Prečo ICANN odmietlo vyhovieť Ukrajine, aby odpojili Rusov od internetu?

Vicepremiér Fedorov sa na organizáciu ICANN obrátil s odvážnou prosbou. Nebolo mu však vyhovené.

Ukrajina žiada, aby bola Ruská federácia odpojená od internetu. Svoju požiadavku predniesla neziskovej organizácii ICANN (pozn. redakcie: Internet Corporation for Assigned Names and Numbers), ktorá sa stará o správu systému internetových domén DNS, píše portál Techspot.

Ukrajinský vicepremiér, Mykhailo Fedorov naliehal na organizáciu, aby odstránila niekoľko ruských domén a aby znefunkčnili základné DNS servery Ruskej federácie. Sú to drastické kroky, ktoré by znemožnili Rusku zverejňovať „obhajujúce správy“ ktorých cieľom je ospravedlnenie ich agresie voči Ukrajine. Ak by spoločnosť požiadavke vyhovela, podľa vicepremiéra by išlo o kroky, ktoré by pomohli k šíreniu hodnoverných informácií z alternatívnych zdrojov a zabránili by šíreniu ruskej propagandy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ak by spoločnosť ICANN požiadavke vyhovela, priamo by ohrozila podstatu internetu. Internet bol od svojich začiatkov decentralizovaný, apolitický a neutrálny. Na jednu stranu sa môže zdať, že odmietnutie tejto požiadavky je voči Rusku ústretovým krokom, najmä v období, kedy viaceré organizácie, či krajiny zavádzajú proti Ruskej federácii drastické sankcie. Organizácia ICANN ale tvrdí, že na odpojenie krajiny od internetu jednoducho nemá autoritu.

„Našou úlohou nie je udeľovať sankcie, či obmedzovať komukoľvek prístup k určitým častiam internetu aj v prípade, že určitá krajina provokuje ku konfliktu,“ tak znie stanovisko organizácie ICANN.

Nereálna požiadavka

Ak by sa rozhodli, že odpoja Ruskú federáciu od internetu, narušila by sa dôvera v model, ktorý pomáha udržať globálny internet funkčný. ICANN totiž vznikol preto, aby dohliadal na funkčnosť internetu, nie na to, kto má k nemu prístup.

„Globálne zákony neumožňujú organizácii ICANN vypínať domény na požiadanie. Určite chápete, že naše služby nemôžu fungovať na základe požiadaviek jednej krajiny, ktorá žiada o vypnutie domén inej krajiny. Ak by sa spoločnosť k takémuto kroku uchýlila, znamenalo by to devastujúce a trvalé poškodenie dôvery, na základe ktorej spravujeme tento globálny systém,“ píše sa v odpovedi organizácie ICANN na požiadavku Ukrajiny.

Základné DNS servery Ruskej federácie sú spravované tretími stranami, čiže ICANN nemá právomoc zamedziť ich činnosť. To je ďalší dôvod, prečo sa spoločnosť rozhodla zamietnuť požiadavku Ukrajiny.

Čo ak by to ale bolo inak? Čo ak by organizácia obmedzila prístup Ruska k internetu? Experti hovoria, že na prebiehajúce útoky by to nemalo takmer žiadny vplyv. Armáda využíva vlastné siete a komunikačnú štruktúru, ktorá je od klasického internetu oddelená. Ak by Rusko odstrihli od internetu, vláda by mohla jednoduchšie potlačiť protesty civilného obyvateľstva, ktoré začínajú narastať a správy sa šíria aj prostredníctvom internetu.

Na negatívnu odpoveď organizácie ICANN ukrajinský vicepremiér zatiaľ nereagoval. Aj naďalej prosí technologických gigantov, aby sa obrátili proti Ruskej federácii. Spoločnosť Apple napríklad prestala predávať svoje produkty cez online portály v Rusku. Zároveň zablokovali na ich obchode aplikácie z tejto krajiny.

Na konflikt reagovali aj Microsoft, Google, či herná spoločnosť EA. Všetky spoločnosti do určitej miery začali obmedzovať ich produkty na území Ruskej federácie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre