Pozrite si veľký prehľad alternatívnych služieb k službám a produktom Google, ktoré ponúkajú viac súkromia

Pozrite si veľký prehľad alternatívnych služieb k službám a produktom spoločnosti Google. Ich kompletný prehľad nájdete nižšie.

Google alternativne sluzby
Zdroj: Vosveteit.sk

Google je technologickým gigantom, ktorý či chceme alebo nie, zasahuje do našich každodenných životov. Ponúka radu služieb, ako je napríklad e-mailový klient, mapy, internetový prehliadač, úložiská, a  podobne. Spolu s narastajúcim množstvom služieb, ktoré využívame, odovzdávame aj kvantá dát, a to vo väčšine prípadoch na dobrovoľnej báze (resp. bez ich odovzdávania v mnohých prípadoch nie je možné produkty Google plnohodnotne využívať). Existuje však relatívne veľká skupina ľudí, ktorá nechce odovzdávať svoje údaje do „rúk“ jednej spoločnosti, prípadne ich nechcú odovzdávať vôbec, a preto hľadá  alternatívne riešenia. A práve pre ňu sme pripravili zoznam vybraných alternatívnych služieb a produktov k službám a produktom spoločnosti Google.

Aké alternatívne služby existujú k  Google vyhľadávaču?

Keď príde reč na súkromie, tak Google nie je dobrou voľbou. Vďaka tomu, že sme prihlásení aj do iných služieb, ako je napríklad G-mail, alebo vďaka cookies súborom zo stránok, ktoré využívajú služby Google Analytics (tých je väčšina), spoločnosť Google ukladá viacero informácií ako je napríklad IP adresa, hľadané výrazy, a podobne, ktoré následne spracováva. Skúste si tak zo srandy vyhľadať cez Google vyhľadávač niekoľko druhov kosačiek, a po chvíľke Vás začne bombardovať reklamou na kosačky. Vráťme sa však späť k alternatívnym vyhľadávačom. Nižšie Vám prinášame prehľad niekoľkých alternatívnych vyhľadávačov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Startpage.com

Startpage.com je holandský vyhľadávač, ktorý pri hľadaní Vami zadaných výrazov využíva jadro Google. Avšak s  tým rozdielom, že pri výsledkoch nevychádza z   pozberaných dát o Vás. Inými slovami, zatiaľ čo Google ponúka personalizované výsledky vyhľadávania, tak Startpage.com ponúka neskreslené výsledky.

Startpage.com vysledky hladavania
Zdroj: vosveteit.sk

Ďalšími alternatívami sú napríklad vyhľadávače:

 • DuckDuckGo – blokuje reklamné sledovače, udržiava vašu históriu vyhľadávania tajnou a  prehliadanie internetu je anonymné.
 • Swisscows.com – Tak isto nesleduje používateľov a  nezbiera o nich žiadne informácie a dáta.
 • Yacy.net  – Decentralizovaný vyhľadávací nástroj typu peer-to-peer s otvoreným kódom (open-source projekt).

Alternatívne e-mailové služby

Väčšina z nás bezpochyby využíva službu G-mail. Dôvodom je, že služba je jednoduchou, ponúka veľký úložný priestor, je prepojená s  viacerými ďalšími službami, ako napríklad Google Drive, a je  zadarmo. Nižšie Vám prinášame zoznam alternatívnych e-mailových klientov.

 • Tutanota – nemecký e-mailový klient, ktorý ponúka end-to-end šifrovanie, vďaka čomu je vaša pošta skutočne súkromnou. Nevýhodou však je, že e-mailová služba je bezplatnou len do kapacity 1GB.
 • Posteo.de – je veľmi podobným klientom ako Tutanota, je však platenou.
 • Runbox.com –  Runbox.com je službou, ktorá ponúka taktiež nadpriemerné zabezpečenie. Na rozdiel od-emailových klientov vyššie je však o  niečo lacnejší v prípade schránok s väčším objemom predplatených dát.
 • Protonmailrovnako ponúka end-to-end šifrovanie a  zároveň je bezplatným do kapacity 500mb.

Alternatívy k  službe Google Drive

Cloudové služby v  posledných rokoch naberajú na popularite. Dôvodom prečo je tomu tak je, že nám dávajú možnosť prístupu k našim dátam v podstate z hociktorého miesta na svete za podmienky, že máme prístup k internetu. Existuje však viacero plnohodnotných alternatív, z ktorých sme pre Vás vybrali 3 služby nižšie.

Zdroj: Google Drive
 • Tresorit – je cloudová služba, ktorá dbá primárne na end-to-end šifrovanie a  prívetivé používateľské rozhranie. Je vyvinutá vo Švajčiarsku. Bohužiaľ je však spoplatnená.
 • ownCloud – cloudová platforma s otvoreným zdrojovým kódom vyvinutá v Nemecku. Pre jednotlivcov a  malých živnostníkov/freelancerov je dotupná bezplatne s neobmedzeným úložným priestorom.
 • Syncthing – cloudová služba, ktorá je decentralizovanou. Znamená to, že dáta sú synchronizované medzi viacerými zariadeniami. Vďaka tomuto riešeniu sú chránené pred stratou a  poškodením. Zároveň sú chránenými pred útokmi z externého prostredia.

Google Kalendár

Google Kalendár je jednou z ďalších služieb, ktoré dokážu výrazne zlepšiť organizáciu práce a vo všeobecnosti času. V  súčasnosti existuje viacero plnohodnotných alternatívnych služieb. Nižšie Vám vyberáme niekoľko z nich.

Jednou z  tých najznámejších thunderbird.net od Firefoxu, ktorá ponúka viacero dodatočných funkcionalít podobných Google Kalendáru. Dostupná je dokonca aj ako rozšírenie pre internetový prehliadač.

Ďalšie alternatívne služby k Google Kalendáru, ktoré kombinujú aj e-mailového klienta.

Google Docs / Sheets / Slides alternatívy

K dispozícii je veľa solídnych alternatív služby Dokumenty Google. Najväčší balík na úpravu dokumentov offline je, samozrejme Microsoft Office.  Existuje však niekoľko ďalších dobrých alternatív služby Dokumenty Google:

 • CryptPad – CryptPad je alternatíva zameraná na ochranu súkromia so silným šifrovaním a je bezplatná.
 • Etherpad – Online editor s vlastným usporiadaním, ktorý je tiež otvoreným zdrojom.
 • LibreOffice (offline) – Môžete použiť LibreOffice, ktorý je bezplatný a otvorený zdrojom.
 • Apache OpenOffice (offline) – Ďalší dobrý kancelársky balík s otvoreným zdrojom.

Alternatívy k  službe Youtube

Kto by z nás z času na čas nestrávil niekoľko minút (alebo desiatok minút?) sledovaním videí. Youtube server je bezpochyby najväčším na svete, existujú však aj viaceré alternatívne služby. Nižšie Vám prinášame prehľad niekoľkých z nich, ktoré sa aspoň čiastočne kvalitovo približujú k Youtube.

Alternatívne služby k  Google Mapám

Google Mapy Pexels
Zdroj: Pexels.com

Alternatívna služby pre PC:

Alternatívne služby pre smartfóny:

 • OsmAnd je bezplatná aplikácia pre mobilné mapy s otvoreným zdrojovým kódom pre systémy Android a iOS (na základe údajov OpenStreetMap).
 • Mapy (F Droid) používajú údaje OpenStreetMap (offline).
 • Here WeGo ponúka dobré mapovacie riešenia pre PC aj mobilné zariadenia s ich aplikáciou. Mimochodom, Here WeGo mapy sú Nokia mapami, ktoré lemovali operačný systém Windows Mobile po dlhé roky.

Ak sa pýtate, kde sa stratila populárna aplikácia Waze, tak sme na ňu nezabudli. Je však vlastnená spoločnosťou Google.

Alternatívne služby k  Google Play

Google Play obchod
Zdroj: vlastný

Google Play bezpochyby je najväčším online obchodom pre aplikácie, nie je však jediným. V  súčasnosti existuje viacero plnohodnotných alternatív. Tou najznámejšou je pravdepodobne Apptoide. Ďalšie alternatívy si môžete pozrieť nižšie.

 • apkmirror.com
 • Amazon App Store
 • Apk Pure
 • Apptoide

Alternatívne obchody ku Google Play nájdete tu.

Google Chrome a  alternatívne internetové prehliadače

google_chrome
Zdroj: Google

Google dominuje aj v oblasti internetových prehliadačov. V  súčasnosti ho používa viac ako 60% používateľov, a to aj napriek tomu, že o nich zhromažďuje údaje. Dávnejšie sme Vám priniesli článok, v ktorom sme Vám ukázali alternatívne internetové prehliadače, ktoré sú skutočne súkromnými. Nižšie vyberáme tie najlepšie z nich.

 • Tor Browser
 • Epic Browser
 • SRWare Iron Browser
 • Vivaldi
 • Microsoft Edge

Alternatívne prehliadača nájdete na tejto adrese.

Zabudli sme na nejaké populárne produkty alebo služby od spoločnosti Google? Dajte nám ich nižšie vedieť vrátane alternatívnych služieb. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre