Používate Google Chrome? Pozrite sa, ako môžete zmenšiť Vašu digitálnu stopu a surfovať po internete viac anonymne
Pozrite sa, ako je možné internet prehliadať viac anonymne pomocou prehliadača Google Chrome. Alebo ako zmenšiť Vašu digitálnu stopu.
Vedeli ste, že viac ako 50% používateľov internetu si myslí, že pri používaní Inkognito režimu surfujú po internete anonymne? Samozrejme, nie je to pravda. V skutočnosti zostáva ich aktivita anonymná len na úrovni počítača, ale zo strany internetových prevádzkovateľov, webstránok a ďalších strán sa v podstate „nič“ nemení.
Ako prezerať internet anonymne
Hneď v úvode povieme, že pohybovať sa na internet úplne anonymne sa nedá, vždy zanecháte za sebou nejakú digitálnu stopu, a to či chcete alebo nie. Dá sa však spraviť viacero krokov, ako je ju možné čiastočne eliminovať. My sme si pre Vás nižšie pripravili niekoľko základných tipov, ako na to.
Zmeňte si predvolený spôsob vyhľadávania
Internetové vyhľadávače sú zdrojom informácií, z ktorých by ste sa čudovali, čo je všetko možné vyčítať. Preto našim prvým tipom ako zostať „viac“ anonymný je zmeniť si predefinovaný vyhľadávač na iný, taký ktorému dôverujete. Medzi mnohými je najviac preferovaný Duck Duck Go. Tento vyhľadávač blokuje reklamu, ako aj udržiava Vašu históriu vyhľadávania anonymnou pričom ju nikde ani neukladá. Otvorte si nastavenia Vášho prehliadača Google Chrome a na úvodnej karte choďte do sekcie „Vyhľadávač“. V rámci neho si zvoľte alternatívny vyhľadávač ku Google.
https://vosveteit.sk/ake-data-o-nas-google-zbiera-a-ako-ich-pouziva-pozrite-sa-ako-vas-ma-google-precitanych/
Vymazanie dát z prehliadania
Jedným z ďalších krokov, ako znížiť svoju digitálnu stopu je vymazanie dát z histórie prehliadania. Túto možnosť nájdete v rámci Nastavení ochrany súkromia a zabezpečenia (sekciu nájde po rozkliknutí možnosti „Rozšírené“ v ponuke menu v Nastaveniach prehliadača Google Chrome). Predtým ako tak však spravíte, tak dbajte na to, že týmto spôsobom odstránite všetky dáta, ako je napríklad automatické predvýpĺňanie prihlasovania do stránok a podobne. Takto odstránené dáta sa nedajú vrátiť späť.
Neprehliadni
V rámci rozšírených nastavení ešte zostaneme. Ďalším základným prvkom je obmedzenie nastavenia sledovania používateľov. Túto možnosť môžete zmeniť v rámci sekcie „Ochrana súkromia a zabezpečenia“.
Ďalšou povinnou jazdou je z nášho pohľadu je sekcia „Nastavenia webu“. Tú nájdete na rovnakej karte v sekcii „Ochrana súkromia a zabezpečenie“. V rámci nej nájdete viacero povolení, ktoré automaticky udeľujeme webovým stránkam. Do pozornosti dávame sekciu „Súbory cookies a dáta webov“, v rámci ktorej odporúčame nastaviť automatického mazania Cookies súborov a údajov z webu po vypnutí prehliadača, a potom sekcie „Poloha“, „Mikrofón“ a sekciu „Flash“, ktoré odporúčame vypnúť, resp. pred použitím týchto funkcií nech sa Vás prehliadač opýta či ich môže použiť.
Obmedzte sledovanie Vašej aktivity v službách Google
Ďalšou povinnou jazdou, ak chcete zostať viac anonymnými pri surfovaní po internete je monitorovanie Vašej aktivity službami spoločnosti Google. Všetky tieto dáta, ktorá o nás spoločnosť zbiera nájdete na tejto adrese (pozn. redakcie: treba byť prihlásený v službe Gmail). V rámci tejto stránky budete môcť spravovať dáta, ktoré o Vás spoločnosť Google pozbierala. Budete si ich môcť prezrieť, odstrániť, ako aj zamedziť ich zbieranie. Nižšie na odkaze si môžete pozrieť viac informácií k tejto téme.
https://vosveteit.sk/ako-si-je-mozne-stiahnut-vsetky-data-alebo-ich-vymazat-ktore-o-nas-google-pozbieral/
Využívajte VPN
Posledným našim tipom, ako znížiť Vašu digitálnu stopu je pomocou VPN. Pod touto skratkou si môžete predstaviť funkciu, pri ktorej sa pripojíte na externý server, na ktorý odosielate požiadavky čo chcete robiť na internete, napríklad otvoriť stránku. Následne, ako odošlete príkaz z Vášho počítača, tak tento príkaz ide na server a z neho sa odosiela požiadavka na otvorenie stránky. Výhodou je, že prevádzkovateľ webu či iné osoby nevidia odkiaľ prišla požiadavka, pričom platí, že ak ide požiadavka cez viac kanálov, tak tým je náročnejšie odhaliť jej pôvodný zdroj. Inými slovami, na to, aby sa niekto dopátral k „autorovi“ príkazu, tak bude potrebovať veľké technické znalosti. Mimochodom, táto funkcia je dostupná v mnohých prípadoch bezplatne. My napríklad používame službu Setup VPN, na ktorú odkaz nájdete nižšie. Pomocou odkazu si môžete túto službu nainštalovať do Vášho prehliadača Chrome ako rozšírenie. Nevýhodou tejto služby je, že reakcie internetu sú o niečo pomalšie. Dôvodom je, že vstupuje do komunikácie tretia strana, cez ktorú odosielate požiadavky. Ale aj napriek tomu sa stále jedná o jednu z najefektívnejších možností, ako chrániť svoje súkromie.
Ako chránite svoje súkromie? Prípadne, chránite ho vôbec? Dajte nám nižšie v komentároch vedieť.
Komentáre