Rusko sa dostáva do hlbšej izolácie. Je odrezané od dodávok čipov. Dôvodom je invázia naprieč Ukrajinou

Od Ruska dávajú ruky preč ďalšie veľké spoločnosti. Z dôvodu invázie na Ukrajinu, obmedzujú dodávky čipov do krajiny.

CPU_Cip
Zdroj: unsplash.com (Brian Kostiuk)

Aktuálny vojnový konflikt u nášho východného suseda, ktorý vyvolalo Rusko, odsúdil takmer celý svet. V dôsledku toho sa Rusko pomaly, ale isto dostáva stále do hlbšej a hlbšej izolácie od zvyšku sveta. Zatiaľ, čo posledné dní sa spomínalo najmä odstavenie ruských bánk od medzinárodného platobného systému SWIFT, tak najnovšie sa do pozornosti dostávajú sankcie súvisia s dodávkou zahraničných technológií na územie Ruska.

Ak Rusko nezastaví inváziu, čakajú ich ťažké časy

Ako informuje portál tomshardware.com, tak v dôsledku novozavedených sankcií, výrobcovia čipov Intel a AMD, dvaja z najväčších amerických výrobcov polovodičov, zastavili dodávky čipov do krajiny. Spoločnosť Intel poskytla pre portál Tom’s Hardware nasledujúci komentár:

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Intel dodržiava všetky platné vývozné predpisy a sankcie v krajinách, v ktorých pôsobí, vrátane nových sankcií vydaných OFAC [Office of Foreign Assets Control] a nariadení vydaných BIS [Bureau of Industry and Security].“

Nové obmedzenia súvisia najmä s vývozom čipov, ktoré nájdu využitie vo vojenských technológiách a v priemysle ako takom. Zákaz by sa mal dotýkať zároveň aj takzvaných čipov s „dvojitým využitím“. Ide o čipy, ktoré by sa dali použiť na civilné aj vojenské účel. Čo sa týka vývozu čipov, ktoré sú výlučne určené pre bežných spotrebiteľov, podľa aktuálnych správ, dodavky týchto čipov nebudú ovplyvnené. Ide o čipy, ktoré nájdeme v bežných počítačoch, smartfónoch a v ďalšej elektronike.

Zákaz by mohol z dlhodobého hľadiska vo veľkej miere poškodiť ruskú ekonomiku, a to z dôvodu, že spoločnosti nebudú môcť upgradovať, nahradiť súčasné čipy alebo rozšíriť výpočtovú kapacitu existujúcich technológií. To isté platí aj pre použitie „superpočítačov“ na náročné spracovanie údajov.

Treba uviesť, že Rusko sa na podobnú situáciu v minulosti pripravovalo. Moskovské centrum technológií SPARC preto vyvíja vlastné čipy, má to však jeden háčik. Čipy len navrhuje, ale nevyrába ich. Ich fyzickú výrobu vo veľkej miere zabezpečuje taiwanská spoločnosť TSMC, ktorá však poznamenala, že bude dodržiavať nové pravidlá kontroly vývozu technológií do Ruska. Spoločnosť tak spravila potom, ako taiwanské úrady oznámili, že sa pripoja ku globálnym sankciám namierených na Rusko z dôvodu invázie na Ukrajine.

Nateraz sa zdá, že Rusko bude musieť čeliť nielen ekonomickým problémom, ale aj nedostatku surovín, či technológií.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre