HarmonyOS nie je kópiou Androidu! Alebo predsa len je?

Rod Amadeo prišiel s vcelku odvážnymi tvrdeniami, kde nenechal jednu nitku suchou na novo uvoľnenej verzii HarmonyOS 2.0.

Harmony OS 2.0 kopia Androidu
Zdroj: Vosveteit.sk

HarmonyOS 2.0 je nový operačný systém z kuchyne spoločnosti Huawei, ktorá jeho vývoj začala akcelerovať potom, ako boli na spoločnosť uvalené sankcie zo strany USA. Operačný systém bol koncom minulého roka zároveň sprístupnený pre vývojárov aplikácií určených pre smartfóny. Išlo o logický krok. Dôvodom je, že čínsky technologický gigant nemôže aktívne využívať produkty a služby vyrábané americkými technológiami. Z pohľadu softwaru to znamená, že nové Huawei telefóny nie sú licencovanými zo strany spoločnosti Google, a preto nemôžu využívať viacero populárnych služieb, na ktoré sme mimo Číny tak zvyknutí.

Ešte koncom decembra minulého roka, krátko potom ako bol HarmonyOS 2.0 sprístupnený pre vývojárov, sa objavili prvé hlasy hovoriace, že operačný systém má „veľmi blízko“ k Androidu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Už začiatkom januára sme mohli počuť ozývať sa spoločnosť Huawei prostredníctvom Wang Chnglu, ktorý je vedúci softvérového oddelenia spoločnosti Huawei Consumer Business Software Department, ktorý vyvracal tieto fámy, že HarmonyOS je kópiou Androidu.

A predsa len je kópiou?

Rod Amadeo, redaktor a vývojár portálu arstechnica, prišiel s vcelku odvážnymi tvrdeniami, kde nenechal jednu nitku suchou na novo uvoľnenej verzii HarmonyOS, ktorá je kompatibilnou so smartfónmi. Hovorí, že tento operačný systém nie je tak novým, ako je to prezentované. Dôvodom je, že ide o prezlečený operačný systém Android.

Publikovaná správa prezentuje HarmonyOS vo svojej podstate ako odnož operačného systému Android 10, ktorý sa vo svojej podstate nelíši od ďalších odnoží, ako je napríklad Fire OS od Amazonu. Rovnako hovorí, že všetko pod kapotou vo svojej viac menej funguje totožne ako bežný Android. 

Svoje tvrdenia podporil aj niekoľkým screenshotmi. Napríklad na prvom obrázku nižšie môžete vidieť, že aplikácia na identifikáciu hardwaru a softwaru, HarmonyOS 2.0 identifikovala ako Android 10. Druhý obrázok zas odhaľuje v informáciách o aplikácii, že je strašne veľa komponentov systému Android.

„Po hodinách, keď som sa motal okolo HarmonyOS, nemohol som v porovnaní s Androidom poukázať na jedinú podstatnú zmenu. Okrem niekoľkých premenovaných položiek nie je nič iné. Ak to niekto v spoločnosti Huawei chce spochybniť, privítal by som príklad jedinej veci v emulátore, ktorá je funkčne alebo dokonca esteticky odlišnou od systému Android. Ak chce niekto plakať, že „je to iba beta verzia!“, Huawei tvrdí, že tento operačný systém sa bude tento rok distribuovať do komerčných telefónov. Zdá sa, že nie je čas na zásadnú opravu z „Androidu“ na „Nie Androidu“.“

Amadeo ďalej dodáva, že bolo by vcelku v poriadku, ak by spoločnosť pustila do obehu takto upravený operačný systém a nebolo by na tom nič zlého. Druhým dychom však dodáva, že hovoriť o HarmonyOS, že nie je kópiou Androidu, resp. že ide o úplne nový operačný systém, nie je celkom tak. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre