Podarilo sa astronómom objaviť prvú izolovanú čiernu dieru? Tieto objekty sú prakticky neviditeľné

Gravitačná mikrošošovka prezradila existenciu zvláštneho objektu, ktorý by mohol byť čiernou dierou.

Čierne diery podľa teórií astronómov vznikajú na konci životného cyklu masívnych hviezd a vo vesmíre by sa mali nachádzať stovky miliónov týchto objektov. Ak je však čierna diera izolovaná, je prakticky neviditeľná.

Za izolovanú čiernu dieru sa považuje taká, ktorá vo svojom okolí nemá hmotu, ktorú by mohla pohlcovať. Neaktívna čierna diera nevyžaruje žiadnu formu žiarenia a tak jediný spôsob, ako ju môžu vedci objaviť je prostredníctvom jej gravitácie, píše portál Phys. Presne to sa podarilo astronómom z University of California, ktorí zaznamenali zvýšenie jasu vzdialenej hviezdy, vplyvom gravitačnej mikrošošovky čiernej diery. Ide o jav, kedy je dráha svetla pokrivená silným gravitačným poľom objektu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Predpokladá sa, že izolovaná čierna diera má hmotnosť medzi 1.6 a 4.4 násobkom hmotnosti Slnka. Tieto závery vyvodzujú z faktu, že jadro umierajúcej hviezdy musí byť ťažšie ako dvojnásobok hmotnosti Slnka na to, aby sa pod vplyvom gravitačného kolapsu premenilo na čiernu dieru. Vo svojej štúdii vedci spomínajú, že objekt môže byť neutrónovou hviezdou, po čiernej diere najexotickejší objekt vo vesmíre. Neutrónové hviezdy patria medzi mimoriadne malé a husté objekty, no vnútorný tlak im bráni zrútiť sa do čiernej diery.

Či už ide o čiernu dieru alebo neutrónovú hviezdu, objekt je prvým „duchom“ – pozostatkom masívnej hviezdy, ktorý putuje vesmírom bez hviezdneho spoločníka.

Vedcom sa možno podarilo objaviť prvú izolovanú čiernu dieru
Zdroj: University of California

„Ide o prvú čiernu dieru alebo neutrónovú hviezdu, ktorú sme objavili pomocou gravitačnej mikrošošovky. Vďaka tomuto javu dokážeme objaviť mimoriadne husté objekty, ktoré by sme si inak nevšimli. Naša štúdia ponúka spôsob, ako tieto objekty zachytávať,“ vyjadrila sa vedúca štúdie, Jessica Lu.

Izolované objekty

Ak sa v budúcnosti podarí astronómom objaviť viacej podobných objektov, získajú lepšiu predstavu o evolučnom cykle hviezd, presnejšie o tom, ako hviezdy umierajú. Zároveň sa môžu astronómovia pokúsiť zistiť, či jedny z čiernych dier nepatria medzi primordiálne. Primordiálne čierne diery sú hypotetické objekty, ktoré podľa teórií vznikali krátko po veľkom tresku. V zlomku mikrosekúnd po vzniku vesmíru bola hustota priestoru dostatočná na to, aby čierne diery vznikali „len tak“. Ak sú teórie astrofyzikov správne, počas tohto obdobia malo dôjsť ku vzniku obrovského množstva primordiálnych čiernych dier.

V prípade pozorovanej gravitačnej mikrošošovky je jasné, že pozorovaný objekt mal mimoriadne silné gravitačné pole. Hoci spočiatku astronómovia hovorili o izolovanej čiernej diere, záhadný objekt môže byť ale aj neutrónovou hviezdou. Tím potrebuje ďalšie pozorovania na to na to aby zistil, o aký objekt v skutočnosti ide.

„Rada by som povedala, že sa definitívne pozeráme na čiernu dieru, no musíme pracovať so všetkými možnosťami,“ vysvetľuje Lu.

Vedci z University of California na záver svojej práce dodávajú, že v tomto bode nemožno rozlíšiť o aký objekt ide. Vo svojej štúdii ale naďalej pracujú a už čoskoro prinesú odpovede.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre