Potrebuje život vodu na to, aby mohol vzniknúť? Tieto látky by mohli zastávať rovnakú úlohu v mimozemskom organizme

Voda je ideálnym rozpúšťadlom pre život na Zemi, no môžu mimozemské organizmy fungovať na inej látke?

Nachádza sa život pod ľadovou škrupinou mesiaca Enceladus?
Zdroj: Unsplash (Angus Gray) PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Ak existuje život vo vesmíre, výskumníci musia uvažovať aj nad tým, že bude fungovať na princípoch, ktoré nám sú úplne cudzie. Astronómovia sa však pokúšajú nájsť planéty čo najviac podobné Zemi, pretože vieme, že pri týchto podmienkach život vzniknúť dokáže. Mimo to majú vedci len minimálnu predstavu o tom, ako by mohol život vyzerať.  

Vieme, že život na Zemi používa vodu ako rozpúšťadlo, vysvetľuje portál Universe Today. Vďaka vode sa môžu určité molekuly rozpustiť do roztoku, ktorý organizmom dáva prístup k celej rade rozličných látok. Vo vode sa zároveň komplexnejšie molekuly jednoduchšie zmiešajú a reagujú medzi sebou. Existujú však aj iné látky, ktoré by dokázali zastávať úlohu vody?  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výskumníci v novej štúdii definovali štyri základné pravidlá pre ideálne rozpúšťadlo. Takáto látka by mala vedieť rozpustiť niektoré molekuly, no nie úplne všetky. Zároveň musí vedieť hrať úlohu v metabolizme organizmu, komplexné organické molekuly v ňom musia vedieť prežiť a musí vedieť existovať na planétach aj po dobu niekoľkých miliárd rokov.  

Amoniak je takou látkou, hoci nespĺňa všetky štyri základné podmienky. Hlavnou slabinou tejto látky je to, že sa ľahko rozpadá, ak je vystavená ultrafialovému svetlu. Zároveň platí, že kde môže existovať amoniak, voda by mohla existovať tak isto.  

“Amoniak môže byť dôležitou látkou pre život na iných planétach, no s najväčšou pravdepodobnosťou nebude hlavným rozpúšťadlom,” tvrdia autori štúdie.  

Život bez vody

Existujú však dve molekuly, ktoré sú lepšími kandidátmi. Prvou látkou je kyselina sírová. Pre život na Zemi je veľmi nebezpečná, no autori štúdie priznávajú, že iná forma života by sa na túto látku mohla spoliehať. Rovnako ako voda, aj kyselina sírová dokáže poskytnúť ióny pre výmenu elektrického náboja. Rovnako tiež dokáže hrať úlohu pri interakciách určitých zlúčenín. Jediné čo autori štúdie nevedia je, či v nej dokáže existovať množstvo rozličných organických molekúl.  

Podľa autorov však existuje ešte sľubnejšia látka, ktorou je oxid uhličitý. Oxid uhličitý je vo vesmíre bežnou látkou. Nájdeme ho v atmosfére Marsu a Venuše, hoci v plynnej forme. V plynnej forme nie je oxid uhličitý rozpúšťadlom, no na chladnejších svetoch by mohol existovať v kvapalnej forme. Tekutý oxid uhličitý je geologicky stabilný a dokáže v ňom prežiť množstvo organických molekúl. Vedci ale nevedia, či by mohol byť oxid uhličitý dôležitý pre komplexný metabolizmus.  

V práci autori štúdie vysvetľujú, že oxid uhličitý v tekutej forme nie je veľmi aktívnym rozpúšťadlom, preto s najväčšou pravdepodobnosťou nevznikne život založený len na tejto látke. Oxid uhličitý by však mohol spolupracovať s inými molekulami, aby sa stal základom mimozemského života.  

Autori štúdie priznávajú, že voda je zatiaľ najužitočnejšou látkou pre život. Zároveň však dodávajú, že táto téma si zaslúži ešte hlbší výskum. Existuje totiž veľa vecí, ktoré nechápeme ohľadom chemických procesov na mimoriadne chladných exoplanétach.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre