Pozrite sa na to, ako vesmírny „prak“ vyhadzuje satelity do vesmíru: Je toto budúcnosť vesmírneho cestovania?

Začiatkom tohto roka sa objavili správy o prazvláštnom koncepte, ktorý chcel hádzať satelity do vesmíru. Táto metóda ukazuje prísľub.

Pozrite sa na bláznivý spôsob, ako môžeme dostať satelity do vesmíru.
Zdroj: YouTube (SpinLaunch) Úprava: Vosveteit.sk

Ešte v apríli tohto roka sme vám priniesli správy o na prvý pohľad bláznivom nápade, ktorý nesie meno SpinLaunch. V podstate ide o zariadenie, ktoré je schopné „vyhodiť“ satelity do vesmíru. Takýto spôsob dopravy dôležitých komponentov na obežnú dráhu by bol nielen lacnejší, ale aj šetrnejší k životnému prostrediu.

Lenže ako tento systém vlastne funguje? SpinLaunch nemôže do vesmíru vyhodiť všetko. Do centrifúgy sa umiestni satelit, ktorý čelí sile až 10-tisíc G. Následne ho SpinLaunch vymrští do vesmíru rýchlosťou väčšou ako 8-tisíc km/h. Ak by sa do tohto systému posadil astronaut, ten by nemal najmenšiu šancu prežiť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Najvhodnejšími sú podľa spoločnosti menšie rakety do 200 kg. Po vymrštení totiž musí druhý raketový stupeň dostať satelit na presnú orbitu. SpinLaunch ale nahrádza prvý raketový stupeň, na ktorom je spravidla väčšina ťažkej práce. Prvý stupeň minie veľa paliva na to, aby súperil s gravitáciou Zeme a úspešne sa dostal do vesmíru. To zároveň znamená aj veľa emisií. Odstránením prvého stupňa sa šetrí množstvo paliva, pretože niekoľko km nad Zemou je atmosféra planéty o niečo redšia.

Úspešné testy

SpinLaunch má za sebou významný míľnik – úspešný desiaty testovací let. Oznámila to spoločnosť pred niekoľkými dňami prostredníctvom tlačovej správy. Testovací let sa odohral 27. septembra a dokázal, že sú satelitné komponenty partnerov kompatibilné s týmto „vesmírnym prakom“.  Systém SpinLaunch dokázal opakovane a úspešne vystreliť testovací náklad.

„Desiaty testovací let predstavuje významný moment projektu SpinLaunch. Dáta, ktoré sme počas tohto testu získali sú neoceniteľné nielen pre nás, ale aj pre potenciálnych partnerov, ktorí hľadajú lacný a spoľahlivý spôsob cesty do vesmíru,“ vyjadril sa zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti SpinLaunch, Jonathan Yaney.

Počas testovacieho letu spoločnosť pracovala s testovacími nákladmi od Americkej vesmírnej agentúry, spoločnosti Airbus, univerzitou Cornell a satelitnou spoločnosťou Outpost. Cieľom testu bol zistiť, či dokážu zariadenia prežiť obrovské sily, ktorým sú v centrifúge vystavené. Momentálne sa vedci zaoberajú analyzovaním zaznamenaných dát.

Testovací let sa ale vo všeobecnosti považuje za úspech. Spoločnosť SpinLaunch pevne verí, že sa im do roku 2025 otvorí možnosť ponúkať aj komerčné misie.

Nielen vesmírne agentúry hľadajú spôsob, ako ušetriť na cestovaní do vesmíru. Nielen že sa štart rakety môže pohybovať v miliardách dolárov, no zároveň predstavuje aj záťaž pre životné prostredie. Ďalším zaujímavým konceptom je aj „vesmírne delo“ spoločnosti Green Launch. Koncept funguje podobne ako centrifúga, teda nahradí prvý stupeň rakety. V tomto prípade však budú satelity čeliť silám až 30-tisíc G.

Prvé testy plynového dela prebehli už v roku 1992 a prekonalo všetky rekordy. Najväčšiu rýchlosť, akú delo dosiahlo bola 11.2 km/s, alebo aj Mach 32.7.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre