SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Najväčšia vesmírna záhada môže mať „jednoduché“ vysvetlenie

Čo tvorí temnú hmotu? Vedci opäť otvárajú teóriu, ktorá vznikla už v 70. rokoch.

Vo vesmíre sa nachádza viac hmoty než môžu astronómovia pozorovať. Všímajú si to na tom, ako gravitácia ovplyvňuje „normálne“, viditeľné objekty, píše portál Science Alert.

To naznačuje, že vo vesmíre musí existovať ešte jeden špeciálny druh hmoty, ktorý nemožno pozorovať. Pretože je táto hmota pre nás neviditeľná, vedci jej dali prívlastok temná. Momentálne neexistuje vysvetlenie toho, čo je temná hmota zač, alebo ako vzniká. Existuje niekoľko teóriií, ktoré jej vlastnosti prikladajú hypotetickým časticiam. Nová teória sa však vracia k vysvetleniu, ktoré existovalo už v 70. rokoch minulého storočia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Za týmto vysvetlením nestojí nik iný, ako Stephen Hawking, ktorý sa počas svojho života stal odborníkom na čierne diery. Okolo rovnakej sféry sa točí aj teória, ktorá mala vysvetliť jednu z najväčších záhad modernej vedy. Hawking teoretizoval o takzvaných primordiálnych čiernych dierach, objektoch, ktoré vznikli krátko po veľkom tresku. Hawkingove teórie rozvádza aj nová štúdia.

„V našej práci sa pozeráme na to, ako by vesmír vyzeral, ak by namiesto hypotetických častíc tvorili temnú hmotu primordiálne čierne diery,“ vysvetľuje Nico Cappelluti, z University of Miami.

Sú primordiálne čierne diery riešením?

Hawkingova teória je atraktívna z niekoľkých dôvodov. Za prvé, vedci by nepotrebovali nové fyzikálne zákony, aby dokázali vysvetliť správanie temnej hmoty. Druhým dôležitým bodom je fakt, že Hawkingova teória by nepomohla len v riešení otázky temnej hmoty, ale aj pri ďalšej veľkej kozmickej záhade.

Touto záhadou sú supermasívne čierne diery. Tieto monštruózne objekty driemu v srdci väčšiny galaxií, no vedci nechápu, ako mohli za tak krátky čas narásť do takýchto masívnych rozmerov. Krátkym časom sa rozumie čas od začiatku vesmíru, až po súčasnosť. Podľa teoretických modelov nemohli supermasívne čierne diery narásť do takýchto rozmerov za 13.8-miliárd rokov.

Teória primordiálnych čiernych dier je atraktívnym vysvetlením pre temnú hmotu aj preto, lebo čierne diery a temná hmota majú veľa spoločného. V oboch prípadoch ide o husté objekty, ktoré nevyžarujú žiadne svetlo. Ak čierne diery práve nepohlcujú hmotu, je mimoriadne ťažké ich vo vesmíre nájsť. Vedci sa spoliehajú len na ich silné gravitačné pole a pozorujú, ako ovplyvňuje objekty v ich blízkosti – podobne ako pri hľadaní temnej hmoty.

Jediný problém je množstvo temnej hmoty, ktoré sa vo vesmíre nachádza. Predpokladá sa, že temná hmota tvorí 85% všetkej hmoty vo vesmíre. Temnú hmotu nemôžu tvoriť obyčajné čierne diery, pretože sa vo vesmíre nenachádza dostatok hviezd, ktoré by dokázali také množstvo čiernych dier vyprodukovať.

Primordiálne čierne diery sú však trošku iné. Podľa teórie vznikli priamo po veľkom tresku z vesmíru samotného. V tom čase bol vesmír menší a oveľa hustejší, čo znamená, že za určitých predpokladov by sa mohol vesmír zrútiť sám do seba tak, ako masívna hviezda a vytvoriť primordiálnu čiernu dieru.

V žiadnom prípade však nejde o vesmírne kolosy. Primordiálne čierne diery sú miniatúrne zárodky, z ktorých mohli postupom času rásť aj normálne čierne diery. Stále však ide o hypotetické objekty, čiže astronómovia nevedia, či vo vesmíre existujú.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close