Posledné momenty dinosaurov: Čo sa stalo pár sekúnd po náraze asteroidu?

Pozrime sa bližšie na tragédiu, ktorá ukončila životy dinosaurov

asteroid narazil do zeme
Zdroj: Public domain (via Wikipedia)

Pred 65-miliónmi rokov narazil do Zeme asteroid, ktorý znamenal koniec pre dinosaurov, ktorí vtedy obývali našu planétu. Vedci predpokladajú, že mohol mať v priemere okolo 10 až 15 km a zasiahol našu planétu silou, ktorá sa rovnala 10-miliardám atómových bômb, použitých počas 2. sv. vojny. Ako však vyzerali posledné dni dinosaurov? Viac o tom prezradil YouTube kanál Your Discovery Science.

Pár minút od katastrofy

Presuňme sa teda do minulosti. K Zemi sa rúti kus vesmírnej skaly a do nárazu ostáva približne 20 minút. Čím bližšie sa asteroid dostáva ku planéte, tým viac naňho vplýva gravitačná sila, vďaka ktorej zrýchľuje. Jeho veľkosť a váha sú len časťou problému, ktorý našu planétu čaká. Vplyvom gravitácie asteroid zrýchli až na 70-tisíc km/h, čo mu dodá ešte viac deštrukčnej sily.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Keď sa asteroid dostane do zemskej atmosféry, trenie ho premení na obrovskú ohnivú guľu. Trvá mu len štyri minúty, než sa dostane cez Atlantický oceán, smerom k regiónu, kde sa dnes nachádza Mexiko. Počas pádu zahrieva vzduch okolo seba a plyn, spolu s troskami mení na žeravú plazmu. Pri teplote 20-tisíc °C, žiari asteroid jasnejšie, ako Slnko. Náraz, ktorý nasledoval bol takmer okamžitý.

Zdroj: YouTube (Your Discovery Science)

Aby sme mohli pochopiť tragédiu, ktorá ukončila život dinosaurov, musíme vedieť niekoľko detailov. Trajektória smrtiaceho asteroidu bola veľmi plytká. Asteroid vletel do atmosféry v 30° uhle, relatívne k povrchu planéty. To znamená, že deštruktívna sila asteroidu bude posunutá smerom vpred od miesta nárazu.

letiaci asteroid k Zemiletiaci asteroid k Zemi
Zdroj: YouTube (Your Discovery Science)

Ešte predtým, ako asteroid dopadne na Zem, je jeho jasnosť nepredstaviteľná. 800 km od miesta nárazu je svetlo tak jasné, že dinosaurom v okolí vypálilo oči a nemôžu vidieť, čo sa udeje ďalej. Ak by asteroid vrazil do oceánu, časť jeho deštruktívnej sily by bola pohltená vodou. Namiesto toho však asteroid vrazil do plytčiny, neďaleko mexického zálivu. V priebehu niekoľkých sekúnd sa asteroid rozpustí do planéty. Viac ako 300-tisíc kubických kilometrov zemskej kôry exploduje. 800-km od miesta nárazu, vzduch dosiahne teploty až 300 °C, teplota tak vysoká, že uvarí tekutiny v telách dinosaurov. Každý jeden organizmus, ktorý bol v kontakte s extrémnymi teplotami bol uvarený zaživa.

Po náraze samotného asteroidu však neboli vyhubené len samotné dinosaury, ale aj ďalšie živočíchy (odhady hovoria približne o 75% živočíchov). Dôvodom je, že vplyvom nárazu Zem zužovali cunami, požiare a ďalšie katastrofy vrátane vypustenia obrovského množstva síry, vplyvom ktorých došlo k zmene atmosféry a klímy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre