BOE pracuje na technológii, ktorá umožní „cítiť“, to čo vidíme na displeji zariadenia

BOE, výrobca displejov, pracuje na zariadení, ktoré bude prenášať obraz displeja do haptických vnemov. Umožní nám tak "cítiť" obraz.

creality cr-6 se displej
Zdroj: TomTop

Čínska technologická spoločnosť BOE v minulosti získala extra pozornosti vďaka rôznym technológiám spájaných s displejmi. Napríklad sme mohli v minulosti vidieť technológiu skenera odtlačkov prstov pod displejom, a to aj v prípade LCD panelov. Odhliadnuc však od kvality zobrazenia obsahu, kam sa dá posunúť technológia displejov? V prípade, ak sledujete seriál Minority Report, tak bezpochyby vás napadne viacero možností interakcií s displejmi, ktoré dnes nie sú dostupnými.

Technológia, ktorá umožní „cítiť“ obraz

Pre zrakovo postihnutých ľudí je dotyk jedným zo spôsobov, ako môžu interagovať s okolitým svetom a „ako môžu vidieť“, to čo vidia bežní ľudia. To vysvetľuje, prečo Braillovo písme je pre nich tak dôležité. Tieto „zvýšené bodky“ na papieri, hoci sú pre mnohých „nerozlúštiteľným čudom“, tak pre ľudí so zhoršeným zrakom ide o písmo, vďaka ktorému môžu čítať. V súčasnosti existuje niekoľko technológií displejov, ktoré sú schopnými využívať hmatové systémy, sú však väčšinou veľmi drahými, pomalými a zároveň sú aj častokrát nedostupnými. To by sa však mohlo zmeniť vďaka novému patentu spoločnosti BOE.  Na tému upozorňuje portál Gizmochina.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Vynález opisuje čítačku nevidiacich a spôsob použitia čítačky, ktorý sa týka technickej oblasti elektronického zobrazovacieho zariadenia, a rieši problém, že mechanická konštrukcia tradičnej čítačky nevidiacich je príliš zložitá na to, aby sa dala nosiť na tele, pričom dokáže iba zobraziť a čítať text. Zložité obrázky alebo riadky a ďalšie informácie, ktoré obsahujú veľké množstvo informácií, však nie je možné previesť.“

Viac možností interakcií

BOE sa pozrelo inými očami na nové možností interakcií s displejmi, ktoré využívajú hmatové systému. Riešenie, na ktoré prišli, sa skladá z dvoch zariadení. Jedným z nich je dotykový displej, ktorý pracuje s menším dodatočným zariadením, ktoré sa nosí na prstoch ruky.

Tieto menšie hmatové zariadenia na prstoch ruky sú následne schopné interagovať s displejom vo forme haptickej spätnej väzby potom, ako používateľom po ňom prejde. Vďaka tomu je používateľ schopný „cítiť“ obraz, ktorý je na displeji. Podľa popisov patentu, toto riešenie umožňuje zrakovo postihnutým ľuďom, aby neboli obmedzení len na interakcie s textom, ale aby mohli pracovať s rôznymi tvarmi, či obrazom vo všeobecnosti. Patent bohužiaľ bližšie neodhaľuje, či bude za týmto účelom možné využívať aj existujúce displeje. Predpokladáme však, že súčasné technológie nebudú dostačujúcimi.

Samozrejme, využitie tejto technológie nebude obmedzené len pre ľudí so zrakovým postihnutím, môže byť aplikované viac menej v ľubovoľnom zariadení.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre