Podvodníci prenikli už aj do Google Máp! Na toto si dávajte obrovský pozor!

Ako informuje UX dizajnér Shmuli Evers, veriť už nemôžeme ani telefónnym číslam na Google Mapách. Ako sa vieme chrániť?

Google Mapy
Zdroj: dennizn / Shutterstock.com

Za posledné roky sa z Google Máp stala aplikácia, ktorá je nenahraditeľným pomocníkom pri cestách do neznáma. Nielenže vás navedie presne kam potrebujete, no dokáže vám ukázať najlepšie podniky, reštaurácie či atrakcie v okolí. Nehovor viac o prítomnosti recenzií na rôzne služby a podniky, ktoré sú pre používateľov prínosom.

Portál Phone Arena však upozorňuje, že sa podvodníkom podarilo preniknúť aj na túto platformu. Ako sme už uviedli na začiatku, okrem navigácie vám Google Mapy ukážu aj najlepšie miesta v okolí. Po kliknutí na podnik sa vám otvorí okno, v ktorom uvidíte detail podniku, otváraciu dobu, prípadne kontaktné údaje. Podvodníci začali prepisovať legitímne telefónne čísla podnikov za svoje vlastné, na ktoré nič netušiaca obeť v prípade podvodu zavolá.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tento podvod si všimol UX dizajnér menom Shmuli Evers, ktorému sa stala nepríjemná skúsenosť. Rezervoval si let cez aerolíniu Delta Airlines, no tento let sa bohužiaľ zrušil. Keď sa chcel Evers informovať, zavolal na číslo podvodníka a začal mu vysvetľovať svoju situáciu. Hovor sa odrazu zrušil, no takmer okamžite dostal telefonát z francúzskeho čísla a na smartfóne sa mu objavilo meno človeka, ktorý nebol súčasťou aerolínie, no predstavil sa ako reprezentant.

Evers vysvetlil situáciu a reprezentant mu následne oznámil, aby poslal potvrdzovací kód na iné číslo cez SMS. Zároveň dostal informáciu, že musí za novú rezerváciu zaplatiť vopred. Už vtedy získal podozrenie že ide o podvod, tak radšej hovor zložil. Následne mu prišlo množstvo SMS správ, ktoré žiadali až päťnásobok ceny za nový let.

Podvodníci sa dostali aj na Google Mapy

Google Mapy ponúkajú bohaté množstvo informácií o podnikoch, no Google túto prácu prenecháva ľuďom. Tí do služby vložia nielen otváracie hodiny, ale aj telefónne číslo na zákaznícku podporu alebo na pobočku. Ide o akúsi otvorenú sociálnu sieť „od ľudí pre ľudí“. Ako sa ukázalo, keď Evers poslal v SMS správe potvrdzovacie číslo svojej letenky, falošný reprezentant aerolínie si mohol letenku následne vyzdvihnúť a následne si nechať vrátiť peniaze, letenku niekomu predať alebo ju použiť.

Ukázalo sa, že podvodníci prenikajú do rôznych sfér. Necielia len na veľké spoločnosti, no vydávajú sa napríklad aj za falošných zámočníkov. Objavilo sa niekoľko prípadov, kedy podvodníci volali malým podnikom a vydávali sa za Google. Od podnikov žiadali platbu, inak sa vyhrážali odstránením z Google Máp.

Podvodníci volajú nič netušiacim obetiam a predstavujú sa aj ako pracovníci služby Verizon, čo je americký telekomunikačný operátor. Od obetí žiadajú prihlasovacie obete k ich účtom.

Dávajte si pozor na falošné telefónne čísla

Ako sme už spomenuli, väčšinu informácii o prevádzkach zabezpečujú užívatelia Google Máp, čo otvára dvere aj rôznym podvodníkom. Riešením by mohlo byť nechať možnosť pridávať informácie priamo podnikom, no veľké množstvo z nich sa tejto robote venovať nechce. Ak by spoločnosť zrušila užívateľom možnosť informovať o prevádzkach, veľa z nich by nemalo uvedené dôležité informácie.

Podvod s prepisovaním telefónnych čísel je novinkou a zatiaľ nemožno povedať ako sa bude útočníkom dariť. Nateraz verte svojej intuícii a ak sa hovor nezdá v poriadku, radšej zaveste.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre