Kedy a ako vznikla v Slnečnej sústave voda? Astronómovia našli chýbajúci článok, aby zodpovedali túto otázku

V rámci novej štúdie sa vedci zameriavali na evolučnú cestu vody a jej postupnú transformáciu.

Ako získala Zem svoju vodu?
Zdroj: NASA, PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

V rámci novej štúdie vedci dokázali sledovať evolučnú cestu vody až do čias tesne pred vznikom Slnka, informuje portál Európskeho južného observatória.

Podarilo sa im to na základe študovania kompozície vody v sústave V883 Orionis, ktorá sa od nás nachádza približne 1300 svetelných rokov. V tejto sústave vedci našli protoplanetárny disk, z ktorého postupom času vznikajú nové planéty. Na pozorovanie sústavy vedci použili observatórium ALMA (pozn. redakcie: Atacama Large Millimeter/Submillimeter Array).

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Voda sa skladá z jedného atómu kyslíka a dvoch atómov vodíka. Jeden z atómov môže byť nahradený deutériom, ťažkým izotopom vodíka. V tomto prípade vzniká špecifický typ vody, ktorý autori výskumu sledovali. Normálna voda a takzvaná „ťažká voda“ vznikajú v odlišných podmienkach. Ich pomer preto môže vedcom viac prezradiť o tom, kde a kedy vznikla voda v sústave.

Cesta vody

V prípade Slnečnej sústavy vedci vedia, že pomer ťažkej a normálnej vody je približne rovnaký ako pomer týchto látok na Zemi. Na základe toho usudzujú, že sa ku nám dostala prostredníctvom meteoritov a komét. Výskumníci už v predchádzajúcich prácach mohli sledovať evolučnú cestu vody z molekulárnych oblakov až k mladým hviezdam a potom z komét priamo na povrch planét. Donedávna sa ale nepodarilo objaviť prepojenie medzi mladými hviezdami a kométami.

„V tomto smere je sústava V883 Orionis chýbajúcim článkom. Všímame si, že kompozícia vody v protoplanetárnom disku je rovnaká ako v prípade komét v Slnečnej sústave. Na základe toho tvrdíme, že voda môže vzniknúť miliardy rokov pred samotnou hviezdou a následne ju zdedia objekty v sústave,“ vysvetľuje vedúci štúdie, John J. Tobin.

Väčšina vody v protoplanetárnych diskoch existuje vo forme ľadu, ktorý sa vie ukryť pred zrakmi astronómov. Voda v plynnom skupenstve sa hľadá ľahšie, kvôli radiácii pohybujúcich sa molekúl. Vodná para sa môže nachádzať vo vnútorných častiach protoplanetárneho disku, bližšie pri hviezde. Blízke regióny sú však zakryté prachom a sú zároveň aj príliš malé na to, aby ich vedci zaznamenali teleskopmi.

Hviezda V883 Orionis je však aktívnejšia, ako je zvykom. Počas dramatickej explózie energie sa zahriali aj vzdialenejšie regióny disku a voda prešla z pevného ľadu priamo na plyn. To umožnilo vedcom tento plyn zaznamenať. Vodnú paru dokázalo zachytiť observatórium ALMA, ktoré sa nachádza v severnom Čile. Výskumníkom sa podarilo zachytiť nielen samotnú vodu a jej kompozíciu, ale aj distribúciu naprieč diskom. Zistilo sa, že v protoplanetárnom disku V883 Orionis sa nachádza 1200-krát viac vody ako v našich oceánoch.

Momentálne je v príprave teleskop ELT (pozn. redakcie: Extremely Large Telescope), ktorý vedcom prinesie oveľa detailnejší pohľad na podobné štruktúry.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre