Prečo by sme sa mali natierať opaľovacím krémom? Stačí sa pozrieť na túto fotku!

Experti vysvetľujú, že krémom by sa mala natierať každá odhalená časť kože. Dermatológ demonštroval, ako to môže dopadnúť, keď časť tela vynecháte.

Prečo by sme sa mali natierať opaľovacím krémom?
Zdroj: Unsplash (Alonso Reyes), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Ak by neexistovalo Slnko, nebol by ani život na Zemi. Dnes však vieme, že hlavne počas letných mesiacov alebo počas dovolenky, by sme sa pred slnečnými lúčmi mali chrániť opaľovacím krémom. UV žiarenie môže mať naozaj ničivé dopady na našu kožu a to, ako toto poškodenie vyzerá, vysvetľuje portál Interesting Engineering.

Dermatológ Avi Bitterman vysvetľuje, že chrániť by sa mala každá odhalená časť kože. Len nedávno pridal na sociálnu sieť Twitter príspevok, v ktorom demonštruje čo sa môže stať, ak sa vykašleme na opaľovací krém. V príspevku ukazuje 92-ročnú ženu, ktorá si 40 rokov natierala opaľovacím krémom tvár, no vynechala krk. Rozdiely medzi týmito dvoma časťami tela sú až zarážajúce. Jeho príspevok sa krátko po uverejnení stal virálnym.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Koža je najväčší orgán ľudského tela a aj ten môže byť ovplyvnený externými faktormi. Ultrafialové žiarenie je pre nás neviditeľná súčasť slnečného žiarenia, no vyžarovať ho môžu aj umelé zdroje, napríklad opaľovacie lôžka. UV žiarenie poškodzuje kožné bunky a zanecháva po sebe nielen vrásky, ale aj trvalú zmenu odtieňu. Čo je však dôležitejšie, UV žiarenie môže viesť aj k rakovine kože podľa inštitútu American Cancer Society najrozšírenejšiemu druhu rakoviny.

K problému opaľovacích krémov sa vyjadrilo aj Centrum pre choroby a prevenciu CDC. Vysvetľuje, že opaľovacími krémami by sa mal natierať každý, okrem detí do šiestich mesiacov. Popri kréme by sme mali nosiť aj čiapky.

Riziko rakoviny

Ak koža vyzerá staršie, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o poškodenie kožných buniek a práve to vedie k zvýšenému riziku rakoviny. Je nutné podotknúť, že ani prevenciou sa však riziko nezníži na nulu.

„Starnutie človeka pravdepodobne zvrátiť nedokážeme a nie sme si ani istí tím, či by sme mali. Spomalenie starnutia by však mohlo viesť aj k zníženiu rizika rakoviny, ktorej riziko vzniku je priamo viazané s vekom,“ vysvetľuje doktor Christian Fuchs pre portál Jerusalem Post.

Existuje množstvo druhov rakoviny, no zatiaľ neexistuje liek, ktorý by ju dokázal efektívne poraziť. Vedci z Utah University však objavili prírodnú látku, po ktorej vedci pátrali už 25 rokov. Tá by dokázala bojovať s rakovinou. Látku objavili v druhu mäkkých koralov pripomínajúcich rastliny. Táto látka sa nazýva eleutherobin a podľa vedcov má vlastnosti zabraňujúce rastu rakovinových buniek.

Eleutherobin sa vo vedeckých kruhoch označuje aj ako „svätý grál v boji proti rakovine“. Problém bol však získať dostatočné množstvo látky potrebné pre výrobu liekov a následné testovanie. V rámci nového výskumu z Utah University však vedci prišli na spôsob, ako látku syntetizovať, hoci autori štúdie podotkli, že to nebola vôbec jednoduchá úloha.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre