SpravodajstvoVeda a výskum

Posledné momenty dinosaurov: Čo sa stalo pár sekúnd po náraze asteroidu?

Pozrime sa bližšie na tragédiu, ktorá ukončila životy dinosaurov

Pred 65-miliónmi rokov narazil do Zeme asteroid, ktorý znamenal koniec pre dinosaurov, ktorí vtedy obývali našu planétu. Vedci predpokladajú, že mohol mať v priemere okolo 10 až 15 km a zasiahol našu planétu silou, ktorá sa rovnala 10-miliardám atómových bômb, použitých počas 2. sv. vojny. Ako však vyzerali posledné dni dinosaurov? Viac o tom prezradil YouTube kanál Your Discovery Science.

Pár minút od katastrofy

Presuňme sa teda do minulosti. K Zemi sa rúti kus vesmírnej skaly a do nárazu ostáva približne 20 minút. Čím bližšie sa asteroid dostáva ku planéte, tým viac naňho vplýva gravitačná sila, vďaka ktorej zrýchľuje. Jeho veľkosť a váha sú len časťou problému, ktorý našu planétu čaká. Vplyvom gravitácie asteroid zrýchli až na 70-tisíc km/h, čo mu dodá ešte viac deštrukčnej sily.

Keď sa asteroid dostane do zemskej atmosféry, trenie ho premení na obrovskú ohnivú guľu. Trvá mu len štyri minúty, než sa dostane cez Atlantický oceán, smerom k regiónu, kde sa dnes nachádza Mexiko. Počas pádu zahrieva vzduch okolo seba a plyn, spolu s troskami mení na žeravú plazmu. Pri teplote 20-tisíc °C, žiari asteroid jasnejšie, ako Slnko. Náraz, ktorý nasledoval bol takmer okamžitý.

Zdroj: YouTube (Your Discovery Science)

Aby sme mohli pochopiť tragédiu, ktorá ukončila život dinosaurov, musíme vedieť niekoľko detailov. Trajektória smrtiaceho asteroidu bola veľmi plytká. Asteroid vletel do atmosféry v 30° uhle, relatívne k povrchu planéty. To znamená, že deštruktívna sila asteroidu bude posunutá smerom vpred od miesta nárazu.

letiaci asteroid k Zemiletiaci asteroid k Zemi
Zdroj: YouTube (Your Discovery Science)

Ešte predtým, ako asteroid dopadne na Zem, je jeho jasnosť nepredstaviteľná. 800 km od miesta nárazu je svetlo tak jasné, že dinosaurom v okolí vypálilo oči a nemôžu vidieť, čo sa udeje ďalej. Ak by asteroid vrazil do oceánu, časť jeho deštruktívnej sily by bola pohltená vodou. Namiesto toho však asteroid vrazil do plytčiny, neďaleko mexického zálivu. V priebehu niekoľkých sekúnd sa asteroid rozpustí do planéty. Viac ako 300-tisíc kubických kilometrov zemskej kôry exploduje. 800-km od miesta nárazu, vzduch dosiahne teploty až 300 °C, teplota tak vysoká, že uvarí tekutiny v telách dinosaurov. Každý jeden organizmus, ktorý bol v kontakte s extrémnymi teplotami bol uvarený zaživa.

Po náraze samotného asteroidu však neboli vyhubené len samotné dinosaury, ale aj ďalšie živočíchy (odhady hovoria približne o 75% živočíchov). Dôvodom je, že vplyvom nárazu Zem zužovali cunami, požiare a ďalšie katastrofy vrátane vypustenia obrovského množstva síry, vplyvom ktorých došlo k zmene atmosféry a klímy.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close