Návody

Pomocou týchto príkazov v Google zvýšite šancu, že nájdete to, čo hľadáte! Tieto príkazy musíte poznať!

Google je najobľúbenejším vyhľadávačom, no niekedy aj on môže mať problém. Pomocou týchto príkazov mu pomôžete nájsť, čo potrebujete a hľadáte.

Viaceré prieskumy dokazujú, že Google je momentálne najpopulárnejším vyhľadávačom spomedzi všetkých dostupných produktov. Používa ho takmer 90% používateľov internetu a niet sa čomu čudovať. Google sa nám neustále pokúša prinášať čo najrelevantnejšie výsledky. Vo veľkej miere je to aj vďaka tomu, že o nás zbiera kvantum informácií, na základe čoho vie odhadnúť, aký výsledok vyhľadávania hľadáme.

Stačí napísať pár slov, ťuknúť na klávesu enter a do niekoľkých sekúnd máme k dispozícii milióny výsledkov. Vo väčšine prípadov nájdeme to, čo hľadáme hneď na prvej strane. Lenže čo ak sa nám to nepodarí? Niekedy do vyhľadávača zadáme príliš všeobecnú informáciu na to, aby dokázal Google pochopiť, čo by sme si želali nájsť. Vyhľadávanie Googlu však dokážeme upresniť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Použite úvodzovky

Ak do vyhľadávača zadáte napríklad výraz najlepšie smartfóny, Google vám ukáže stránky, ktoré obsahujú buď slovo najlepšie alebo smartfóny. Prípadne vám zobrazí ponuku s telefónmi z obchodov. Možno ale chcete vyhľadať niečo presne tak, ako ste napísali. Vtedy stačí hľadanú frázu umiestniť do úvodzoviek. Ak teda do vyhľadávača napíšete „najlepšie smartfóny“, vyhľadá vám len tie výsledky, ktoré obsahujú dané slovné spojenie.

Hľadajte na špecifickom webe

Google vyhľadávač vám umožňuje nájsť informácie aj len v rámci určitého webového portálu. Ak zadáte do vyhľadávania site:vosveteit.sk najlepšie smartfóny, nájde vám výsledky len v rámci nášho portálu. Samozrejme, za príkaz site: môžete dosadiť ľubovoľnú stránku, hoci na tej našej nájdete všetko, čo potrebujete.

Vyhľadajte buď alebo

Ak chcete nájsť stránky, ktoré sa zaoberajú buď jednou témou alebo druhou, môžete Googlu povedať, aby vyhľadal portály buď podľa jedného kľúčového slova alebo podľa toho druhého. Stačí, ak medzi vyhľadávanými výrazmi napíšete znak | (pozn. redakcie: znak | vytvoríte kombináciou alt+124).

Vyhľadávajte v rozmedzí určitých rokov

Ďalší príkaz je mimoriadne jednoduchý, no ušetrí vám kopu práce. Ak chcete vyhľadať hity v určitom časovom rozmedzí, dokážete to urobiť dvoma bodkami. Ak teda napíšete do vyhľadávača „hity 1990..1999″, ukáže vám všetky príspevky, ktoré spomínajú hity v rozmedzí týchto rokov. Funkciu oceníte aj keď vyhľadávate nejaké historické udalosti a podobne a viete, kedy sa približne odohrali, hoci presný rok vám neprichádza na rozum.

Vyhľadajte veci v rámci lokality

Ak potrebujete nájsť opravu počítačov v rámci určitého mesta, stačí, ak napíšete do vyhľadávača Opava počítačov:Bratislava. Za dvojbodku môžete dosadiť akékoľvek mesto a vyhľadá vám výsledky len v rámci neho.

Vyhľadajte veci podľa typu súboru

Ak hľadáte vzor dokumentu, určite pomôže, ak by bol vo formáte PDF. Ak však do Googlu napíšete len názov dokumentu, výsledky nemusia byť veľmi užitočné. V tomto prípade pomôže príkaz filetype: ktorý upresní typ súboru, ktorý hľadáte. Ak teda do Googlu napíšete Kupná zmluva filetype:PDF, zobrazí vám len tie stránky, ktoré obsahujú PDF súbor na stiahnutie.

Upresnite vaše vyhľadávanie

Fedora je štýlový klobúk, no zároveň ide o pojem, ktorý sa spája aj s Linux distribúciou. Ak však zadáte do Googlu len slovo fedora, výsledky nemusia byť pre vás relevantné. Ak však použijete znak -, môžete vyhľadávanie upresniť. Fedora-Linux vám tým pádom zobrazí len výsledky, týkajúce sa operačného systému.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close