Pracuje Rusko na laserovom „oslepovači satelitov“?

Pracuje Rusko na laserovom "oslepovači satelitov"? Objavujú sa informácie o zvláštnom projekte Kalina, ktorý ale postupuje pomaly.

Rusko údajne pracuje na výstavbe zariadenia, schopného oslepiť satelity
Zdroj: The Space Review, Úprava: Vosveteit.sk

Objavujú sa pomerne silné dôkazy o tom že Rusko buduje laserový systém, ktorý by dokázal oslepiť nepriateľské satelity, informuje The Space Review. Projekt sa nazýva Kalina a jeho vývoj započal ešte v roku 2011.

V akom štádiu sa projekt momentálne nachádza nie je známe, no satelitné snímky z Google Earth ukazujú, že postupuje pevným tempom. Kalina doplní mobilný „oslepovač satelitov“ Peresvet, ktorý funguje od roku 2019. Systém sa nachádza v komplexe pre vesmírnu rozviedku Krona. V komplexe sa nachádza ešte radarový systém a lidar.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Rusko údajne pracuje na výstavbe zariadenia, schopného oslepiť satelity
Zdroj: The Space Review,

O projekte Kalina neexistuje veľa informácií. O existencii projektu hovorí niekoľko súdnych dokumentov, ktoré naopak odkazujú na niekoľko technických publikácií. Tie sú pravdepodobne prepojené s projektom, no nemožno to na sto percent potvrdiť. Z dostupných zdrojov sa možno dočítať, že projekt Kalina začal 3. novembra 2011 na žiadosť ruského ministerstva obrany. Koncom apríla ministerstvo schválilo technické špecifikácie projektu.

Predpokladá sa ale, že práce na Kaline začali oveľa skôr. Koncept oslepovacieho zariadenia sa objavil už v v doktorandskej dizertačnej práci z roku 2002. V práci sa však písalo hlavne o adaptívnych optických systémoch pre veľké teleskopy. Tie mali kompenzovať skreslenie vyvolané atmosférou.

Čo bude ďalej?

Kalina je však vojenským zariadením, čo naznačuje dokument z roku 2014. V ňom sa písalo, že hlavným cieľom projektu je vytvorenie systému pre potlačenie elektro-optických systémov satelitov. V roku 2017 sa objavil ďalší dokument, tentokrát zoznam plánovaných vojenských projektov. Tento zoznam zahrňuje aj projekt Kalina ako „Komplex so zameraním na vesmírnu bezpečnosť“.

Správa z roku 2013 Kalinu označila ako laserový systém pre elektro-optický boj. Za projektom stojí s najväčšou pravdepodobnosťou Aleksandr B. Aleksandrov, ktorý viedol významné laserové testovacie centrum vzdialené približne 200 km od Moskvy.

rusky system na oslepenie satelitov
Kronov lidarový komplex. 1: riadiace a výpočtové centrum, 2: úzkouhlý ďalekohľad, 3: širokouhlý ďalekohľad, 4: systém lidar, 5: satelity na nízkej obežnej dráhe, 6: satelity na vysokej obežnej dráhe.

Postup výstavby postupuje pevným tempom, no nemožno povedať, že by postupovala rýchlo. Za posledných desať rokov nastali posuny dopredu, no výstavba bola pomalá. Najvýraznejšie zmeny bolo možné zaznamenať v roku 2019. Na záberoch z Google Earth môžete vidieť stopy stavby.

Rusko údajne pracuje na výstavbe zariadenia, schopného oslepiť satelity
Zdroj: The Space Review,

Najnovšie zábery pochádzajú z marca, kedy územie pokrýval sneh. Na nich si však môžete jasne všimnúť novú kupolu pre teleskop prepojenú s budovou pomocou tunela. Čo sa týka výstavby, neexistujú dôkazy ktoré by presne naznačovali, čo sa tam stavalo. Preto je možné, že nová kupola je súčasťou projektu Kalina. Zábery zároveň relatívne sedia s málom technických informácií o zariadení, ktoré možno nájsť na internete.

Rusko údajne pracuje na výstavbe zariadenia, schopného oslepiť satelity
Zdroj: The Space Review,

Kalina je jedným z troch „oslepovačov“ na ktorých Rusko pracuje. Jedným je vzdušný systém Sokol-Ehelon, ktorý je vo vývoji od roku 2001, no podľa všetkého je na pokraji kolapsu. Jediným funkčným systémom je Peresvet, ktorý je nainštalovaný na vojenskom vozidle. Podľa Yuri Borisova dokáže systém Peresvet oslepiť satelity až do výšky 1 500 km a zabrániť im v monitorovaní ruského územia.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre