Spravodajstvo

Pozeráme sa na nový ruský „iPhone“? Po telefóne AYYA T1 na trh príde R-FON. Poháňať ho má operačný systém OS Rosa Mobile

Rusi pracujú na smartfóne, od ktorého si sľubujú, že by mohol konkurovať americkému iPhonu.

Nie je žiadnym tajomstvom, že mnohé nadnárodné firmy dali ruky od Ruska preč potom, ako Putinov režim napadol Ukrajinu a dodnes tam vedie krvavé boje. Viacero technologických gigantov si povedalo, že nebude svojimi daňami podporovať Kremeľ a stiahne sa z trhu. Jednou z takýchto spoločností bol aj americký Apple. Krátko potom, ako sa Apple stiahol z trhu, tak sa objavil smartfón AYYA T1, ktorý dostal prívlastok „ruský iPhone“. Telefón bol ale prepadákom, hoci ho propagovala známa miesta politička Butina Maria. Ale niet sa čomu diviť, mobil prišiel s niekoľko rokov starým hardvérom.

Sen o ruskom iPhone stále žije. Na trh príde R-FON

Zdá sa ale, že Rusi stále snívajú o svojom vlastnom smarfóne, ktorý by mohol konkurovať telefónu iPhone. Vladimir Zykov na svojom Twitter a Telegram účte zdieľal niekoľko podrobností o pripravovanom ruskom telefóne R-FON, ktorý by mal byť dostupný pre širokú verejnosť už v priebehu nasledujúceho roka, upozorňuje portál vedomosti.ru. Nižšie na snímkach sa môžete pozrieť, ako telefón vyzerá.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„V médiách už bola informácia, že STC IT ROSA pripravuje vlastný telefón s mobilným operačným systémom ROSA. Teraz vám prinášam podrobnosti a čo je najdôležitejšie, aj SAMOTNÝ SMARTFÓN!“, píše sa v príspevku nižšie.

Telefón disponuje obrazovkou o veľkosti 6,7“, 8 GB RAM a 128 GB vnútorným úložiskom, 5-tisíc mAh batériou, trojitým kamerovým modulom pričom hlavný fotoaparát má rozlíšenie 50 MP. Na boku je slot pre dve SIM karty či snímač odtlačkov prstov. Telefón sa chváli aj ďalšími vlastnosťami ako je Wi-Fi, Bluetooth, NFC modul, USB-C port či 3,5mm jack pre slúchadlá. Čo sa týka ďalších špecifikácií a vlastností zariadenia, tak na tie bol Zykov skúpy.

V súvislosti s výbavou bude určite zaujímavé sledovať, aký procesor nájdeme vo vnútri zariadenia. Rusko totiž trpí nedostatkom moderných čipov v dôsledku sankcií z dôvodu vojny u nášho východného suseda.

Telefón bude poháňať neznámy OS, o ktorom nemáme dostatok informácií

Asi najväčším prekvapením ale je, že telefón bude poháňať vlastný operačný systém ROSA mobile. O tomto operačnom systéme toho moc nevieme a to ani dokonca to, aké funkcie ponúkne. Môžeme len špekulovať, že pôjde o podobný operačný systém aký je HarmonyOS od spoločnosti Huawei, ktorý je postavený na jadre Androidu. Otázkou rovnako zostáva, či budú mať používatelia k dispozícii populárne Google služby. Bez certifikácie spoločnosťou Google ich totiž nie je možné oficiálnou cestou dostať do zariadenia.

V každom prípade, múdrejší budeme v priebehu nasledujúcich mesiacov. Operačný systém bude vydaný pre firemný sektor a vládnych zákazníkov ešte v priebehu tohto roka. Je tak možné, že systém uvidíme v prvých telefónoch už čoskoro. Rovnako sa špekuluje, že aj samotný smartfón bude k dispozícii časti zamestnancov, ktorí pracujú v štátnej správe v predstihu. Dôvodom má byť údajné odhalenie americkej spravodajskej kampane s použitím vírusu na mobilných zariadeniach Apple, kedy mieste úrady vydali zákaz používania iPhone zariadení zamestnancom v kľúčovej infraštruktúre.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close