Budeme „hádzať“ satelity do vesmíru? Za týmto bláznivým nápadom sa ukrýva skvelá myšlienka

Spoločnosť SpinLaunch prináša alternatívu k prvému stupňu vesmírnych rakiet.

Pozrite sa na bláznivý spôsob, ako môžeme dostať satelity do vesmíru.
Zdroj: YouTube (SpinLaunch) Úprava: Vosveteit.sk

Americká vesmírna agentúra NASA nedávno podpísala dohodu o teste celkom nezvyčajnej technológie, ktorá je schopná znížiť náklady na vesmírne misie. Namiesto tradičných rakiet plánujú vyhadzovať satelity do vesmíru, informuje New Atlas.

Myšlienkou nového systému „whirl n hurl“ je akcelerovanie rakety na hypersonické rýchlosti a následne jej vymrštenie do vesmíru. Tento systém by mal nahradiť prvý raketový stupeň, ktorý slúži na odlepenie rakety so satelitom od zeme. Hoci tento nápad znie pri najmenšom bláznivo, prvotné testy ukázali prekvapivo pozitívne výsledky. Nielenže by bol nový systém lacnejší, no zároveň by bol aj šetrnejší k životnému prostrediu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tento nový systém samozrejme nedokáže nahradiť všetky vesmírne rakety. Ak by sa doňho posadil nešťastný astronaut, v centrifúge by bol vystavený sile 10-tisíc G a následne by bol vystrelený mimo planéty rýchlosťou väčšou ako 8-tisíc km/h. Je jasné, že takéto niečo by nemal najmenšiu šancu prežiť.

No ani všetky satelity sa nebudú môcť dostať do vesmíru pomocou vystrelenia. Spoločnosť tvrdí, že najvhodnejšími objektmi sú menšie rakety vážiace do 200 kg. Nielen rakety, ale aj satelity musia byť extrémne odolné, aby dokázali prežiť sily, ktorým by počas štartu čelili. Nová centrifúga satelity síce dostane do vesmíru, no na obežnú dráhu ich mus dostať druhý stupeň rakety, ktorá ich vezie.

Lenže ako to pomôže, keď aj tak treba raketu na dokončenie misie? Prvý stupeň rakety odvádza všetku „ťažkú prácu“ a musí vyniesť celú raketu do vzduchu. Niekoľko km nad Zemou je atmosféra redšia a po odhodení prvého stupňa je celá raketa podstatne ľahšia. Motory teda spotrebujú menej paliva. Spoločnosť SpinLaunch tvrdí, že odstránením prvého stupňa vesmírnej rakety by mohli ušetriť až 70% paliva.

Čo bude ďalej?

Americkej vesmírnej agentúre sa tento nápad pozdáva. So spoločnosťou uzavreli dohodu o ďalšom teste a dali im čas na to, aby do systému zapracovali technológie americkej agentúry. Už tento rok by sme mohli vidieť, ako systém funguje v praxi. Všetky testovacie „výstrely“ ale budú len demo verziou, čiže centrifúga nevymrští náklad plnou silou, ale len rýchlosťou takmer 2-tisíc km/h.

„SpinLaunch ponúka jedinečný suborbitálny let a testovacie služby. Nedávna dohoda s NASA je dôležitým bodom, kedy sa spoločnosť presúva z vývoja technológie na komerčné ponuky. Začínali sme s myšlienkou prístupnosti vesmíru pre každého. Túto myšlienku sa nám podarilo pretvoriť do konceptu, ktorý by mohol priniesť revolúciu vo vesmírnom priemysle,“ vyjadril sa generálny riaditeľ spoločnosti SpinLaunch, Jonathan Yaney.

Všetky údaje z testov budú publikované a spoločnosť už aj pripravuje dátum prvého ostrého letu. Predpokladá sa, že ich centrifúga by mohla začať fungovať od roku 2025.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre