Prečo dostávate toľko spamových e-mailov? Toto sú dôvody, prečo je vaša schránka plná otravnej pošty

Spam pošta je otravná, no môže značiť aj vážnejšie bezpečnostné riziko. Toto by ste nemali ignorovať.

gmail aliasy
Zdroj: unsplash.com (Solen Feyissa), úprava: Vosveteit.sk

Možno sa už stalo aj vám, že z jedného dňa na druhý ste si našli v e-mailovej schránke množstvo spamu a tieto e-maily vás otravovali aj nasledujúce dni. Čo to znamená?  

Ak vašu schránku začali zaplavovať nevyžiadané správy, môže to byť znakom toho, že vaše online zabezpečenie bolo nejakým spôsobom prelomené. Tu ale treba rozlišovať, ako záplava spamovými e-mailami začala. Väčšina ľudí zažíva postupné navyšovanie množstva nevyžiadanej pošty. Hoci aj toto môže byť nepríjemné, nie je to niečo, čoho by ste sa mali až tak obávať.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Väčší problém je, ak zo dňa na deň dostanete desiatky nových spamových e-mailov. To už väčšinou znamená, že sa vaša e-mailová adresa dostala do rúk nesprávnym ľuďom. V tom “lepšom” prípade sa mohlo stať, že na internet unikla len vaša e-mailová adresa. Tú rôzni podvodníci začali využívať pri posielaní hromadných spamových e-mailov.  

V horšom prípade ste sa stali terčom cieleného a škodlivého útoku. Cez hromadu nevyžiadanej pošty môžu hackeri zakrývať napríklad to, že sa dostali do vašej platobnej aplikácie alebo sa im podarilo nabúrať sa do vášho účtu. Ak v schránke nájdete desiatky nových nevyžiadaných správ, medzi nimi jednoduchšie prehliadnete e-mail, ktorý poslal napríklad Facebook a má vás informovať o tom, že sa zmenilo heslo vášho účtu.  

Ak vás otravuje množstvo nevyžiadanej pošty, nižšie si ukážeme niekoľko možných príčin, prečo to tak je.  

Vaša e-mailová adresa je verejne publikovaná online 

Mnohí užívatelia majú svoju e-mailovú adresu verejne publikovanú online. Či už ju máte uvedenú na vašej stránke, účtoch na sociálnych sieťach, či hocikde inde, podvodníci sa ku nej vedia jednoducho dostať. Používajú špeciálne nástroje na to, aby vyhľadávali verejne dostupný text, ktorý by sa podobal na e-mailovú adresu. V tomto im jednoducho pomáha znak “@” ktorý majú všetky emailové adresy.  

Niekto uverejnil vašu adresu 

Ak ste nedávali vašu e-mailovú adresu na žiaden verejne dostupný zdroj, mohol to niekto spraviť za vás. Priemerný užívateľ má vytvorené účty v desiatkach rôznych služieb a e-mailová adresa je v drvivej väčšine prípadov nutný údaj. Neznamená to, že je verejne dostupná, no ak hackeri napadnú databázy konkrétnej služby, môžu získať prístup k vašej e-mailovej adrese.  

Okrem vašej adresy získajú tisíce ďalších a následne tieto dáta buď predávajú iným podvodníkom, alebo ich uverejnia na hackerských fórach. Či sa vaša e-mailová adresa dostala na dark web môžete zistiť aj cez stránku haveibeenpwned.  

Čo znamená, ak vašu schránku zaplavil spam?
Stránka Have I Been Pwned. Zdroj: Vosveteit.sk

Niekto hackol jeden z vašich kontaktov 

Kľudne sa môže stať, že sa cieľom hackerského útoku stal účet jedného z vašich známych. Ak ste s nimi v spojení, útočníci mohli touto cestou dostať do rúk aj vašu e-mailovú adresu. V tomto prípade je možné, že vám spam príde s menom vášho známeho. Skvelým príkladom je, ak hacker získa prihlasovacie údaje od Gmailu obete, a tá synchronizuje so svojim účtom všetky kontakty. Útočník tak získa desiatky až stovky ďalších kontaktov.

Dostali ste sa do marketingového plánu spoločnosti  

E-shopy alebo internetové služby sa propagujú aj cez rôzne newslettre, ktoré mnohí taktiež považujú za formu spamu. Spoločnosti by si mali užívateľskú základňu budovať cez užívateľov, ktorí sa na odber prihlásili, no niekedy to robia aj “špinavším” spôsobom. Môže sa stať, že siahnu po zoznamoch e-mailových adries od nie veľmi čestných ľudí a na uvedené adresy začnú posielať propagačné materiály, hoci ste s posielaním takýchto mailov nesúhlasili.  

Spoločnosti predali vašu e-mailovú adresu 

Spoločnosti majú právo predávať vašu e-mailovú adresu, ak si takúto právomoc vyžiadali v zmluvných podmienkach. Obchodovanie s e-mailovými adresami leží v šedej zóne, niekde medzi zákonným a nezákonným. V podstate je legálne, no nie veľmi etické.  

Spoločnosti môžu predávať vašu mailovú adresu ďalším stranám, ktoré vám môžu začať posielať spam.  

romanticky podvod online scam
Zdroj: Chepko Danil Vitalevich / shutterstock.com a Sasun Bughdaryan / shutterstock.com, Vosveteit.sk koláž

Reagovali ste na spamovú správu 

Podvodníci môžu so správnym softvérom vidieť, či ste si ich mail otvorili alebo nie. V tomto prípade dávate útočníkom najavo, že váš účet je aktívny a môžu vám posielať viac spamových správ. Posielanie spamu je totiž “hra na čísla” a podvodníci častokrát operujú myšlienkou, veď hádam na to niekto klikne.  

Ak teda dostávate teraz viac spamu než obyčajne, skúste si spomenúť, či ste náhodou neklikli na spam e-mail niekedy v minulosti.  

E-mailové “bomby” 

Na začiatku sme spomenuli, že hackeri a podvodníci môžu obrovské množstvo nevyžiadanej pošty použiť aj na to, aby zamaskovali svoju skutočnú aktivitu. V záplave otravných správ totiž človek ľahšie prehliadne legitímne varovania stránok, ktoré sa stali terčom útoku.  

Čo robiť ak vašu schránku zaplavil spam? 

Ako prvé sa odporúča zmeniť si prihlasovacie údaje do e-mailovej schránky. Ak sa dá, najlepšie je zapnúť si dvojfaktorové overenie. Následne skontrolujte, či sa podozrivá aktivita neobjavila aj na vašich ďalších účtoch. Ak áno, zmeňte si prihlasovacie údaje aj na nich.  

Nezačnite hromadne vymazávať správy. Ako píšeme v poslednom bode, je jednoduché popri spame označiť aj dôležitý e-mail, ktorý by vás mohol informovať o prebiehajúcom podvode. Neklikajte na spamové e-maily, no pozrite sa, či náhodou medzi nimi nenájdete aj upozornenie na zmenené heslo alebo cudzie prihlásenie.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre