Neandertálci sa vyvíjali rýchlejšie ako moderní ľudia, hovoria vedci. Prečo tomu tak ale bolo?

Vývoj Neandertálcov prebiehal o niečo rýchlejšie ako vývoj moderného človeka. Vedci k týmto záverom prišli na základe analýzy detského chrupu.

Ako cítili naši predkovia?
Zdroj: CC0 from Pixabay, NASA / JPL-Caltech

Neandertálci mohli byť moderným ľuďom podobnejší, než sa predpokladalo, no aj tak sa tento druh od nás v niektorých aspektoch líšil. Napríklad ich dospievanie bolo oveľa rýchlejšie v porovnaní s našim, vysvetľuje portál Natural History Museum.

Ostatky objavené v chorvátskej jaskyni naznačujú, že deti Neandertálcov dokázali jesť tuhú potravu o niekoľko mesiacov skôr ako deti človeka rozumného. Predpokladá sa, že Neandertálci rástli tak rýchlo preto, aby dokázali uživiť ich vyvíjajúce sa mozgy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Ako rýchlo sa Neandertálcom a Človeku rozumnému vyvinuli zuby je téma, v ktorej stále prebiehajú diskusie. Niektorí potvrdzujú, že sa chrup Neandertálca vyvinul rýchlejšie, no iní tvrdia, že sa vyvíjali približne rovnakým tempom, aj keď aj tu boli odchýlky,“ vysvetľuje profesorka Helen Liversidge, ktorá minulý rok viedla objav neandertálskych fosílií v chorvátskej jaskyni.

Toto je prvýkrát, čo sa archeológom podarilo nájsť takmer kompletný chrup neandertálskeho dieťaťa. Z toho mohli usúdiť, či sa chrup tohto druhu vyvíjal rýchlejšie ako zuby Človeka rozumného. Analýza odhalila, že zuby Neandertálcov sa naozaj vyvíjali oveľa rýchlejšie.

Neandertálci sa vyvíjali rýchlejšie ako moderní ľudia
Zdroj: Wikimedia (Thilo Parg)

Zuby sú vďaka vysokému obsahu minerálov dobré na fosilizáciu a vedcom umožnia zistiť veľa o jedincovi, ktorému kedysi patrili. Porovnanie chrupu prehistorického človeka s tým našim zároveň vedcom umožňuje zistiť, ako sme sa postupom času vyvíjali.

Predchádzajúce výskumy prepojili vývoj zubov s rastom mozgu u moderných ľudí a iných hominidov. Ak vedci preskúmajú vnútro zubu, dokážu zistiť ako rýchlo vyrástol, no nejde o jednoduchú úlohu.

„Vývoj zubu a jeho predieranie sa von sú dva odlišné procesy, no dejú sa približne v rovnaký čas. Je to pomerne komplikovaný mechanizmus a stále nemáme jasnú predstavu o tom ako prebieha, hoci si touto fázou prechádza každé dieťa,“ hovorí Liversidge.

Detailnejšia analýza ukázala, že rezáky rástli Neandertálcom oveľa rýchlejšie ako modernému človeku. Stoličky rástli o niečo pomalšie, no vyvinuli si sklovinu o niečo skorej. Celkovo sa však chrup Neandertálcom objavil o približne tri mesiace skôr ako modernému človeku.

Rýchlejší presun na tuhú stravu

Autori štúdie vysvetľujú, že dieťa Neandertálca bolo od materského mlieka odstavené o niečo skôr ako dieťa druhu Homo sapiens. Následne malý Neandertálec začal prijímať pestrú pevnú stravu. Čo o jedálničku tohto druhu vieme, tak pozostávala z červeného mäsa, rýb a morských plodov alebo húb či rastlín.

Prechodom na tuhú stravu dokázali získať oveľa väčšie množstvo energie, vďaka ktorému sa ich mozog vyvíjal rýchlejšie. Zároveň sa predpokladá, že mal Človek neandertálsky o niečo väčší mozog ako Človek rozumný.

Rýchly vývoj však znamenal aj rýchlu smrť. Predpokladá sa, že až 85% Neandertálcov umieralo ešte pred 40 rokom života. Vedci však nevedia odhadnúť, prečo je to tak. Populácia mohla napríklad čeliť vážnemu environmentálnemu stresu.

Výsledky tejto štúdie zatiaľ nie sú reprezentatívne, zakladajú sa totiž len na analýze niekoľkých zubov. Na potvrdenie tohto výskumu sa vyžadujú ešte ďalšie dôkazy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre