Pozrite sa do zrekonštruovanej tváre 45 000-ročnej ženy: Takto vyzeral jeden z prvých Homo sapiens

Autori novej štúdie rekonštrovali tvár ženy, ktorá bola jednou z prvých Homo Sapiens. Lebka sa našla v českej jaskyni Zlatý kůň.

Ako vyzerala žena žijúca pred 45-tisíc rokmi?
Zdroj: Moraes et. al. 2023 (CC BY 4.0)

V 50. rokoch počas práce vo vápencových lomoch v českej chránenej oblasti Zlatý kůň pracovníci odhalili jaskynný systém, ktorý v sebe ukrýval niekoľko ľudských a zvieracích ostatkov spolu s rôznymi artefaktmi. Najväčšiu pozornosť však upútal objav, o ktorom sa pôvodne myslelo, že ide o dve ľudské lebky. Až neskôr sa zistilo, že úlomky kostí lebky v skutočnosti patria len jednému jedincovi.

Pôvodne sa predpokladalo že lebka patrí mužovi, no neskoršie analýzy ukázali, že v skutočnosti ide o dospelú ženu. Ukázalo sa tiež, že išlo o ženu, ktorá žila v jaskyni pred 45-tisíc rokmi. Už v minulosti sa objavilo niekoľko prác, ktoré sa lebku ženy pokúsili rekonštruovať, no nová štúdia prináša doteraz najpresnejšiu rekonštrukciu jej tváre.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako informuje portál Interesting Engineering, autori práce nemali prístup k fragmentom lebky. Rekonštrukciu vykonali na základe informácií z ďalších vedeckých publikácií. Ako informujú autori práce, rekonštrukciu lebky vykonali v softvéri Blender, ktorý slúži na 3D modelovanie. Lebku vedci pomenovali Zlatý kůň, po oblasti kde ju objavili. Skladá sa z deviatich fragmentov, ktoré sa momentálne nachádzajú v Národním muzeu v Prahe.

Autori vysvetľujú, že lebke chýba časť nosovej kosti, časť maxily a ľavá časť frontálnej kosti. Chýbajúce časti sa pokúsili v roku 2018 vedci rekonštruovať na základe štatistických dát pozostávajúcich z 31 lebiek. Jedna z lebiek sa našla pri obci Moča a datuje sa viac ako 13-tisíc rokov dozadu. V rámci tejto rekonštrukcie vedci odviedli najlepšiu prácu, no aj napriek tomu ostali nejaké regióny prázdne.

Populácia, ku ktorej žena patrila, geneticky neprispela k Európanom a ani k Aziatom. Autori novej štúdie sa rozhodli v tejto práci ignorovať hrúbku mäkkých tkanív a pracovali len s anatomickou deformáciou fosílie. Tento prístup sa neskôr ukázal byť kompatibilný s parametrami uvedenými v tabuľkách hrúbky mäkkých tkanív.

„Zaujímavosťou je, že po smrti bola lebka ženy pohryzená zvieraťom,“ tvrdí jeden z autorov štúdie, Cicero Moraes, pre portál Live Science.

Jedna z prvých moderných ľudí

Autori štúdie vytvorili dve busty 45-tisíc rokov starej ženy. Prvá je čiernobiela, má zatvorené oči a je bez vlasov. Táto podobizeň má poskytnúť čo najobjektívnejší pohľad na to, ako mohla žena vyzerať. Výskumníci nedokážu zistiť aké vlasy žena mala, akú mala farbu očí alebo odtieň kože.

Ako vyzerala žena žijúca pred 45-tisíc rokmi?
Zdroj: Moraes et. al. 2023

Vytvorili však aj druhú, umeleckejšiu podobizeň, no neznamená to, že nie je realistická. Na základe všetkých dostupných informácií vedci urobili čo najinformovanejší odhad ako mohla žena vyzerať a pozrieť sa na to môžete nižšie.

Ako vyzerala žena žijúca pred 45-tisíc rokmi?
Zdroj: Moraes et. al. 2023

DNA analýza odhalila, že žena mala približne 3% neandertálskych génov. Autori štúdie predpokladajú, že sa radila k prvým Homo sapiens, ktorí sa s najväčšou pravdepodobnosťou krížili s Neandertálcami. Jej gény sú najstaršie gény moderného človeka, aké vedci sekvenovali.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre