Podvodné hovory: Ako ich rozpoznať? Veľký úrad radí, na čo si dávať pozor a kedy by ste mali telefonát hneď zložiť!

O podvodných telefonátoch informujeme pomerne často, no čo robiť ak sa vás niekto snaží oklamať falošným číslom?

neznamy volajuci hovor podvodny telefonat
Zdroj: r.classen / Shutterstock.com

Podvodníci majú v rukáve množstvo trikov, akými sa nás môžu pokúsiť obrať o peniaze. „Klasikou“ sú už dnes podvodné e-maily a telefonáty, no aj keď o týchto podvodoch hovoríme často, na niečo si treba dávať obzvlášť veľký pozor.

Útočníci čoraz častejšie uplatňujú metódu „spoofing“, ktorá síce prebieha ako učebnicový telefonický podvod, no má jeden nebezpečný háčik. Môžu vám zavolať zo slovenského alebo dokonca aj známeho čísla. Metóda spoofing umožňuje manipulovať s obrazovkou volajúceho tak, aby sa vám zobrazilo známe číslo. Podvodníci môžu napodobniť číslo vašej banky a na prvý pohľad sa zdá, že vám skutočne banka volá. Podvod potom prebieha ako typický pokus o phising.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Keď vám podvodník zavolá, typicky sa predstaví ako pracovník banky, príslušník polície, niekto známy. Vám ako obeti predstaví jeden z mnohých scenárov, ktorý má vo vás vyvolať pocit núdze, alebo naopak radosť s výhodnej ponuky. Podvodníci používajú akúkoľvek situáciu, ktorá má tendenciu viesť k impulzívnemu a tým pádom aj neuváženému konaniu, informuje americká Federálna obchodná komisia.

Príkladom môže byť podvod, v ktorom vám zavolá akože policajt a oznamuje vám, že bol spáchaný trestný čin, v ktorom figurujete aj vy. Možno vám práve odchádzajú peniaze z účtu, alebo bol na váš meno zobraný úver. Každopádne vám následne volá bankár a povie vám, že ak chcete svoje úspory ochrániť, musíte ich poslať na „bezpečný“ účet. Rovnako sa môže stať, že po vás chcú číslo kreditnej karty alebo iné osobné údaje na overenie totožnosti. Samozrejme, že ide o podvod.

Populárny je dnes aj podvod s kuriérmi. Zavolá vám kuriér s tým, že balík je zaplatení a máte si ho prísť prevziať. Zakrátko vám však volá druhý útočník a ten vás vystraší s tým, že ku vám mieri podvodník a stanete sa obeťou zlodeja. Falošný policajt vám prikáže odovzdať peniaze a cennosti policajtovi. Samozrejme že nejde o muža zákona, ale o zlodeja.

Ako sa chrániť?

O telefonických podvodoch informujeme pomerne často, no spoofing sa začína objavovať čoraz častejšie. V podstate sú to klasické telefonické podvody, no hacker môže maskovať číslo z akého volá alebo napodobniť iné známe číslo. Ak vám zavolá neznáme, no Slovenské číslo, ako aj v prípade iných podvodov, odporúčame postupovať opatrne. V prípade čísiel, ktoré sú zámerne skryté, radšej nedvíhajte.

Častokrát sa však môže stať, že očakávame hovor od niekoho, koho nemáme uloženého v kontaktoch. Ak sa po prijatí hovoru ozve niekto koho ste nečakali, zložte. Rovnako zložte aj v prípade ak vám útočník povie, že na zastavenie ďalších reklamných hovorov stačí stlačiť tlačidlo.

Podvodníci pomocou spoofingu maskujú svoju identitu a vydávajú sa za bankové či iné inštitúcie. Nikdy nepredpokladajte, že je neočakávaný hovor legitímny.

„Nikdy nepredpokladajte, že neočakávaný hovor, je legitímny. Zaveste a zavolajte späť pomocou čísla, ktoré si môžete overiť na účte, výpise, alebo oficiálnej webovej stránke.“

Pri najmenších pochybnostiach vždy radšej hovor zrušte a overte si fakty na pobočke alebo oficiálnej stránke inštitúcie. Nikdy nedávajte cez telefón svoje osobné údaje alebo platobné informácie. S bankami, poštou či inými inštitúciami, sa dá vždy dohovoriť na osobnom stretnutí a legitímne inštitúcie nikdy nežiadajú citlivé informácie cez mobil alebo mail. Rovnako nerobia nátlak na človeka, aby reagoval ihned.

„Buďte podozrievaví. Podvodníci vedia byť veľmi presvedčiví. Môžu klásť neškodné otázky, znieť hrozivo, alebo sa niekedy ich tvrdenia zdajú byť príliš dobré na to, aby to bola pravda.“

Zároveň zvýšte opatrnosť, ak od vás niekto chce platbu okamžite. Ako sme už spomínali, taktikou podvodníkov je vyvolať pocit naliehavosti, ktorému sa však nesmiete poddať. Pri neočakávaných hovoroch si vždy udržte mieru ostražitosti.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre