Pozor na novú kampaň kybernetických zločincov, ktorí zneužívajú meno veľkej slovenskej banky. Takto rozpoznáte, že ide o podvod!

Hackeri sa snažia získať platobné údaje z bankových kariet zákazníkov veľkej slovenskej banky.

Aktualna tema_uvodny obrazok
Zdroj: Vosveteit.sk

V súvislosti s vojnovým konfliktom na Ukrajine môžeme posledných niekoľko týždňov čítať rôzne správy o hackerských útokoch, s ktorými mnohí z nás sympatizujú. Dôvodom je, že pomáhajú Ukrajincom na kybernetickom fronte. Mohlo by sa zdať, že všetci hackeri sa na chvíľu prestali snažiť realizovať kybernetické útoky na bežných ľudí s cieľom obohatiť sa, opak je však pravdou.

Ešte koncom februára sme upozorňovali, že hackeri sa snažia zneužiť meno Tatra banky, v ktorej mene posielali nič netušiacom obetiam správy s cieľom, aby získali bankové údaje z platobných kariet zákazníkov spoločnosti.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pozor, Slovenská sporiteľňa neposiela žiadne správy, že vaša karta bude čoskoro nefunkčnou

Najnovšie sa do pozornosti dostáva ďalšia kampaň kybernetických zločincov. Tentokrát schránky Slovákov zaplavujú správy, ktorých modus operandi je rovnaký, ako to bolo v prípade podvodných správ tváriacich sa ako od Tatra banky. Tentokrát hackeri ale zneužívajú meno Slovenskej sporiteľne. Hackeri v podvodnej správe píšu:

„Vážený zákazník,

Od 09.04.2022 nebudete môcť kartu používať, ak si neaktivujete nový systém, ktorý zaručuje vyššiu bezpečnosť vo vašich prevádzkach. Aktivovať teraz:

ZADAJTE ZABEZPEČENÚ OBLASŤ

Ak si svoju kartu neaktivujete, vaša karta bude do 24 hodín zablokovaná

ďakujem za použitie Slovenskej sporiteľne Web.

SLOVENSKA SPORITELNA, A.S.

Copyright © 2002 – 2022 Slovenská sporiteľňa, a. s.“

Podvodna emailova sprava slovenskej sporitelne
Zdroj: Vosveteit.sk / Printscreen podvodnej e-mailovej správy

Potom, ako nič netušiaca obeť klikne na podvodný odkaz, tak bude presmerovaná na stránku, ktorá verne kopíruje webovú stránky Slovenskej sporiteľne. Rovnako na stránke možno vidieť oznam, ktorý nabáda používateľov v to, aby vykonali akciu, inak bude fungovanie ich platobnej karty obmedzené. Samozrejme, ide o podvodný web, kde určite nevkladajte žiadne údaje. Ak tak spravíte, tak hackerom odovzdáte informácie, ktoré môžu zneužiť.

Podvodna stranka slovenskej sporitelne
Zdroj: Vosveteit.sk / Printscreen podvodnej stránky

Ako môžete rozpoznať, že ide o podvod?

V prvom rade, keď dostanete takýto e-mail, tak je potrebné, aby ste sa pozreli, kto je jeho odosielateľom. V tomto prípade ale nestačí vidieť len meno odosielateľa, ale aj adresu e-mailu, z ktorej vám prišla správa. Tú uvidíte potom, ako prejdete myškou po mene odosielateľa. Prípadne môžete odpoveď na doručený e-mail správou, kde potom ako zvolíte možnosť odpovedať, uvidíte v mieste adresáta reálnu e-mailovú adresu.

Ak predsa len kliknete na odkaz, ktorý sa nachádza v tele e-mailu, tak je potrebné sledovať adresu webovej stránky. Ide o oficiálnu webovú adresu banky? Pozor by ste si mali zároveň dať aj na to, či v adrese nie je drobný preklep. Hackeri totiž radi využívajú nepozornosť ľudí. Rovnako dôležité je sledovať aj to, či komunikácia medzi vami a webom je zabezpečená. V tomto prípade, ak nie je prítomný znak https://, tak komunikácia medzi vami a stránkou môže byť potenciálne sledovanou. Ak je stránka zabezpečená, tak to ale automaticky neznamená, že je bezpečné do nej vpisovať vaše údaje. Dôvodom je, že protokol https:// znamená, že síce komunikácia je šifrovanou, ale to len medzi vami a vlastníkom stránky. Kto je ale reálnym vlastníkom webu, neviete.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre