YouTube zablokoval kanál ruskej Štátnej dumy. Jej predseda obviňuje z tohto Washington

Rusko, ktoré obmedzilo prístup občanov k nepohodlným médiám a sociálnym sieťam, obviňuje YouTube z cenzúry. Má za tým stáť Washington, hovorí predseda ruskej dumy.

YouTube rusko
Zdroj: Vosveteit.sk (koláž a úprava)

Aktuálny vojenský konflikt na Ukrajine, ktorý vyvolalo Rusko, prináša so sebou nielen materiálne škody, ale aj nezvratné straty na životoch. Nie je žiadnym tajomstvom, že konflikt prebieha aj v kybernetickom priestore.

Rusko sa od začiatku vojenského konfliktu snaží širokú verejnosť presvedčiť v to, že to čo sa deje na Ukrajine, je „špeciálna vojenská operácia“, pri ktorej sa sústreďuje najmä na vojenské objekty. Zábery, ktoré oblietajú svet, hovoria ale úplne niečo iné. Ide o najväčší vojenský konflikt v Európe od druhej svetovej vojny, ktorý priniesol hrôzy, ktoré si len málokto dokázal predstaviť v 21. storočí.

Zatiaľ čo v Rusku štátny cenzorský úrad úspešne obmedzuje a blokuje dostupnosť objektívnych informácií, tak za hranicami krajiny, chápadla Putinovho režimu sú oklieštené. Neznamená to však, že neovplyvňuje verejnú mienku o krajine a útokoch aj mimo svojho územia. Nedávny únik e-mailovej komunikácie zo serverov štátom vlastnenej spoločnosti VGTRK, pod ktorú patria stovky miestnych a nadnárodných médií vrátane tlačovej agentúry Sputnik odhalili, že Rusko dlhodobo a hlavne účelovo ovplyvňuje obsah v médiách, ktorý súvisí s politikou.

Mnohé nadnárodné spoločnosti, ktoré prevádzkujú rôzne platformy určené na distribúciu obsahu, obmedzili dezinformačným stránkam možnosť šírenia klamstiev. Urobil tak napríklad Facebook, ale aj YouTube, ktorý obmedzil šírenie dezinformácií. Medzi médiami, ktoré sa neštítili šíriť klamlivé správy súvisiace s vojnou, a ktoré zároveň dostali od veľkých platforiem stopku, patria napríklad Sputnik a Russia Today.

YouTube začal blokovať ďalší ruský kanál

Najnovšie spravodajská agentúra NEXTA hlási, že YouTube obmedzil kanál ruskej dumy, ktorý mal okolo 145-tisíc odberateľov. Medzičasom sa stihol k danej situácii vyjadriť aj jej predseda, Vjačeslav Volodin, ktorý obvinil z tohto kroku americký Washington.

Volodin hovorí, že ide o akt, ktorým dochádza k porušovaniu slobody prejavu, za ktorým stojí americká vláda. Len pre pripomenutie, Rusko zakázalo označovať vojnu na Ukrajine inými slovami, ako „špeciálna vojenská operácia“. Rovnako došlo k zablokovaniu a obmedzeniu viacerých miestnych médií, ktoré sa rozhodli riadne informovať o vojne na Ukrajine. Rusko zároveň začalo blokovať významné VPN služby, prostredníctvom ktorých občania obchádzali cenzúru internetu. Netreba zabúdať ani na to, že štátny cenzor médií odstrihol obyvateľov krajiny od sociálnych sietí, ako sú Facebook, Instagram, či Twitter.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre