Spravodajstvo

Používate v prehliadači Chrome blokátor reklamy? Čakajú vás zmeny, ktoré sa vám nebudú páčiť

Google predstavil dlho očakávaný Manifest V3, ktorý čoskoro zmení pravidlá hry

Spoločnosť Google už dlhšiu dobu pracuje na aktualizácii takzvaného API pre rozšírenia Chrome, ktoré sa volá „Manifest V3“. Spoločnosť na tejto aktualizácii pracuje približne 2 roky. Najnovšie Google zverejnil dokumentáciu k tomuto pripravovanému manifestu.  Na tému upozorňuje portál AndroidPolice.com.

Pýtate sa prečo je toto rozšírenie tak významným? Dôvodom je, že prvá kľúčová zmena tohto manifestu je, že rozhranie API webRequest, ktoré používajú rozšírenia na blokovanie obsahu, bolo nahradené deklaratívnym API NetRequest. V praxi to bude znamenať, že namiesto toho, aby Chrome odoslal každú požiadavku na sieť rozšírenia, nové API umožňuje, aby rozšírenia poskytovali prehliadaču Chrome zoznam filtrov, ktoré samotný Chrome analyzuje. Znamenať to bude, že Google bude mať väčšiu kontrolu nad tým, čo používatelia blokujú a čo nie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Koniec blokovania reklám je predo dvermi

Mnoho vývojárov obzvlášť tých, ktorí prevádzkujú rôzne blokátory reklamy, vyjadrili obavy a nesúhlas so zavadzaním tejto novinky. Zároveň však treba dodať, že nové API (zatiaľ) obsahuje len 30-tisíc pravidiel. Na prvý pohľad sa to môže zdať ako obrovské číslo, ale opak je pravdou. Niektoré blokátory majú raz toľko pravidiel, na základe ktorých dochádza k blokovaniu obsahu. Verziou prehliadača Chrome 89 bude však tento počet pravidiel navýšený na 300-tisíc a mnoho blokátorov v podstate prestane fungovať.

Čo sa týka ďalších zmien, ktoré nová dokumentácia odhalila, tak tie nebudú tak zásadnými, aby boli nimi vývojári vo veľkej miere ovplyvnení.

„Väčšina ostatných zmien bude pravdepodobne bez povšimnutia vývojárov. Kód hostený na diaľku už nie je povolený, takže rozšírenia môžu spúšťať iba kód zahrnutý v jeho balíku (čo umožňuje spoločnosti Google vyhodnotiť celý kód počas procesu kontroly).“ píše Androidpolice.com, ktorý upozorňuje na nový Manifest V3.

V súčasnosti je tento nový Manifest V3 dostupným vo vývojárskej verzii prehliadača Chrome 88. V komerčnej verzii prehliadača by sa mal začať objavovať v priebehu januára budúceho roka.

Chrome Beta
Chrome Beta
Developer: Google LLC
Price: Free
Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close