov alebo ťaženie kryptomien. Vírusy sú však v systéme často zamaskované, a teda na ne často príde až antivírus. Ak ani ten nezaberá, odporúčame reštartovanie mobilu do továrenských nastavení, čo zahŕňa aj kompletné odstránenie všetkých súborov. Pred takým rozhodnutím si teda skontrolujte, či máte všetky vaše potrebné súbory zálohované. Prípadne, sa môžete pokúsiť odstrániť vírus aj svojpomocne.

Ako čo najjednoduchšie dostať malvér z Android smartfónu?
Zdroj: Bing Image Creator, Vosveteit.sk

Prehrievanie

Vystavenie elektroniky v mobile vysokým teplotám je pre ne veľmi nezdravé a v extrémnych prípadoch môže viesť až k trvalému poškodeniu zariadenia. Aby tomu váš mobil predišiel, automaticky znižuje svoj výkon, keď cíti, že sa prehrieva. Teplo je totiž vedľajším efektom elektrického prúdu.

Častejšie prehrievanie telefónu je spôsobené jednak vysokým výkonom zariadenia, čo súvisí s predchádzajúcimi bodmi, ale aj vekom, nakoľko elektronika postupom času stráca na svojich úžitkových vlastnostiach. Najčastejšie je tento efekt vidieť na batériách.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre