História vyhľadávania v Google: Kde nájdete históriu prehľadávaných stránok a ako ju odstránite?

Google Chrome zaznamenáva históriu prehliadania webu aj do vášho Google účtu a to vo väčšej miere, ako si myslíte. Ako si ju vieme vymazať?

Google
Zdroj: Pixabay.com

Ak používate prehliadač Google Chrome, určite ste si už všimli, že o vás určité informácie vie. Spoločnosť Google určité veci sleduje, hlavne kvôli personalizovaným reklamám alebo zlepšeniu používania ich služieb.

Je pochopiteľné, že si chceme svoje súkromie strážiť aj na internete a našťastie Google ponúka možnosti, ako si svoje súkromie držať bližšie k telu. Internet dnes využívame každý deň a väčšinou nám slúži na vyhľadávanie informácií a zábavu. Počas toho však po sebe zanechávame stopy, ktoré si môžete pozrieť aj v histórii vyhľadávania.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Určite viete, že každý prehliadač má históriu navštívených stránok, no tieto údaje sa vo väčšej miere zaznamenávajú aj do vášho Google účtu. Tam si môžete nájsť nielen navštívené stránky, ale aj slová, ktoré sme vyhľadávali, alebo obrázky, ktoré sme si pozreli. Táto funkcia môže byť užitočnou, najmä ak sa chceme vrátiť k niečomu, čo sme predtým vyhľadávali. Ak sa vám to však zdá ako zásah do súkromia, stačí pár sekúnd na to, aby sme ich vymazali.

Tip redakcie: Pomocou klávesovej skratky CTRL + H, môžete otvoriť históriu prehliadania stránok v prehliadači Chrome

Vymazanie histórie vyhľadávania

Ak chcete vymazať históriu vyhľadávania, otvorte si váš Google účet a do vyhľadávacieho okna napíšte Nastavenia vyhľadávania. Prípadne sa k týmto nastaveniam môžete dostať aj cez tento odkaz. Musíte byť ale prihlásený do vášho Google účtu. Vyberte si možnosť, ktorá sa vám ukázala a kliknite na ňu. Na novej stránke nájdeme riadok história vyhľadávania a na konci klikneme na možnosť spravovať.

Ako vymazať históriu google vo vašom účte
Zdroj: Vosveteit.sk

Ako prvé si všimneme niekoľko možností. Prvou je zapnutie alebo vypnutie ukladanie histórie vyhľadávania do aktivity na internete a druhou je automatické odstraňovanie histórie. Ak nechcete, aby sa vám história ukladala, je dobré vypnúť si ukladanie aktivity na internete, alebo automatické vymazanie. Automatické vymazávanie vymaže aktivitu každé tri mesiace, každých 18 mesiacov, alebo každých 36 mesiacov.

Ako vymazať históriu google vo vašom účte
Zdroj: Vosveteit.sk

Pre vymazanie histórie stačí, ak kliknete na tlačidlo odstrániť, ktoré sa nachádza vo vrchnej časti histórie. Pri tejto možnosti vám Google ponúka niekoľko možností rozsahu, v rámci ktorého môžete históriu vymazať. Môžete vymazať históriu vyhľadávaní za poslednú hodinu, posledný deň, celú históriu, alebo si nastaviť vlastné časové rozmedzie. Vyberte si vlastnú možnosť a hotovo.

Okno inkognito

Ak si chcete svoje súkromie chrániť a „neprplať“ sa s vymazaním histórie vyhľadávania, potom môžete ísť cez okno inkognito. Počas prehliadania v tomto režime sa neukladá história, ale ani súbory cookies do vášho zariadenia. Znamená to, že aktivita v okne inkognito sa vám nezaznamená ani do histórie vyhľadávania.

Cez inkognito vás nespoznajú ani stránky, na ktoré ste v normálnom prehliadači prihlásení a neostanete tam prihlásení ani v prípade, že kliknete na možnosť zapamätať. Ak ste však na školskej alebo pracovnej sieti, administrátor stále vidí, aké stránky ste navštívili, hoci ste web otvorili inkognito okno. Tak isto treba prízvukovať, že ak sa v okne inkognito prihlásite do nejakej služby, tak tá môže následne spárovať vašu aktivitu s účtom.

Vašu aktivitu tak neuvidia ľudia, ktorí používajú rovnaké zariadenie, no stále vás dokážu pristihnúť, ak sa vám pozerajú cez rameno, ako vtipne poznamenáva spoločnosť Google. Netreba zabúdať ani na to, že vašu aktivitu môžu vidieť aj poskytovatelia internetu. Karta inkognito výlučne slúži na to, aby vašu aktivitu nevideli ďalší používatelia počítača, ktorí si po vás sadnú za počitač.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre