„Pompeje nového sveta“ ponúkajú jedinečný pohľad do života Mayov: Obyvatelia tejto dediny žili inak ako zvyšok ríše

Ceren je dedinou, ktorú pochovala sopka pred približne 1400 rokmi.

Popolom pochovaná dedina ukazuje život Mayov
Zdroj: University of Colorado

Pred približne 1400 rokmi vybuchla sopka Loma Caldera v Latinskej Amerike, ktorá popolom pochovala jednu z mayských dedín. Objavili ju až v roku 1978 výskumníkmi z University of Colorado Boulder, ktorí ju označili ako „Pompeje nového sveta“.

Dedinu nazvali Ceren a počas vykopávok zisťovali, že sa mesto zachovalo takmer dokonale. Vedci dokázali nájsť stopy v záhradách, pletené deky, či fazuľou naplnené nádoby. Ako hovorili autori štúdie z roku 2015, dedina Ceren ponúka pohľad do bežného života Mayov, ktorí aspoň v tejto oblasti nemali nad sebou vládnucu šľachtu alebo vojenskú silu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Lenže ako dedina vlastne fungovala? Dôkazy naznačujú, že všetky dôležité veci sa riešili medzi rodinami, staršími, remeselníkmi či údržbármi. Ceren sa líši od typickej mayskej dediny, ktorá sa spravidla vyznačovala hierarchickou štruktúrou. Určité archeologické dôkazy naznačujú, že za väčšinu politických či ekonomických rozhodnutí zodpovedala elitná vrstva, pričom od bežných obyvateľov vyžadovala dane alebo pracovnú silu. V Cerene však boli obyvatelia pánmi sami sebe, informuje portál NSF.

„Archeologické nálezy z dediny Ceren nám ponúkajú prvý jasný pohľad na život a činnosť mayských obyvateľov v roku 660 nášho letopočtu,“ vysvetľuje Payson Sheet, ktorý viedol vykopávky v dedine.

Predpokladá sa, že v tejto dedinke žilo približne 200 ľudí. Do roku 2015 sa podarilo odkryť 12 budov vrátane obytných domov, skladísk, dielní, kuchýň, či náboženských stavieb. Vykopávky aj naďalej pokračujú a stále existuje množstvo budov, ktoré ostávajú pochované pod vrstvou popola. Autori vo svojej práci naznačili aj existenciu ďalšej dediny neďaleko Cerenu.

Život pred katastrofou

Dedina mala svoju vlastnú vládu, no to neznamená, že by bola oddelená od Mayskej ríše. Predpokladá sa, že s elitnými vrstvami komunikovali nepriamo, a to prostredníctvom obchodu. Obyvatelia mohli prebytok úrody vymeniť za špeciálne veci, napríklad jadeitové sekery, ktoré sa nachádzali v každej domácnosti.

„Obyvatelia Cerenu mohli obchodovať s tuctom rozličných trhov v oblasti. Ak sa domnievali, že si elity účtujú na jednom trhu priveľa, mohli sa zbaliť a ísť inam,“ tvrdí Sheet.

Keď vybuchla sopka Loma Caldera, v dedine práve prebiehal každoročný festival úrody, teda aspoň to naznačujú archeologické dôkazy. Keď sopka vybuchla, obyvatelia sa pokúšali utiecť smerom na juh. Vedci objavili v roku 2011 cestu, ktorá viedla týmto smerom. Ak niekto kráčal smerom k dedine, cesta ho zaviedla na námestie k dvom náboženským štruktúram. Vedci na juh od dediny objavili niekoľko stôp, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou vytvorili ľudi utekajúci pred katastrofou.

Popolom pochovaná dedina ukazuje život Mayov
Zdroj: University of Colorado

Ďalšie dôkazy naznačujú, že niektoré domácnosti boli zodpovedné za udržiavanie určitých spoločenských štruktúr. V jednej z budov našli neobvyklé množstvo nádob a dreva. Archeológovia predpokladajú, že tieto objekty boli používane v dedinskej saune. Ceren nám ponúka jedinečný pohľad na život Mayov, ktorí neboli pod kontrolou vládnucej elitnej vrstvy, no o svojom osude s najväčšou pravdepodobnosťou rozhodovali sami. Vykopávky aj naďalej pokračujú a odhaľujú viac z dediny.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre